'Stichting tot Behoud en Sanering van de bestaande dorpskern', die de belangen vertegenwoordigde van 66 winkeliers. De bezwaren richtten zich tegen de omvang van het winkelcentrum, die geba seerd zou zijn op een verouderd rapport, zonder dat rekening gehou den was met de uitbreidingen die inmiddels in de oude dorpskern gerealiseerd waren; voorts ging men uit van een te hoog ingeschat inwoneraantal richting 35.000. Het plan werd na een urenlange dis cussie toch vastgesteld, met 10 stemmen voor en 4 tegen. De te genstemmers waren de heren Wokke, Kuijper en Martens alsmede mevrouw De Bats van de CCC-fractie. Zij wensten een duidelijke koppeling van de fasering aan het bereiken van inwonertallen uit vrees voor overbewinkeling. De notulen van de raad beslaan, alleen over dit agendapunt, 35 blad zijden. Onder druk van het gegeven dat de bezwaren tot de Kroon zou den worden doorgezet, werd in 1972 met eerdergenoemde stich ting overeengekomen 4400 m2 winkelcentrum te laten vervallen en gefaseerd maximaal 9200 m2 te bouwen. Op het vrijkomende terrein zou een woningbouwplan ontwikkeld moeten worden, zodat uitbreiding van het winkelcentrum ook in de toekomst zou worden uitgesloten. In 1973 legde burgemeester Van Boxtel de eerste steen voor het nieuwe winkelcentrum. De naam Geesterduin had hij zelf verzonnen. Inmiddels is het winkelcentrum op het verkleinde grondoppervlak toch uitgegroeid tot 12.500 m2 en er zijn plannen voor nog eens 2000 tot 4000 m2. Ondanks de ooit veel te groot geachte parkeerter reinen wordt al op het dak geparkeerd en straks misschien ook in een ondergrondse parkeergarage. Toch zijn de meest pessimistische verwachtingen uit die tijd over het toekomstig aantal inwoners van Castricum (26.500) nog veel te hoog geweest. Voor de invulling van het overblijvende deel (Geesterduin II) be sloot de gemeente een prijsvraag uit te schrijven. Er werd een se lectiecommissie ingesteld, die op basis van vooraf bepaalde criteria adviseerde een plan van het Bouwfonds Ned. Gemeenten te kiezen. Met een minieme meerderheid koos de raad echter toch voor een plan van de plaatselijke aannemerscombinatie Geestbouw. jo Stevens bezwaarschrift ingediend bij de provincie. Een jaar na de vaststelling van het plan kwam de gemeenteraad tot inkeer. In 1972 werd ruim 5.000 m2 geschrapt en het aangepaste plan werd daarna door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Bij de opening van het winkelcentrum heeft burgemeester Van Boxtel toegegeven dat de stichting de gemeente voor een ernstige fout heeft behoed; een groot gebaar van deze man, die naar mijn mening in Castricum veel op de rails heeft gezet. Ik ben bang dat door alle nieuwe plannen de geschiedenis zich herhaalt. Situering raadhuis en Ambassadeur Jo Stevens (89), kijkt terug op de totstandkoming van Geesterduin Ik kwam oorspronkelijk uit Drenthe en na in enkele an dere winkels te hebben gewerkt, wilde ik een eigen zaak beginnen. In 1958 nam ik de herenmodezaak over van Jaap Twisk (hoek Cieweg-Dorpsstraat), een geweldige man die mij overal in steunde. In 1960 kocht ik aan de overkant van de Cieweg de bakkerij van Res en opende daar samen met mijn vrouw een damesmodewinkel. Nu is er op die plaats weer een bakkerij gekomen. In 1962 had de gemeente al plannen om aan de Kooiweg 40 winkeleenheden te bouwen. De Castricumse Middenstandscentrale heeft toen duidelijk kunnen maken dat 6 a 8 winkeleenheden het maximum zou zijn. In die zestiger jaren speelde ook de bouw van een nieuw winkel centrum van 15.000 m2, dat voor ons dorp veel te groot was. In de prognose van 35.000 inwoners geloofden we niet. Ik heb die gezinsplanning en de veel kleinere gezinnen zien aankomen. De totstandkoming van de terrasflat Ambassa deur van bouwbedrijf Samen met Egbert Bossinade en Theo Weda richtten we de 'Stichting tot Behoud en Sanering van de bestaande dorps kern van Castricum' op en namen de toen heel bekende advocaat Geelkerken uit Leiden in de arm. Er werd een De eerste steen van het nieuwe raadhuis werd in 1982 gelegd door oud wethouder Klaas Weidt. 20 In het plan Molendijk was het nieuwe raadhuis nog gedacht op de plaats van de terrasflat Ambassadeur. In het bestemmingsplan Geesterduin werd een situering genoemd op de plaats van het tegen woordige Klaverland, maar bij de uitwerking van Geesterduin II is het de plaats geworden waar het nu staat. In de inspraakprocedure voor de dorpskom (1976) had een meerderheid zich ook voor die plaats uit gesproken. Burgemees ter Gmelich Meijling, die in 1978 Van Boxtel opvolgde, zette vaart achter de nieuwbouw. Oud-wethouder Klaas Veldt legde op 12 maart 1982 de eerste steen. I

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 20