maken van het nieuwe plan. Restaureren bleek wel een groot woord, feitelijk moest de gehele boerderij worden gesloopt. Arwin van Eijk, een Castricumse architect, slaagde erin de boerderij in hoofdvorm te herbouwen met 11 wooneenheden ten behoeve van de woning bouwvereniging Sint Joseph. Het gemeentebestuur gaf opdracht om zoveel mogelijk grond in ei gendom te verwerven. De mogelijkheid deed zich voor om grond van het grondbedrijf Jac. De Nijs tegen de boekwaarde over te nemen. Dit bezit was na beëindiging van het bouwbedrijf Jac. De Nijs over gegaan naar zijn neef, een groot bouwbedrijf in Warmenhuizen. De gemeente stelde in ruil bouwvolume aan dat bedrijf beschikbaar. Met het stedenbouwkundig bureau Kuiper Compagnons uit Rotterdam, werden de voorbereidingen getroffen om tot een goed plan te komen. Met de stedenbouwkundige hebben bestuurders en ambtenaren diverse uitbreidingslocaties in Nederland bezocht, o.a. de uitbreidingslocatie in Delft. Hier werden ideeën opgedaan voor de vormgeving in het vlekkenplan van Albert's Hoeve. Het plan moest gefaseerd kunnen worden uitgevoerd. Oude elemen ten, zoals het Molendijkje en de eendenkooi, moesten herkenbaar in het plan worden opgenomen en de overgang van de bebouwing P kinkaart Albertshoeve. 26 met het openblijvend oostelijke gebied richting Uitgeest moest een zachte overgang vormen. Er werd een z.g. vlekkenplan van 7 vlekken (vlek A t/m H) ontwor pen, waarbij de invulling van de vlekken kon geschieden op mo ment van de feitelijke ontwikkeling. Alleen de hoofdlijnen werden vastgelegd. Gekozen werd voor een buffer van groen en water aan de rand van het plan, als overgang van bebouwing naar open wei degebied. Getracht is met eigentijdse bebouwing, veel waterpartijen en aparte brugontwerpen, een opvallende wijk te creëren. Blikvangers in de wijk zijn de 5 waterwoningen en het banaanvormige woongebouw van de woningbouwvereniging. Verder is de woningbouw gevari eerd en zijn diverse ontwerpen met zorg op elkaar afgestemd. Door het plan langs de diagonale waterpartij loopt het fietspad richting Uitgeest en wordt een verbinding gelegd met het poldergebied. Het bestemmingsplan bood de mogelijkheid voor de bouw van on geveer 1450 woningen, zowel in de koop- als in de huursector. De gemeenteraad wenste een zodanige fasering dat gedurende een peri ode van 12 jaar (dat werd feitelijk meer dan 16 jaar) de Castricumse woningzoekenden uitzicht zouden hebben op een woning. Dit im pliceerde dat ca. 120 woningen per jaar gebouwd konden worden. (Later werd dit aantal nog verder teruggebracht tot maximaal ca. 75 woningen per jaar.) Voor het gemeentelijk grondbedrijf was dit een gecompliceerde op gave. Waterwoningen als blikvanger in de wijk Albert's Hoeve. De toekomstige woningbouwlocaties tussen de verlengde C.F. Smeetslaan en de Heemstederweg waren eigendom geworden van de Exploitatiemaatschappij Egmond, een samenwerkingsverband van een drietal bouwondernemingen uit Egmond en Assendelft. Na moeizame onderhandelingen is de gemeente er tenslotte in geslaagd een compromis te bereiken. Bijzonder is dat daar in 1996 nog een grote archeologische opgraving mogelijk gemaakt is, waarvoor o.a. door het grondbedrijf een grote financiële bijdrage is verleend. In dat gebied is het skelet gevonden van een vrouw uit de vierde eeuw. Een kunstwerk aan de Laan van Albert's Hoeve herinnert aan de vondsten die in die omgeving zijn gedaan. Op de vlekken aan de noordoost kant van het bestemmingsplan was sprake van de eerdergenoemde bouwclaim van het bouwbedrijf De Nijs uit Warmenhuizen. Ook hier moest het nodige worden verricht om tot goede uitgangspunten te komen. Het resultaat is voor de wo ningzoekenden echter niet ongunstig verlopen.

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 26