Groote Openluchtmeeting op ZONDAG 2 JULI 1911, 's nam. 2 uur te Velsen, A. H. GERHARD, Ds. J. L. KLEIN, Mej. H. FUNKE, Nieuwe banen Local option Vrouwenkiesrecht en Drankbestrijding Ds. VAN LEEUWEN, Strijden en niet versagen itt, van B. dat de bouwers toch bedrogen werden. Wilde je dan toch christelijk behandeld worden, dan kostte dat enige glazen Schiedam. Er werd gewogen met jenever. Eer vader dan het armzalig poetje in handen had en hij rekende in stuivers en schellingen, dan bleek het dat hij nog geen plak voor het pond had, terwijl soms de marktprijs 3 a 4 centen bedroeg. De bouwers rekenden in ponden en de schaggers in kilo's, vandaar het bedrog en misstanden in prijzen en gewicht. Voordat dan weer op Castricum aantrokken werd, is Jan Oud de bakker aangedaan voor vijf centen taaitjes, dat was een bekende traditie. Een bouwer, die geen taaitjes mee naar huis nam, was niet op de Meer geweest. Of de erwten nu veel of weinig hadden opge bracht er moest taai mee naar huis. Ouwe Castricummer bouwers weten nog wel, bij ondervinding voor je van de Meer ging, dat als regel de helft van de lege zakken was gestolen. Ik zie nog al die hondenkarren, naast elkaar aan een palenhek met een ho rizontale balk er over heen, voorzien van ringen staan om de honden vast te zetten, het zogenaamde parkeerterrein. Aan een ander hek stonden hitten en muilezels vast. De Heemskerker Jazz-muziek van tegenwoordig in vergelijking met dat concert van huilende honden, balkende ezels en gierende hitten is er niets bij. Iedere bouwerkonde ezel van dronken Teun boven het voor GEHEELONTHOUDING, op 't landgoed van baron Van Tuyll van Serooskerken. Burgerlijk Armbestuur Volgens de 'Gids der Nederlandsche Weldadigheid' uit 1899 wa ren er in Nederland ca. 7500 instellingen die zich met een of an dere vorm van steun aan armen bezighielden. In 1912 kwam er een nieuwe Armenwet, waarin, evenals in de oude wet van 1854, was vastgelegd dat ingeval van nood eerst familie, dan kerkelijke of bijzondere instellingen en pas op de laatste plaats overheidsinstel lingen moesten helpen. Tussen ouders en kinderen, grootouders en kleinkin deren en zelfs tussen schoonouders en aangetrouwde kinderen bestond er een onderhoudsplicht. Er bestond ook volgens de nieuwe wet geen recht op ondersteuning. De wet stond wel 'dubbele' bedeling toe. Het Armbestuur behoefde niet langer af zijdig te blijven waar kerken of parti culiere instellingen ook een bijdrage verleenden. Sprekers Onderwerpen 1 uur: Optocht van 't Stationsplein te Beverwijk naar 't terrein, met muziek, vaandels, banieren, enz. Medewerking van muziekcorpsen cn zangkoren. BERGPLAATS VOOR FIETSEN-op 't terrein. (een rijwielhersteller fe op 't terrein aanwezig). Opening van t tt.rein 1 uur. ENTREE 10 Cts. «ibid-hou. propabanda-commissie Typ. - II. SMIT - f. De sociale wetgeving ontwikkelde zich langzaam. In 1901 werd de Ongevallenwet van kracht en vervolgens kwam de Ziektewet (1913) en de Ouderdomswet (1919). In 1913 ontving ongeveer een vijfde van de bejaarden een ouderdoms- pensioentje. Het Werkeloosheidsbesluit (1917) en de steunregelingen uit de jaren twintig en dertig ontlastten de armenzorg eveneens. In het 27e jaarboekje (2004) van de Werkgroep Oud-Castricum is een schets gegeven van de armenzorg in de 19e eeuw, die in handen was van het Rooms-katholiek Armbestuur en het Algemeen Armbestuur. Ook de diaco nie van de hervormde kerk speelde een bescheiden rol. lawaai uit, als de dirigent van de marktkapel. Op de markt was het een krioelende schreeuwende mensenhoop die niets anders, volgens mijn gedachte deden als borrels drinken, gooien en smijten met kisten en manden. Dat lawaai werkte wel zo op mijn kindergemoed, dat ik bang was in deze maalstroom te vergaan. Ik werd zo angstig, dat ik aan mijn vader bleef vast hangen, als een klit dat ik eindelijk blij was als wij de markt weer verlieten. Gingen wij dan eenmaal weer rijden, dan vlogen de honden langs de Rijksweg als de wind, soms nog harder als de blokkend oostram, Haarlem - Alkmaar. De honden stopten uit eigen beweging bij Piet Koopman te Noorddorp, daar werd onder leugenachtige verhalen door de bouwers van zoveel van de roe, weer grote borrels ingenomen. Zo bleef er dan een teil erwten, een paar daalders over voor Moeder, voor een pak winkelvet, terwijl er van die inkomens landhuur, zaadgoed, mest enz. betaald moest worden. Men dronk niet alleen uit gewoonte maar uit balo righeid, er was toch geen uitkomst, er was eenmaal een te kort aan verdienste - elke leverancier leefde op de zomer - en dat bleef een ware nachtmerrie van het tuindergezin. Veel huisvaders gaven een groot deel van hun inkomen aan drank uit. Het wekt geen verwondering dat er dus indringende campagnes werden gevoerd om de vaders van de drank te hou den. Een uitnodiging voor een openluchtmeeting in Velsen op 2 juli 1911 werd gevonden onder de vloer van het raadhuis aan de Dorpsstraat. Juffrouw Vahl veron gelukte in 1931toen ze met haar bromfiets onder de tram van het Provinciaal Ziekenhuis kwam. Een gebroken zuil op de begraafplaats bij de Hervormde kerk her innert aan haar. Op het monument staat de tekst: Deze grafsteen werd haar geschonken door de vrou wen van Castricum" 44

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 44