De geschiedenis van de Werkgroep Oud-Castricum In een jaarboek dat verschijnt in het jaar dat de werkgroep 40 jaar bestaat, mag een terugblik op de afgelopen vier decennia uiteraard niet ontbreken. Voor het laatst werd de geschiedenis beschreven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan in 1992. Er is ook na die tijd veel gebeurd. Genoemd kunnen worden de fraaie uitbreiding van 'De Duynkant' en diverse activitei ten, publicaties en tentoonstellingen. Oprichting Klaas Veldt, oud-wethouder van Castricum, werd gekozen tot eerste voorzitter van de werkgroep. De Werkgroep Oud-Castricum werd opgericht op 16 mei 1967. De vele bijzondere archeolo- jL gische vondsten tijdens het bouwrijp maken van de woon- wijk Molendijk-Zuid hebben hier zeker aan bijgedragen. De j meeste van deze vondsten wer- den gedaan onder leiding van de Castricumse amateurarche- A oloog en historicus Derk van Deelen, die al in de jaren vijftig M op verschillende plaatsen aardc- HJH werk uit de Romeinse tijd en de Middeleeuwen had ontdekt. De oprichtingsvergadering vond plaats in het oude raadhuis. Van Deelen deed het volgende beroep op de Castricumse in woners: "Met klem zou ik alle Castricummers willen vragen, hebt u iets wat de moeite waard is om voor ons nageslacht te be waren? Vertrouw het ons dan toe; wij hopen binnen niet al te lange tijd over een gebouw of deel daarvan voor het opbergen en latei- tentoonstellen daarvan, te kunnen beschikken en ongetwijfeld zullen alle Castricummers er dan net zoveel plezier aan beleven als wij. Hij installeerde de werkgroep en schonk haar diverse archeologische vondsten, waaronder een pijlpunt, een drietandzaagje, potscherven en alle voorwerpen afkomstig uit Molendijk. Klaas Veldt, oud-wethouder van Castricum, werd gekozen tot eerste voorzitter. Op 6 augustus 1975 werd de werkgroep een stichting en kreeg daar mee rechtspersoonlijkheid. In de akte staat het doel als volgt om schreven: a. het verrichten van onderzoek op historisch en archeologisch gebied; b. het verzamelen en bewaren van voorwerpen, geschriften en dergelijke, die van belang zijn voor de historie van Castricum; c. het bevorderen en meewerken aan publicaties over de geschie denis van Castricum. Bijzonder is dat in de akte is bepaald dat de leden van de werkgroep de bestuursleden van de stichting kiezen en dat bij opheffing van de stichting alle bezittingen worden overgedragen aan de gemeente Castricum. Dat Oud-Castricum voor de gemeenschap werkzaam wil zijn, wordt daarmee benadrukt. Niek Kaan over de eerste jaren van de werkgroep: "Vanaf mijn eerste kennismaking met Castricum in 1964 was ik onder de indruk van de oude dorpskerk en nieuwsgie rig naar de historie van het dorp. Men vertelde mij dat er in Bakkum iemand woonde die veel van de geschiedenis wist en zo kwam ik in contact met meneer Van Deelen. Hij was zijn hele leven al bezig met archeologie en had diverse pu blicaties over Castricums historie op zijn naam staan. Van Deelen liet me zijn vele archeologische vondsten zien die hij in zijn huis en schuur aan de Tetburgstraat bewaarde. Een van de eerste opgravingen aan de Cieweg eind jaren zestig. Derk van Deelen linksbovenvolgt nauwlettend de verrichtingen van Niek Steeman. In 1966 startte het bouwrijpmaken van Molendijk-Zuid en de heer Van Deelen vond daar grote hoeveelheden scherven uit de eerste eeuwen na het begin van de jaartelling. Hij was er bijna dagelijks met zijn vrouw te vinden. Zijn schuurtje werd te klein om de vele vondsten te kunnen bergen. Het was zijn grote wens dat er ooit een klein museum in Castricum zou komen, waarin al zijn vondsten een plaats zouden kunnen krijgen. 51

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 51