De overgang van Castricum van tuinderdorp in een forensenstadje heeft in de jaren dertig, ondanks alle problemen met betrekking tot de wegenstructuur, maar vergemakkelijkt door de lage grondprij zen tengevolge van de crisistijd, echt een aanvang genomen. Het inwonertal steeg van 5182 in 1927 tot ruim 8400 in 1941. In 1927 woonden er 74 forensen in de gemeente. In 1931 vond de elektrificatie van de spoorlijn plaats. De reistijd Amsterdam-Castricum per sneltrein bedroeg toen nog maar 30 mi nuten. Het aantal forensen nam steeds meer toe: in 1947 werden 717 forensen geteld. In 1953 was meer dan de helft van de beroepsbe volking forens, wat neer kwam op 1029 inwoners; een toeneming in zes jaar met 63 Ter behartiging van de gezamenlijke belangen werd in 1935 een Forensenvereniging opgericht. De leden betaalden f. 1,50 per jaar. Behalve aandacht voor de dienstregeling van de Spoorwegen, kwam de vereniging ook in actie als het ging om het onderwijs, de sport of het culturele leven in Castricum. Burgemeester Lommen heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de opbouw van hel dorp en de richting waarin het zich heeft ontwik keld. Op 10 november 1936 overleed deze geliefde burgemeester, nog slechts 51 jaar oud. In een hoofdartikel in een speciaal rouw- nummer van de Castricummer Courant beschreef de redacteur Carel J. Brensa de persoon van Lommen o.a. als volgt: "Hij was een mensch onder de menschen van de gemeente. Voor alle medewerking was hij te vinden zonder aanzien des persoons. Het tegenwoordig bestaande uitbreidingsplan hielp hij mee schep pen. Aanleg van nieuwe wegen en straten, verbeteringen in den ge meentedienst. de oprichting eerst van hel electrisch bedrijf en de overgang daarna naar de Provincie waren bestuursdaden van zijn hand. Tweede Wereldoorlog Mr. Van den Clooster, baron Sloet tot Everlo, volgde burgemeester Lommen op. De nieuwe burgemeester werd op 15 februari 1937 feestelijk geïnstalleerd. De herinrichting van de oude Rijksstraatweg/ Dorpsstraat was inmiddels in volle gang en een van zijn eerste of ficiële handelingen was de heropening op 2 augustus 1937. In de samenstelling van de raad kwam een belangrijke wijziging door het aftreden van wethouder Hemmer en de verkiezing van de SDAP'er Hellinga tot wethouder, naast R de Vries van de R.-K. Staatspartij. De nieuwe burgemeester was blijkens zijn nieuwjaarstoespraak in 1939 vol lof over de vooruitgang en de bloei van de gemeente. Het aantal ondersteunden liep terug en de daling van de grote werke loosheid van de dertiger jaren zette zich voort. Met de uitvoering van een rioleringsplan, waarbij ook werklozen te werk gesteld wer den, was begonnen. Een negental nieuwe straten werd aangelegd dan wel verlengd en er werden bouwvergunningen verleend voor 222 woningen. Ook wijdde de burgemeester enige woorden aan de geboorte van Prinses Beatrix en aan het ambtsjubileum van Koningin Wilhelmina. "In deze moeilijke tijden beseffen wij meer dan ooit de hooge be tekenis van ons Koningsschap en het gelukkige bezit van een wijze Vorstin. Tegen de achtergrond van deze woorden is de bekering van deze burgemeester tot de ideologie van de bezetter moeilijk te begrij pen. Hij werd in 1941 gepromoveerd tot burgemeester van 's- Hertogenbosch. Bekend is dat hij daar verschillende acties onder nam om het lot van joodse oorlogsinvaliden en ook voor andere Bosschenaren van joodse huize te verlichten. Kennelijk zag hij in dat hij de verkeerde weg had ingeslagen, want hij bedankte in 1942 voor de NSB en nam per 1 juli 1943 ontslag als burgemeester. Op 29 augustus 1942, de NSB-vlag wapperde van de gemeentelijke kerktoren, werd burgemeester Masdorp in Castricum geïnstalleerd. Hij zei onder andere: "De democratie is reeds verslagen, rest nog slechts vijand nummer I. het bolsjewisme. De aanleg van de Atlantic Wall, een grootscheepse evacuatie en de afbraak van honderden woningen stond de gemeente vervolgens te wachten. Woningen aan de Vinkebaan, Onderlangs, Kramersweg, westzijde Mient, Stetweg, kalkovens aan het Schulpstet en de nieu we nog niet of nauwelijks bewoonde woningen aan De Puikman gingen tegen de grond. Ook het fraaie badhotel, dat in 1930 in Castricum aan Zee was gebouwd, moest op last van de bezetter worden gesloopt. Bevrijding en wederopbouw De oorlog liet in Castricum zijn sporen na. In het 8e jaarboek van Oud-Castricum is daar al uitgebreid op ingegaan. Castricums nieuwe burgemeester C.F. Smeets, voorheen gemeen tesecretaris van Assendelft, werd op 16 no vember 1945 enthousiast ontvangen. Op zijn schouders werd de zware taak gelegd om lei ding te geven aan de wederopbouw. Een van de vele sprekers bij de installatieplechtigheid vat te de opdracht als volgt samen: "Burgemeester, maak Castricum groot en blij Burgemeester Smeets opende op 3 september 1946 de eerste vergadering van de nieuw geko zen gemeenteraad. Sinds 4 juli 1941 waren er geen vergaderingen meer geweest. De eerste 10 maanden werkte hij alleen samen met de SDAP'er T. Hellinga, die raadslid was van 1923 tot 1941 en wethouder vanaf 1938. Toen in september 1941 het wethouderschap De opening van de vernieuwde Dorpsstraat door burgemeester Van den Clooster, baron Sloet tot Everlo op 2 augustus 1937. 10

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 10