Castricum in opbouw In de 20e eeuw is de grondslag gelegd voor de verandering van de tuinderdorpen Castricum en Bakkum in een meer ste delijk woongebied. Vele eeuwen waren het genoeglijke dor pen met een agrarische bevolking, waar de rust slechts werd verstoord door de diligence en later door de stoomtram. De komst van het spoor in 1867, het ziekenhuis Duin en Bosch in 1909 en het kampeerterrein in 1928 hebben er veel aan bijgedragen dat de gemeente meer en meer bekendheid kreeg als aantrekkelijke woongemeente. Woningbouw verdrong de tuinderijen en de samenstelling van de bevolking veranderde in korte tijd. Met behulp van archiefstukken, foto's en ver slagen van ooggetuigen willen wij terugblikken op de vorige eeuw en proberen ons voor te stellen hoe onze woonomge ving tot stand is gekomen, met aandacht voor mensen die daarin een rol speelden. De eerste bewoning was beperkt tot de oude strandwallen en con centreerde zich op de zogeheten geesten. Een geest was een hoger gelegen gebied waarop een nederzetting of een buurtschap was ge vestigd. In de loop van de 10e eeuw is de ontginning van het gebied vanuit deze geesten grotendeels voltooid. Binnen Castricum kun nen we vier buurtschappen onderscheiden, namelijk de Kerkbuurt (rond de dorpskerk), de Oosterbuurt (Breedeweg en Doodweg), Heemstee (omgeving Heemstederweg) en Noordeind (tussen de Eerste Groenelaan en de Stetweg/Brakersweg). In Bakkum lag de oude geest in het gebied Bleumerweg - Achterlaan. In 1812 werden Castricum en Bakkum (ten noorden van de Zeeweg) samengevoegd. Tot diep in de 19e eeuw was veeteelt nog de voornaamste bron van in komsten, aangevuld met enige nevenverdiensten uit de schelpenvis serij. In 1900 stond er al een melkfabriekje aan deCiewegenin 1905 volgde de stoomzuivelfabriek 'De Holland' aan de Breedeweg. In de eerste helft van de 20e eeuw is het grasland in de directe om geving van de dorpskom grotendeels in tuingrond omgezet. In 1913 werd de Castricumse Tuinbouwveiling 'Ons Belang' opgericht. Tot 1933 bestond er zelfs nog een tweede veiling die bekend stond als de 'vrije veiling'. Er brak een lange periode aan van bloei en uitbrei ding van de tuinbouw. Voor zover er al sprake was van landbouw, was die in de twintiger jaren bijna helemaal verdwenen. De stichting van het provinciaal ziekenhuis 'Duin en Bosch' en de komst van de daarbij behorende beroepsbevolking gaf in de eerste twintig jaar een hele verandering in het dorp. Verder ontdekten ook gepensioneerden en renteniers het dorp langzamerhand als aantrek kelijk woonoord. Vanwege de goede treinverbinding met de om liggende steden kwam ook kantoorpersoneel uit de Zaanstreek en Amsterdam naar Castricum. In 1914 werden de eerste kampeerders al in het duingebied gesig naleerd. Door het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog werd de verdere ontwikkeling even gestuit, maar in 1920 werden de eerste officiële kampeervergunningen afgegeven. In 1927 verrees de eerste accommodatie op het terrein tegenover Johanna's Hof, bestaande uit drie toiletgebouwtjes en wachthuisje. Een beeld van de gemeente gezien vana f Bakkum in 1926. Rechts op de voor grond de Zeeweg en links de Heereweg. De provin ciale weg richting Limmen werd pas 10 jaar later aan gelegd. De vele tuinderijen zijn goed herkenbaar.

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 3