Castricum - Honderd jaar geleden Het jaar 1904 was een bewogen jaar. Er brak een crisis uit in het gemeentebestuur met ernstig verstoorde verhoudingen tussen college en gemeenteraad en dat naar aanleiding van de voordracht voor de benoeming van het hoofd der school voor de in aanbouw zijnde Openbare Lagere School in Bakkum; de heer Goes neemt ontslag als wethouder. Het ontbreken van de plaatselijke onderwijzer Van der Ven op de voordracht en het al of niet katholiek zijn van de overige kandidaten speelde daarbij een hoofdrol. Het duinterrein (Landgoed Bakkum) werd door de Provincie aangekocht en de voorbereidingen voor de bouw van het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch waren begonnen. De informatie voor dit artikel is ontleend onder andere aan de notulen van de gemeenteraadsvergaderingen, de inkomende en uitgaande stukken van de Gemeente Castricum, de provinciale bladen en de registers van de burgerlijke stand. Het gemeentebestuur bestaat op 1 januari 1904 uit burgemeester Johannes Mooij, de wethouders Jacob Pzn. Kuijs en Joseph Goes en de raadsleden Jan Schuijt, Jan Twisk, Cornelis Spaansen en Johan Hogenstijn. Door het overlijden van Wulbert Melker in okt. 1903 is er nog een open plaats. De gemeenteontvanger is Bernardus A. Res. Op 1 januari 1904 telt Castricum 2019 inwoners. Dit aantal is op 31 december in datzelfde jaar toegenomen tot 2076. In het jaar 1904 zijn in Castricum 81 kinderen geboren; er worden 11 huwelijken gesloten en er overlijden 32 personen. Door het geboorteoverschot van 49 en doordat er 8 personen meer in Castricum komen wonen (114) dan er zijn vertrokken naar elders (106), neemt het inwonertal met 57 personen toe. In 1904 telt Castricum voor de gemeenteraadsverkiezingen 299 kiesgerechtigde personen. 1 januari 1904 Het Landgoed Bakkum is met ingang van deze datum door de Provincie Noord-Holland aangekocht van Hare Koninklijke Hoogheid Marie von Wied, geboren Prinses der Nederlanden. Het dagelijks beheer over dit uitgestrekte duinterrein wordt opgedragen aan A. van der Wolff, die daarmee ook al eerder door de Prinses was belast. 20 januari 1904 Gedeputeerde Staten schrijft het college dat bij het maken van een verbindingsweg van het station Castricum naar de terreinen die bestemd zijn voor de bouw van het Provinciaal Krankzinnigengesticht 'Duin en Bosch' het nodig zal zijn om enige gedeelten van de bestaande Kramersweg en Duinweg te verbreden en met waalklinkers te bestraten. Deze weggedeelten zijn gelegen op grond die of in eigendom of in erfpacht is van de Provincie, maar in onderhoud bij de gemeente Castricum. De Provincie wenst ook het onderhoud van de weg op zich nemen. Hiertegen bestaat uiteraard geen bezwaar. 21 januari 1904 De heer Pieter Duijn wordt benoemd als gemeenteraadslid. Hij De bouw van de school en de ondemijzerswoning in Bakkum in 1904. 90

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 90