Buitengewoon Castricum In de loop van 1997 begonnen de verkenningen naar de mogelijk heden van een fusie met de gemeenten Akersloot en Limmen. De beide gemeenten hadden Castricum als fusiepartner gekozen. Op 1 januari 2002 werd de fusie een feit en ontstond de nieuwe gemeen te Castricum met de vijf kernen, Castricum, Bakkum, Limmen, Akersloot en De Woude. Aan de fusie lag een strategische visie voor de nieuwe gemeente ten grondslag, maar na de feitelijke fusie wenste de gemeenteraad een nieuwe strategische visie tot 2030. Feitelijk kan men stellen, dat hiermee de eerste fusiedocumenten worden opengebroken voor een mogelijk nieuwe koers. Een toekomst met nieuwe uitdagingen in de 21e eeuw biedt zich al weer aan. Roel J.W. de Bruin oud-directeur gemeentewerken Het eindresultaat van het proces onder de vlag 'Buitengewoon Castricum' is toch de keuze voor consolidatie van een inwoneraan tal van de nieuwe gemeente van rond 35.000 met de hieraan gerela teerde voorzieningen. Woningbouw zal alleen binnen de bestaande bebouwingsgrens mogelijk zijn, met uitzondering van ca. 600 nieu we woningen op het grondgebied van de oude gemeente Limmen, de zogenaamde Zandzoomlocatie tussen de spoorlijn, de grens met Heiloo en de Kennemerstraatweg. De twee artikelen over de ontwikkeling van Castricum zijn samen gesteld met bijdragen van oud-wethouder Henk Wokke en oud-ge- meentesecretaris Fons Mok. Van links naar rechts op de stoep van het oude raadhuis: de heren Mok, Wokke, De Bruin en Kaan Overige bronnen: het archief van de gemeente Castricum met dank aan de heren Ger Foeken en Henk Stigt voor hun medewerking. Na de vaststelling van de strategische visie volgde de ontwikke ling van een toekomstvisie voor het winkelcentrum Geesterduin. Gegeven de uitspraak dat uitbreiding van woningbouw binnen het stedelijk gebied moet plaatsvinden, is Geesterduin zeker een gebied dat daarvoor in aanmerking komt, dit naast een gewenste upgrading van het naar binnen gerichte winkelcentrum. Verder zou de uitbrei ding van het raadhuis moeten worden ingepast en kunnen de wel- zijnsinstellingen er een adequate accommodatie krijgen. (In 1968 was daartoe al een stichting actief.) Met bovenstaande, is getracht Castricums ontwikkeling gedurende de laatste 35 jaar te beschrijven. Het gemeentelijke Grondbedrijf mag bogen op de verdienste dat alle exploitaties van de bestem mingsplannen een positief bedrijfsresultaat hebben gekend, wat ze ker ten goede is gekomen van de Castricumse woningzoekenden. Tot slot Is er nu veel veranderd in 35 jaar? Zeker als het gaat om de voorbe reiding van plannen. Was het vroeger zo dat de stedenbouwkundi gen met grote zelfstandigheid plannen presenteerden, als waren het de enige denkbare oplossingen, thans is het meer gebruikelijk om vooraf met de gemeenteraad en alle betrokkenen overleg te plegen. Pas hierna worden de eerste ideeschetsen gemaakt met alternatie ven, die ook weer worden besproken, voordat een definitief plan wordt gepresenteerd. Onder meer de cultuur-historische gegevens van het gebied wegen zwaar mee bij het ontwerp. De inwoners heb ben een duidelijk plaats bij de voorbereiding gekregen, maar het financiële plaatje blijft het speelveld beperken. Ondanks ruime participatiemogelijkheden is toch de tolerantiegrens steeds meer af genomen. Meer en meer worden gemeentebesturen geconfronteerd met het nimbyeffect zoals dat heet (not in my backyard, in gewoon Nederlands, geen bebouwing waarop ik uitkijk). Steeds vaker moet de rechter de knopen doorhakken. De bestuurskracht is nog steeds afhankelijk van de mensen die deel uitmaken van het bestuur. Dit is niet zoveel anders dan vroeger, zij het dat de problematiek wel complexer is geworden. De nieuwe woonwijken met parken, onderwijs- en sportvoor- zieningen hebben het oude dorp een nieuwe uitstraling gegeven. Natuurlijk had het hier en daar beter gekund, maar toch is er met volle inzet van bestuur en ambtenaren, samen met veel betrokken inwoners, een dorp ontstaan waar het goed wonen is. We mogen hier best trots op zijn. 28

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 28