Politiek bestuurlijke ontwikkelingen Burgemeester Van Boxtel en zijn medebestuurders moesten uit voering geven aan plannen van de gemeente, die in de vijftiger en zestiger jaren onder leiding van burgemeester Smeets, waren voorbereid. De besluitvorming geschiedde onder veel politiek gekrakeel. Ambtenaren wisten vaak niet wat hen overkwam en in welke chaotische toestanden ze soms werden meegetrokken. Raadsvergaderingen tot drie uur in de nacht waren geen uitzonde ring en plannen veranderden continu. Over publieke belangstelling hadden de politici niet te klagen. Deze politiek zeer roerige periode zette zich de volgende jaren voort. Menigmaal haalde Castricum de landelijke pers. Castricum werd wel vergeleken met dc toenmalige televisiesoapserie 'Peyton Place', waar alles even chaotisch was. In dc periode tussen de eindjaren '60 en begin jaren '70 was vaak sprake van insinuaties, verdachtmakingen aan het adres van de raadsleden van de diverse fracties en ambtelijke medewerkers, met name als het ging over de vraag wat en hoe er gebouwd moest wor den en door wie. Er was een grote behoefte aan sociale woningbouw en iedere fractie had hierover zijn eigen ideeën. Een drietal grote Castricumse bouwondernemers blies het partijtje mee. De bouwondernemingen van Jan Biesterbos, Cees Flink en Jac. de Nijs probeerden maximale invloed uit te oefenen op de be sluitvorming over categorieën en aantallen te bouwen woningen, ook via grondaankopen. In deze periode speelde ook mee dat er sprake was van een mogelijk 'lek' bij de gemeente, waardoor vertrouwelijke informatie bij de ge noemde bouwbedrijven terechtkwam. Tevens verdwenen tekeningen van conceptplannen, waaruit kon worden opgemaakt in welke rich ting en op welke percelen de gemeente voornemens was om woning bouwplannen te ontwikkelen. De drie bouwbedrijven, Biesterbos, Flink en De Nijs, kochten diverse percelen grond en verschaften zich een stevige onderhandelingspo sitie. Dat deze drie bedrijven zo'n grote vinger in de pap hadden, zette weer kwaad bloed bij de kleinere Castricumse bouwbedrijven en ook zij probeerden alsnog een graantje mee te pikken en gingen ook op pad om grond in eigendom te verw erven. Zo werd het voor de gemeente steeds moeilijker om het gewenste bouwprogramma te realiseren. Er was veel belangstelling voor de discussies in de gemeenteraad in het begin van de jaren zeventig. Wachtmeester Muizelaar van de Rijkspolitie moest de orde bewaren. 18 De discussie welk bouwbedrijf wat mocht bouwen liep zeer hoog op. Dit alles leidde tot onderzoek door het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, gevolgd door onderzoek door de Rijksrecherche. Resultaat van deze onaangename periode was. dat vermeende mis standen (steekpenningen, diefstal en verstrekken van vertrouwelijke informatie) niet konden worden bewezen. Alleen wethouder Bollen werd veroordeeld wegens een onjuiste privé-uitbouw van zijn wo ning en garage, die uitgevoerd was door het bouwbedrijf Flink. Afgew eken was van de bouwvergunning en voor een deel was geen bouwvergunning aangevraagd. Deze veroordeling resulteerde in ja nuari 1972 in het aftreden van deze bestuurder, alhoewel sommigen het gevoel hadden dat het meer een stok was om mee te slaan. Molendijk-Zuid en -Noord Ondanks de boven omschreven politieke toestanden ging de realisa tie van de plannen door. De in de periode van burgemeester Smeets moeizaam vastgestelde uitbreidingsplannen Molendijk-Zuid en Molendijk-Noord (ca. 1200 woningen) kwamen vanaf 1966 in uitvoering. De eerste woningen, gebouwd door de eerdergenoem de bouwbedrijven, werden bewoond en ook de Stichting Eigen Woningbezit had een aanzienlijk contingent woningen in aanbouw. Torenflats gaan vanaf 1971 de skyline van Castricum bepalen. In de gemeenteraad werden voorafgaand aan de vaststelling van plan Molendijk in 1964 heftige discussies gevoerd over de noodzaak van deze uit stedenbouwkundig oogpunt gewenste 'accentenlangs de invalswegen. Behalve de eengezinswoningen was in de plannen op diverse plaat sen ook hoogbouw voorzien, een geheel nieuw fenomeen voor dit dorp. Bouwbedrijf Biesterbos realiseerde in 1974 de verzorgingsflat Sans Souci (architect professor Holt), gevolgd door bouw van de ter rasflat De Ambassadeur (van dezelfde architect). Aan De Loet in Molendijk-Zuid (1972) werden de 3 torenflats van 10 woonlagen gerealiseerd en de nieuwe 'skyline' van Castricum ontstond. Ten tijde van de vaststelling van plan Molendijk werd nog verwacht dat Castricum conform het provinciaal streekplan van 1962, waarin een gemeentelijke structuurschets uit 1959 was opgenomen, zou uitgroeien tot een gemeente met 35.000 inwoners. Dit betekende dat tijdig moest worden ingespeeld op het te verwachten verkeers aanbod, waarvoor in- en uitvalswegen met twee rijbanen waren

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 18