Door een gedeputeerde is in de vergadering van Provinciale Sta ten gezegd dat van Castricum een stuk is afgenomen, omdat die gemeente aarzelend staat ten opzichte van de bouw voor Hoog- ovenpersoneel. Een deel van de groei zou met handhaving van een bepaalde hoeveelheid open ruimte naar Uitgeest zijn overgeheveld. De raad tekent beroep aan tegen deze willekeurige beslissing. Het geplande nieuwe centrum komt hierdoor minder centraal te liggen. De raad vindt geen gehoor bij de Kroon, omdat Castricum nog vol doende armslag heeft voor uitbreidingen. Voorlopig verzoent men zich met de nieuwe situatie. Kooiweg In 1960 verkocht bouwbedrijf Biesterbos in enkele dagen tijd het grootste deel van de 160 koopwoningen in de Lindenlaan, Kastanje laan en omgeving. Biesterbos had het gemeentebestuur wel verzocht de straatnamen op 'laan' te laten eindigen, omdat dit de verkoop ten goede zou komen. De woningen met een koopprijs variërende van ƒ15.250,- tot/16.000,- vlogen de deur uit. Eind 1961 stelde de raad een uitwerking vast van het eerder ge noemd plan in hoofdzaak 'Oost', namelijk het uitbreidingsplan Kooiweg met de op basis van de straatnaamgeving zogenoemde zeehelden- en componistenwijk. Het totale gebied werd in een keer uitgegeven, waardoor bouwbedrijf Biesterbos als medegrondeige naar liefst 553 woningen kon bouwen. Op zaterdag 3 november 1962 legde burgemeester Smeets aan de Offenbachstraat de eerste steen voor de 2000e naoorlogse woning. Aan het bouwbedrijf werd veel lof toegezwaaid, omdat er 120 goedkope koopwoningen voor Castricummers konden worden ge bouwd. De positie van het bouwbedrijf binnen de gemeente is de partij Cas- tricums Belang een doorn in het oog. Het is het raadslid Bollen die menige aanval op het bouwbedrijf opent, maar er niet in slaagt de positie van het bouwbedrijf aan te tasten. Wel komt er concurrentie; ook andere bouwbedrijven kopen grond in toekomstige woongebie den om een vinger in de pap te krijgen. Molendijk In 1964 is het plan Kooiweg al weer nagenoeg vol gebouwd. Het gemeentebestuur heeft haast met het volgende plan: dat wordt het plan Molendijk. Belangrijk, omdat aan dit plan een nieuw winkel centrum en de realisering van het nieuwe hoofdwegenstelsel is ge koppeld. Bij de behandeling van het plan, met ruimte voor 1280 woningen, verzette raadslid Verkerk van de VVD-fractie zich sterk tegen alle hoogbouw in het plan, daarbij gesteund door de KVP-fractie, waar van J.P. Kraakman voorzitter was. KVP-wethouder Veldt volgde, anders dan in 1959, het standpunt van PvdA- wethouder Meijer en burgemeester Smeets. Van deze beslissing kreeg hij later spijt: "Hel zou me zeker zijn gelukt de meerderheid van de raad mee te krijgen om alle hoogbouw te weren. Op voorstel van de AR/CHU-fractie, bij monde van de heer Kaper, koos een raadsmeerderheid voor drie torenflats, elk van tien etages hoog, langs de zuidelijke invalsweg (Dokter de Jonghweg). Het voorstel van Verkerk om aan de stedenbouwkundige op te dra gen voor de rest van de geplande hoogbouw alternatieven te beden ken, wordt op 28 januari 1964 met een kleine meerderheid aange nomen. In een jaarverslag van de Provinciale Planologische Dienst wordt plan Molendijk, van stedenbouwkundige ir. Frits Johan Gouwetor, een voorbeeld genoemd van moderne stedenbouw. De oorsprong van het nieuwe uitbreidingsplan is gelegen in de werkgelegenheid, die Amsterdam, de IJmond en de Zaanstreek bieden. Het 'buitenwo nen' wordt een karakteristiek van het plan genoemd. Het openbare groen 'doorspoelt' het gehele woongebied. Maquette van het plan Molendijk. Burgemeester Smeets legde op 3 november 1962 aan de Offenbach straat de eerste steen voor de 2000e naoorlogse woning. Met de hoed in de hand staan de burgemeester en de aannemer even stil bij deze mijlpaal. 14 Bij de uitvoering van het plan ontbrandde een hevige strijd om de bouw van 124 woningen in Molendijk-Noord. In eerste instantie waren de huizen aan de Stichting Eigen Woningbezit toegedacht. Deze stichting bouwde in Molendijk-Zuid al 97 koopwoningen en slaagde er naar het oordeel van de raad niet in duidelijk te maken dat ook de 124 woningen allemaal aan Castricumse woningzoekenden verkocht zouden worden. Vervolgens moest de raad kiezen tussen aanbiedingen van bouw- ""■SWJKBKr» «"tsrtRBoj

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 14