25 en 55 middenstandswoningen zijn koopwoningen en voor de 40 arbeiderswoningen mag het gemeentebestuur huurders aanwijzen. Het gemeentebestuur heeft het aanbod dankbaar aanvaard. Uiteindelijk bouwde Biesterbos in de Oranjebuurt 376 woningen. dacht. Op de Zanderij is een villapark getekend, een idee dat al in de twintiger jaren speelde. Er was re kening gehouden met een westelijke randweg (tussen de Beverwijkerstraatweg en de Van Oldenbame- veldweg) en een oostelijke omleiding van de rijksweg werd schematisch aange geven. De doortrekking van de Koningin Wilhel- minalaan en de Prinses Irenestraat en de Prinses Margrietstraat werden ont worpen. Het plan uit 1936 ging nog niet verder dan de lijn Ruiter- weg-Prinses Bcatrixstraat, maar nu werden de ten noorden daarvan liggende tuinderijen ook in de plannen betrokken. De Poelven en de Schelgeest-Vondelstraat zijn uit het plan van 1936 in het Wederop- bouwplan overgenomen. Stedenbouwkundige ir. Gouwetor 1903-1972). Hij ontwierp ook de woningen en de patiobun galows ten westen van het buurtwinkelcentrum Kooiplein. De verplaatsing van de tuinders woning van de familie Schut van de Koningin Wilhelminalaan naar de Prinses Bcatrixstraat symboli seert de verandering van tuinbouwcentrum tot forensendorp. Biesterbos Het gemeentebestuur verleende voor de eerste officiële herbouw- woning in maart 1948 vergunning. In totaal zouden 217 herbouw- woningen gerealiseerd worden. In 1949 wordt het Brinkplan aan gepakt en de daarin opgenomen straten krijgen de namen van de straten die door de afbraak van de woningen aan De Puikman waren vervallen: Burgemeester Boreel-, Burgemeester Lommen- en Bur gemeester Zaalbergstraat. De Vondelstraat, PC. Hooftstraat en de Constantijn Huygenstraat worden gebouwd en ook 12 bejaardenwoningen aan het Rusthof. Het bouwbedrijf Biesterbos doet het aanbod 96 woningen te realise ren in de Oranjebuurt, waarvan er 48 voor verhuur worden bestemd. Op deze manier wordt het tekort aan woningbouwcontingenten on dervangen. Het probleem voor Castricum was dat die contingenten aanvankelijk alleen werden toegewezen aan gemeenten binnen wier grondgebied of in de onmiddellijke nabijheid daarvan werkgelegen heid aanwezig was en Castricum viel daar niet onder. De gemeente omarmt het aanbod van Biesterbos dan ook om toch te kunnen bou wen. Het is een grote stap voor de jonge Jan Biesterbos. Zijn vader, ook aannemer, schrikt zo van de risico's die zijn zoon neemt, dat hij wei gert op 28 februari 1952 bij de eerste steenlegging aanwezig te zijn. Een enorme stunt levert Biesterbos, wanneer hij in september 1952 het stenen huis van de familie Schut, dat de verlenging van de Ko ningin Wilhelminalaan in de weg staat, in zijn geheel verplaatst. Het huis wordt op een soort stalen slee gezet en met een lier voortge trokken door de Prinses Irenestraat, richting Prinses Beatrixstraat. Het huis staat nog op de plaats waar het destijds is aangekomen, op de hoek van de Prinses Beatrixstraat en de Dorpsstraat. Jan Biesterbos bouwt verder. In februari 1953 wordt ten zuiden van de Prinses Beatrixstraat grond voor 25 woningen verkocht en ten noorden van de Prinses Beatrixstraat voor 55 en 40 woningen. De 12 Tuinbouw of woningbouw Tegen de groei van Castricum ontstaat oppositie van agrarische zijde. Omdat de beste tuingrond niet in de graslandpolder ligt, wil de Rijksconsulent voor Grond- en Pachtzaken op twee punten in een nieuw ontwerp-uitbreidingsplan van Castricum snoeien: het ge deelte van het woongebied ten noorden van de Ruiterweg en het beoogde villapark op de Zanderij. Dit levert een impasse op. Voordat met het uitbreidingsplan verder wordt gegaan, moet een bodemkarteringskaart gemaakt worden. De Provinciale Planologische Dienst van Noord-Holland wordt op 6 oktober 1948 gevraagd om een studie naar de economische kant van het forensisme en de toekomst van de tuinbouw. De vraag is of het al dan niet verantwoord is om de tuinbouw verder te verdrijven voor woningbouw. In een rapport met de omvang van 43 bladzijden wordt de vraag van het gemeentebestuur enkele jaren later bevestigend beantwoord. Verdere verdringing van de tuinbouw ligt voor de hand en de mo gelijkheid om benadeelde tuinders elders in de gemeente aan ge schikte grond te helpen is aanwezig, zij het dat daarvoor drie of vier veehouderbedrijven zouden moeten wijken. Daarmee is de strijd nog niet helemaal beslecht. Nadat uit een rap port van de Stichting voor Bodemkartering is gebleken dat de Zan derij uit eerste klas bollengrond bestaat, wordt het daar geplande villaparkje geschrapt. Op 26 juni 1953 stelt de gemeenteraad een plan vast voor het gebied ten noorden van de Prinses Beatrixstraat tot aan de tegenwoordige Oranjelaan. Met bloedend hart zien veel raadsleden dat cultuur grond voor woningbouw wordt opgeofferd. Raadslid en agrariër Klaas Veldt wijst op de gevoelens van eigenaren van wie de grond van vader op zoon is overgegaan. Hij wil zijn stem aan het plan geven onder voorwaarde dat aan de eigenaren en gebruikersindien mogelijk, andere grond wordt terug gegeven.

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 12