K mum ihhi Ca s triovim CASTRICUMMER WERF De ontwikkeling van de Dokter de Jonghweg tot zuidelijke invalsweg is resoluut geblokkeerd door het woningbouwplan aan Het Strengh. Bedrijventerrein Castricum was vooral een woongemeente met minimale moge lijkheden voor bedrijven. Het werd wel 'vrouwendorp' genoemd, omdat het merendeel van de mannelijke bevolking 's morgens uit Castricum vertrok en pas 's avonds weer terugkeerde. Het bedrijfs leven keek uit naar nieuwe mogelijkheden. Het gemeentebestuur stond niet afwijzend tegenover een ontwikkeling ten zuiden van de Oude Haarlemmerweg. Bouwbedrijf Borst nam op enig moment het initiatief om daar grond te verwerven in de hoop en verwachting hier de start voor een be drijventerrein te kunnen geven. De ontwikkeling naar een toekom stig bedrijventerrein kende echter een lange en moeizame weg van onderzoek naar de financiële haalbaarheid en de verwerving van gronden. De ontsluiting vormde een apart probleem. De dure toe gangsweg is met behulp van een provinciale subsidie aangelegd. In 1984 kreeg de gemeente het voor elkaar dat een bedrijvengebied van circa 6 hectare kon worden ontwikkeld, waarvan ruim 4 hectare kon worden benut voor Castricumse bedrijven en die uit de regio Egmond. Dit bedrijventerrein kreeg de naam Castricummerwerf. In 1985 ging de gemeente Castricum de markt op. Een bedrijvenambtenaar stond op stands van bedrijfsbeurzen in Noord-Holland en de gemeente adverteerde in landelijke bladen. Een speciale brochure werd uitge geven met foto's van wethouder Henk Wokke en de contactpersoon Roel de Bruin. De toenmalig burgemeester Gmelich Meijling liet overal waar hij kwam folders achter op leestafels van restaurants en bedrijven ter promotie van Castricum. Je weet nooit hoe een koe een haas vangt, was zijn devies. Nu zou men kunnen denken dat een dergelijke actie niet nodig was, immers de plaatselijke ondernemers hadden toch behoefte aan een dergelijke ontwikkeling. Nee dus. Door de lange aanlooptijd was het economisch tij gekeerd en voelde de ondernemer niet meer zoveel voor investering in nieuwbouw. Met uitzondering van het bouwbe drijf A.C. Borst, dat zich op eigen grond had gevestigd en ook en kele bedrijfsunits te koop aanbood, kwamen de eerste ondernemers niet uit Castricum, maar uit de IJmond en de regio Zaandam. Niet de bedoeling, maar ja, de gemeente had wel een forse investering gedaan en werkgelegenheid binnenhalen was ook aantrekkelijk. Het heeft al met al redelijk lang geduurd eer de Castricumse on dernemers de stap durfden te zetten om zich hier te vestigen. Toen het eenmaal zover was, kwam het eind van de beschikbare bouw- kavels ook snel in zicht en begon de roep om meer bedrijfsterrein opnieuw. BEDRIJFSTERREIN EEN GOEDE KEUS Li oktober 1985 Brochure bedrijventerrein Castricummer werf. Castricums laatste grote uitbreiding Direct na 1985 werd gestart met het 'laatste' grote uitbreidingsplan van Castricum, het bestemmingsplan Albert's Hoeve, met zo'n 45 ha oppervlakte. Daarmee zouden alle bouwmogelijkheden binnen het provinciale streekplan zijn benut. Reeds geruime tijd was het gemeentebestuur in onderhandeling met de Nederlands Hervormde Gemeente om de eigendom te ver krijgen van een groot aantal percelen weiland aan de oostkant van Castricum, inclusief de boerderij Albert's Hoeve. De Hervormde Gemeente was hiervan eigenaresse geworden via een legaat van de voormalig eigenaar Albert Asjes, waarbij hij had bepaald dat de ex ploitatie van de weilanden en de boerderij ten goede moest komen aan de kerk, onder de uitdrukkelijke voorw aarde dat verkoop van de gronden niet mogelijk is. Uiteindelijk werd een juridische oplossing gevonden, waarbij de grond zonder de lange onteigeningsprocedure aan de gemeente kon worden verkocht. De gemeente had hier een groot belang bij, want binnen de voorgenomen contouren van het bestemmingsplan, was de eigendomsverhouding bijzonder divers. Grote gedeelten waren in het verleden eigendom geworden van ontwikkelaars/bouwbedrij ven. Het gemeentebestuur had zich voorgenomen de ontwikkeling volledig vrij van belemmeringen van derden uit te voeren. Om de boerderij van Albert Asjes als cultuurhistorisch element te bewaren, werd ook onderzocht of het mogelijk was de oude verv al len boerderij aan de oude Molendijk te restaureren en onderdeel te 25

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 25