sloopt en in 1985 herbouwd in opdracht van de woningbouwver eniging St.-Joseph naar een ontweip van architect Van Eyk. Hierbij werden in de nieuwbouw 12 wooneenheden gerealiseerd voor een- en tweepersoonshuishoudens. De oorspronkelijke vorm van de boerderij cn de bijgebouwen zijn gehandhaafd. Het nieuwe gebouw ligt niet meer in het open weiland, maar maakt deel uit van de nieuwe wijk Albert's Hoeve. Ook is een stukje van de oude molendijk naast de boerderij gehandhaafd. Breedeweg 80 De eerst bekende bewoner van de oudste boerderij aan de Breedeweg was Jan Glorie. Jan was een zoon van Claas Jansz Glorie en Antje IJpelaan en trouwde in 1775 met Aagje van der Laan; in 1783 her trouwde hij met Aagje Kraakman (zie 7e jaarboek). Jan kocht op 4 mei 1791 de boerderij als huisnr. 72 met de naast gelegen tuin aan de Oosterbuurt. Na zijn overlijden volgde de boe delscheiding in 1815. Dc bezittingen betreffen onder andere twee boerderijen aan de Breedeweg en een aantal percelen weiland. De hier behandelde boerderij wordt omschreven als: 'Een huismanswo ning getekend met nr. 70 en de hofstee van het Plattehuis, staande en gelegen te Castricum, zijnde de hofstee groot 122 roeden, belend Frans Nanne ten westen en de Breedeweg ten zuiden.' De ligging aan de Breedeweg De situatie omstreeks 1835 De erfgenamen van het gehele bezit waren Aagje Kraakman voor 5/8 deel en Klaas Glorie voor 3/8 deel. Klaas was het enige kind van Jan Glorie en kwam uit het eerste huwelijk met Aagje van der Laan. Deze boerderij werd geërfd door Klaas Glorie, die gehuwd was met Antje Nanne en in 1835 overleed. In 1830 werd de boerderij bewoond door de 49-jarige Jacob Krom, zijn vrouw Guurtje Knaap en enige zoon Wulbert, zoals blijkt uit het bevolkingsregister van Castricum. Jacob oefende het beroep van nachtwacht uit. Bij de oprichting van het kadaster in 1832 staat de boerderij getekend in sectic B. nr. 442 met een grootte van 9 roeden 30 ellen (=930 m2) en de naastgelegen tuin nr. 443 met een grootte van 8 roeden 60 ellen. In 1850 werd de boerderij intern verbouwd door het vierkant te ver groten; zo ontstond er een grotere veestalling. Sinds 1835 had Antje Nanne de leiding over het boerenbedrijf. Pas in 1853 volgde mede op haar verzoek de boedelscheiding, waarbij haar zoon Frans Glorie, gehuwd met Neeltje de Groot en veehouder te Castricum, de nieuwe eigenaar werd van de boerderij, omschre ven als: 'Een huismanswoning, stalling, kapberg, erve (kad. nr. 782, groot 930 nr) en tuin (kad. nr. 443, groot 860 nr), gelegen in de Oosterbuurt met een waarde van 1450 gulden.' In 1855 werd de boerderij onderhands verkocht aan Pieter Schotvanger, veehouder en loco-burgemeester van Castricum. Pieter was gehuwd met Jannetje Pepping; na haar overlijden hertrouwde hij in 1844 met Arendje Kuijs. Hij kocht deze boerderij vermoedelijk voor een van zijn kinderen, want zelf woonde hij tot zijn overlijden in 1858 op zijn boerderij, die gestaan heeft nabij de Rollerusstraat (zie het 28e jaar boek). In 1860 werd zijn nalatenschap verdeeld en werd de boerderij aan dc Breedeweg geërfd door zijn dochter Maartje Schotvanger, die in 1859 was gehuwd met Jacob Pietersz Kuijs. landbouwer en veehou der. Maartje en Jacob erfden bovendien nog vier percelen weiland en twee percelen bouwland. Maartje overleed ruim een jaar later en Jacob Pietersz Kuijs hertrouwde in 1862 met Klaasje Terra, geboren in 1837 in het Kooghuis te Uitgeest. Uit dit huwelijk werden te Castricum elf kinderen geboren. In 1890 werd door Jacob Pietersz Kuijs een schuur bij gebouwd met stenen van de oude, naastgelegen boerderij. Na het overlijden van Klaasje Terra in 1904 werd het bezit toebedeeld aan haar man. die met de kinderen in de boerde rij bleef wonen. Jacob Pietersz Kuijs overleed in 1916. De boerderij werd toebedeeld aan zijn zoons Pieter en Herman en dochter Trijntje Kuijs. Zij wa ren alle drie de veertig gepas seerd en ongehuwd gebleven. Pieter was dc hoofdbewoner van de boerderij. Zij oefenden een kleine melkveehouderij uit. Pieter overleed in 1948 en Trijntje in 1950. Herman ging daarna door met het bedrijfje en bleef in de boerderij wonen tot zijn overlijden in 1960. In datzelfde jaar 1960 werd de boerderij van de erven Kuijs gekocht door buurman Petrus Antonius (Piet) Kuijs. Piet Kuijs was geboren in 1915 te Limmen cn was een zoon van Nicolaas (Klaas) Kuijs en Johanna (Jansje) dc Groot. Als mede pachter was hij in 1949 in de veehouderij begonnen; hij trouwde met Catharina .1. Th. (Trien) Dijkman, geboren in 1919 tc Heemskerk als dochter van Antonius Dijkman en Anna Zonneveld. Zij gingen na hun trouwen in 1950 eerst wonen in de Julianastraat in Castricum en vanaf 1958 aan de Breedeweg in het naastliggende huis nr. 74. De geschiedenis en het eigendom van dit naastliggende perceel wa ren in de vorige eeuw nauw verbonden met de hier behandelde boer derij. Reden waarom nader hierop wordt ingegaan. Piet oefende een klein veebedrijf uit in de boerderij, die vanaf 1960 35

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 35