Voorwoord Ten geleide Het is alweer het 30e jaarboek dat u hierbij aantreft in het jubileum jaar van de Stichting Werkgroep Oud-Castricum, opgericht in 1967. Veertig jaar lang hebben vele vrijwilligers van de werkgroep hun bijdrage geleverd aan onderzoek en publicatie over de cultuurhisto rie van ons fraaie dorp Castricum en het publiek hierover geïnfor meerd. Door de inzet van velen is de mijlpaal van 40 jaar bereikt, een mijlpaal om trots op te zijn! In dit voorwoord een terugblik op het afgelopen jaar. Met veel en thousiasme is weer aan een veelheid van onderwerpen gewerkt. Dat de activiteiten door het publiek erg gewaardeerd worden, is merkbaar aan de toename van de vele vragen, die ons bereiken over families, panden en historische gebeurtenissen, maar ook aan het aantal bezoekers bij de openstelling van De Duynkant op de eerste zondag van de maand. Dikwijls zijn de aangekondigde kleine ten toonstellingen voor veel mensen aanleiding om even langs te komen en daaruit volgt dan vaak interessant overleg met elkaar over zaken uit het verleden van ons dorp. Op die wijze leren we elkaar ook weer beter kennen! Een opvallend succes waren de twee Open Monumentendagen die in september 2006 in en om de boerderij Cronenburg werden gehou den. In samenspraak met de beheerder waren het erf en de boerderij opengesteld voor publiek. In de stal was er een fototentoonstelling ingericht en er kon naar films gekeken worden. Door Perspectief waren in de dors schilderijen en tekeningen van Cronenburg ten toongesteld, er was muziek en zelfs een klein detachement van de Gordon Highlanders had op het erf een bivak ingericht. Het was een groot succes met ruim 1200 bezoekers. De jaarlijkse donateuravond in het Clusiuscollege stond dit keer in het teken van de genealogie, waarbij de volgende vragen aan de orde kwamen: wat houdt stamboomonderzoek in; waar zijn welke bron nen en gegevens verkrijgbaar; welke problemen ontmoet je zoal; hoe pak je die aan en wat doet de werkgroep aan dit onderwerp? Aan de hand van de gegeven presentatie kon veel duidelijk gemaakt worden en ook enkele Castricumse families werden doorgenomen. Veel tijd werd door leden van de werkgroep besteed aan vragen van en overleg met verschillende instanties en organisaties, niet alleen op educatief, maar ook op technisch en cultuurhistorisch gebied. Daarbij is vaak het archief van de werkgroep een belangrijke inlich tingenbron gebleken. Verwerking, opslaan en opzoeken van ingebrachte documenten, boeken, foto's en dergelijke blijft een tijdrovend werk, ondanks de inmiddels ingevoerde digitalisering. In de eerste helft van het jaar is door de werkgroep een tweetal wan delroutes uitgegeven. De eerste is een vier kilometer lange fiets/ wandelroute 'Op zoek naar Hilde', die aansluiting vond op de in de Hoep gehouden tentoonstelling 'Schatten onder je voeten'. Vanuit het dorpscentrum wordt u via de Breedeweg, naar de woonwijk Albert's Hoeve met een archeologisch verleden gebracht. De tweede betreft een 700 meter lange wandelroute 'Een rondwan deling in de oude dorpskom', die begint bij de dorpskerk en gaat door de oude Kerkbuurt rondom de kerk, waarbij u de sfeer van vroeger kunt proeven. De route is ook bedoeld om de komende ten toonstelling over 40 jaar werkgroep in de dorpskerk onder de aan dacht van het publiek te brengen. Het 40-jarig bestaan heeft dit jaar, naast alle voorbereidingen voor het 30e jaarboek, veel gevraagd van de leden. De organisatie van een grote tentoonstelling en het uitbrengen van een jaarboek trekken wel een grote wissel op de leden van de werkgroep. Maar we hebben het voor elkaar gekregen! Wij wensen u veel leesplezier met de uitgave van ons 30e jaarboek en hopen u bij onze tentoonstelling in de dorpskerk te ontmoeten. Piet Blom, voorzitter Het verschijnen van het 30e jaarboek valt samen met de viering van het 40-jarig bestaan van de Werkgroep Oud-Castricum. Voor de redactie reden om deze uitgave af te stemmen op de jubileumacti viteiten en door een gedeeltelijke uitvoering in kleur aan het geheel een feestelijk tintje te geven. Het belangrijkste onderdeel van het jubileum is een grote tentoonstelling in de oude dorpskerk met als hoofdthema de ontwikkeling en de uitbrei dingen van Castricum in de twintigste eeuw. Ook voor het 30e jaarboek is dit onderwerp het hoofdthema. In het artikel 'Castricum in opbouw' wordt de ontwikkeling van Castricum geschetst vanaf het begin van de vorige eeuw tot in de zestiger jaren en in een tweede artikel 'Castricum in de groei' worden vooral de grote uitbreidingen na 1970 met al hun verwikkelingen behandeld. Dit laatste artikel is op uitnodiging van de werkgroep geschreven door de oud-directeur gemeentewerken van Castricum, de heer Roel J.W. de Bruin. Hij werkte in totaal 35 jaar bij de gemeente, waarvan 17 jaar als directeur gemeentewerken. Wij zijn hem dankbaar voor zijn belangrijke bijdrage. Het artikel over de stolpboerderijen in Castricum en Bakkum is een vervolg op afleveringen in eerder verschenen jaarboeken. Het ver volgartikel over de Dorpsstraat wordt vanwege plaatsgebrek in het volgende jaarboekje opgenomen. Ook is een artikel gewijd aan de armoede in Castricum in de periode van 1900 tot de tweede wereld oorlog, een tijd waarin vele dorpsbewoners veelal in de tuinbouw een zeer karig bestaan hadden. In de rubriek 'Wie was aandacht voor Derk van Deelen. In 1967 richtte hij de Werkgroep Oud-Castricum op. Dit onderwerp sluit aan op het artikel over de geschiedenis van de werkgroep. Verder enkele korte bijdragen rond het verzet in de tweede wereld oorlog en over de vaststelling van de gemeentegrens van Castricum in 1821. Veel aandacht is er dit jaar voor de geschiedenis en de stamboom van de Castricumse familie Duijn. Het jaarboek wordt zoals gebruikelijk afgesloten met de vaste ru brieken: Castricum honderd jaar geleden, het jaarverslag en de kro niek van het afgelopen jaar. Tot slot danken wij de heer Jan Buijsman voor het aangeven van taalkundige verbeteringen in de teksten. De redactiecommissie Hans Boot Niek Kaan Simon Zuurbier 2

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 2