liep zeer sterie van indcrzoek nde mis- mwelijke ;r Bollen zijn wo- njf Flink, was geen rde in ja- ommigen laan. je realisa- er Smeets -Zuid en 1966 in rgenoem- ,ng Eigen aanbouw. lert. In an plan aak van ngs de rse plaat- i voor dit sflat Sans in de ter- e Loet in oonlagen ïd. verwacht 2, waarin men, zou ictekende verkeers- en waren gedacht. Met de uitvoering van het plan werd de aanzet gegeven voor de realisering van de huidige Soomerwegh, Burgemeester Smeetslaan en Dokter de Jonghweg. Er waren brede wegtracés ontworpen, waar later wegen met twee rijstroken gerealiseerd konden worden. De hoofdader in oostelijke richting zou moeten aansluiten op de provinciale weg ter hoogte van de Uitgeesterweg, waardoor een nieuw te bebouwen gebied werd gecreëerd. Bedoeld wordt het gebied tussen Provincialeweg, Martin Luther Kinglaan en ten noorden van de geplande uitvalsweg. Tevens zou een zuidelijke uitvalsweg (Dokter de Jonghweg) in westelijke richting moeten afbuigen naar de Beverwijkerstraatweg om hiermee de verbinding richting IJmond te realiseren. In het streekplan was verder nog een westelijke randweg via de Zanderij geprojecteerd. Belangrijke gesprekspartner voor het college was het op 5 februari 1970 opgerichte comité Molendijk. Een groep sterk betrokken be woners, woonachtig in het nieuwe plan, die zich met alle zaken aan gaande Molendijk en daarna Noordend bemoeiden en de discussie met de politiek aangingen. Eenieder moest in die periode wennen aan de omgang met inspraak. De strijd om het winkelcentrum Van 1964 tot 1968 werd er al over een nieuw winkelcentrum gespro ken. Burgemeester Van Boxtel startte al snel na zijn komst het eerste overleg voor de oprichting van een nieuwe voorbereidingscommis sie tot realisering van winkelcentrum Molendijk. Van de commissie maakten onder andere deel uit stedenbouw kundige ir. Hundsdorfer, die het bureau van ir. Gouw etor had overgenomen en de sociograaf drs. Kwantes. De plaatselijke middenstand was er in eerste instantie nog niet bij betrokken vanwege de verdeeldheid die er heerste over de noodzaak van een nieuw winkelcentrum. De onderzoekscommissie stelde allereerst vast dat een nieuw hoofd winkelcentrum noodzakelijk was, omdat in de oude dorpskern aan de groeiende vraag onvoldoende tegemoet gekomen kon worden. Er was al sprake van een grote koopkrachtafvloeiing. Het zou in ste denbouwkundig opzicht te betreuren zijn geweest, als geprobeerd was de oude dorpskern in een modern w inkelcentrum te herschep pen. Plannen die verband hielden met de toekomst van de oude dorps kern van Castricum waren tot op dat moment binnenskamers ge houden. Burgemeester Van Boxtel koos voor openheid van zaken. Een schets voor de "regeneratie' van de oude dorpskom werd ge presenteerd. Daarin was o.a. een nieuw stationsplein en busstation opgenomen op de plaats van de tuin van kapitein Rommel. Deze tuin werd op voorhand door de gemeente hierv oor aangekocht. Ook de witte villa's aan de Stationsweg hadden voor deze utopische visie moeten wijken. De Dorpsstraat zou als voetgangersgebied worden ingericht, tussen de Verlegde Overtoom en de Cieweg. en verkeers wegen zouden het centrum omringen. De toekomstvisie voor de dorpskom nam niet weg dat binnen de middenstand twee groepen konden worden onderscheiden. De ene groep was van mening dat als het winkelcentrum Molendijk goed van de grond kwam, de winkelstraten zoals Torenstraat en Burgemeester Mooijstraat dan "dode' straten zouden worden. De andere groep huldigde het standpunt dat een nieuw winkelcentrum onmisbaar was voor de ontwikkeling van Castricum. maar wel qua omvang ondergeschikt moest blijven aan het oude dorpscentrum. Het Project Ontwikkelings Bureau Amro-Westland-Utrecht kreeg opdracht het winkelcentrum met een oppervlakte van ongeveer 15.000 m2 in drie fasen te ontwikkelen. In juni 1971 behandelde de gemeenteraad het bestemmingsplan voor het w inkelcentrum en onder andere een bezwaarschrift van de Het futuristische 'regeneratieplanvoor de oude dorps kern. Het plan voorzag in nieuwe ontsluitingswegen en een groot open gebied voor het station met dagwinkels, waar nu de Tuin van Rommel floreert. Maquette winkelcentrum volgens het plan Molendijk. In 1971 volgde er een herziening in de vorm van plan Geesterduin. 19

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 19