Castricum aan Zee Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „CASTRICUM VOORUIT" Bezoekt de Badplaats Bouwt en vestigt II te Castricum Bouwterrein te koop De aanleg van de Zeeweg in 1925, die de oude in slechte staat ver kerende Schulpweg verving, maakte van Castricum aan Zee een volksbadplaats voor Amsterdam en de Zaanstreek. De komst van burgemeester Lommen In 1918 legde op zeventigjarige leeftijd Jan Mooij, een boeren zoon uit de Oosterbuurt. na dertig jaar het burgemeestersambt neer. Castricum telde toen ruim 4000 inwoners. Jan Mooij was gemeen teontvanger geweest van 1873 tot 1888 en vervolgens benoemd tot burgemeester. Tot 1914 was hij ook gemeentesecretaris. Bij zijn af scheid memoreerde hij dat hij zijn benoeming tot burgemeester te danken had gehad aan de inspanningen daarvoor van de burgerij. Zijn opvolger is P.H.L.J. Lommen, die daarvoor burgemeester was van Ursem. Met de komst van Lommen, een v akburgemeester zoals hij genoemd werd, brak voor Castricum een nieuwe tijd aan. Burgemeester Lommen (1918-1936) Burgemeester Lommen werd op 10 september 1885 gebo ren en was afkomstig uit een fabrikantenfamilie in Tilburg. In 1914 werd hij burgemees ter van Ursem en op 1 au gustus 1918 kwam hij naar Castricum. Hij was de eerste bewoner van de ambtswoning die in 1919 aan de Stationsweg werd gebouwd. In de gemeente verander de onder zijn leiding veel. Stedenbouwkundige De Casseres werd aange trokken en er kwam een uit breidingsplan voor het dorp. Nieuwe wegen werden aange legd en nieuwe woonwijken ontstonden. Hij stimuleerde de oprichting van een elektri- citeitbedrijf, de reorganisatie van het gasbedrijf en de bouw van een nieuwe openbare la gere school. Burgemeester Lommen is lid geweest van Provinciale Staten van Noord-Holland en was hoofdbestuurslid van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Hij overleed op 10 november 1936 op 51-jarige leeftijd. Een van de eerste initiatieven die hij nam, was in 1919 de oprichting van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer 'Castricum Vooruit', die het bevorderen van de aanleg en verbetering van wegen en het verfraaien van de gemeente als belangrijkste doelstellingen zag. Dat de organisatie een verlengstuk was van de gemeente, blijkt wel uit het uit het feit dat de per 1 augustus 1919 benoemde gemeentesecre taris Van Lunen secretaris werd van deze vereniging. De organisatie werd breed gesteund door ruim 180 leden, waaronder mevrouw Lommen en de moeder van de burgemeester, mevrouw Lommen-Sauveur. VVV 'Castricum Vooruit' In 1925 werd ter gelegenheid van de opening van het laatste deel van de Zeeweg een toeristische gids uitgegeven waarin burgemeester Lommen schreef: Ons ideaal is: het dorp de comfortabele woonplaats: het onmiddellijk daaraan grenzend natuurschoon ongerept. Laat Castricum Castricum blijven, d.w.z. een mooi idyllisch dorp, omzoomd door schitterende plekjes rijk aan natuur schoon, dat is de beste aanbeveling. Deze VVV voerde o.a. actie voor het bestraten van de Zeeweg, het uitdiepen van de Schulpvaart en een betere postbezorging. Burgemeester Lommen voorzag grote kansen voor de gemeente als woonoord. Veel was tot dan aan het particulier initiatief overgelaten. Er werd gebouwd langs de eeuwenoude wegen, waardoor lintbe bouwing ontstond. Van een weldoordacht uitbreidingsplan was geen sprake. Eind 1919 had de woningbouwvereniging 'Sint Joseph' er al wel op aangedrongen, maar geldgebrek weerhield de gemeente van een voortvarende aanpak. Een rooilijnenplan was kennelijk het Nieuw ^aangelegde Straatweg naar Zee door het prachtige Provinciale Landgoed Boschrijke Duinen Mooi Strand Goede Spoorverbindingen op Amsterdam-Haarlem- Alkmaar Gas Electriciteit Waterleiding Billijke Belastingen tegen matige prijzen Inlichtingen worden gratis verstrekt door den Secretaris van de V.V.V. „CASTRICUM VOORUIT" Advertentie uit de gids van de V.V.V. 'Castricum Vooruit' uitgegeven in 1925. Burgemeester Lommen 1885-1936) droeg op hoogtijdagen nog zijn ambtsuniform. 4

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 4