Quirinus de Ruijter, waarin een apart artikel aan Anna Briefjes is gewijd. Hier volgt letterlijk het genoemde artikel: "Vijf en twintig jaar de verantwoordelijke functie van overweg- wachteres vervullen met daarnaast de zorgen en de dagelijkse beslommeringen van een gezin is werkelijk geen kleinigheid. Anna de Zeeuw, geboren Briefjes, heeft dit gepresteerd zonder ook maar éénmaal te hebben vergeten de spoorbomen te sluiten. Het begon in 1907 op post 53 in de Oosterbuur!, maar dat was van korte duur omdat er een overwegwachteres moest komen voor post 50a aan de Vinkebaan en voor deze verantwoordelijke baan werd Anna Briefjes uitgekozen. Haar taak begon 's morgens om zes uur en eindigde om zes uur 's avonds. Dan werd de bewaking overgenomen door haar man die dan tot en met de laatste trein dienst had. Kees de Zeeuw begon zijn dienst 's middags om twee uur en was dan tot zes uur bezig met diverse onderhoudsklusjes. Het voordeel van deze regeling was dat hij dan 's morgens vrij was en in zijn tuintje langs de spoorlijn kon werken. Personentreinen reden er in die tijd veel minder dan tegenwoordig, het goederenvervoer was daarentegen beduidend drukker. En zo moest moeder De Zeeuw elk uur enige malen haar huishoudelijke werk onderbreken, als de bel de komst van een trein aankondigde. Ze sloeg dan haar uniformcape om, zette de met rode biesjes afgezette zuidwester op en sloot drie minuten voor tijd de bomen. Was het slecht weer dan bleef ze in het wachthuisje wachten op het passeren van de trein, maar bij goed weer stond ze meestal buiten bij de bomen. Dat was dan het moment voor een praatje met voorbijgangers en menig dorpsnieuwtje begon daar z 'n ronde door het dorp. Niet iedereen was er echter van gediend door een passerende trein te worden opgehouden. Zoals die keer dat een stoet auto's de bomen net voor zich zag neerdalen. Het bleek een jachtgezelschap te zijn waaronder zich hoge autoriteiten bevonden. Een der chauffeurs, kennelijk van mening dat voor zo'n hoog gezelschap de trein maar moest wachten, sprong over de bomen met het voornemen deze te openen. Toen was voor moeder De Zeeuw het moment gekomen om haar gezag te doen gelden en onverbiddelijk werd de man terugverwezen en moesten de autoriteiten gedwee de rokende locomotief aan zich voorbij laten denderen. Spannend was ook het voorval met het ezeltje van Dirk Wokke. Deze had naast zijn tuinderij tevens een kaaszaakje aan de Bergerweg en ging met z'n kaas de boer op in een wagentje waarvoor een ezel was gespannen. Nu gebeurde het dat bij het passeren van de overweg het ezeltje met een zijner hoeven tussen de rails en de biels bekneld raakte juist op het moment dat de bomen gesloten moesten worden. Wat men ook probeerde, de beknelde ezelshoef was niet los te krijgen. Ten einde raad werd een man met een rode vlag de lijn opgestuurd om de machinist van de naderende trein te waarschuwen, die gelukkig nog kans zag de trein op tijd tot stilstand te brengen. Tenslotte heeft men de hoef er helemaal uit moeten zagen voordat de machinist weer op zijn locomotief kon klimmen. En zo heeft dan Anna Briefjes vijf en twintig jaar lang gewaakt voor de veiligheid van haar medeburgers, totdat in 1933 de spoorwegdirectie van mening was dat het door de electrificatie van de lijn zo druk was geworden dat bewaking voor een overwachteres niet doenlijk meer was". De verspreiding van de familie De Zeeuw De familienaam 'De Zeeuw' is in Nederland een veel voorkomende naam en hangt uiteraard samen met het feit dat deze naam werd gegeven nadat mensen, afkomstig uit Zeeland, zich elders vestigden. Onderzoek heeft 16 verschillende geslachten De Zeeuw in Nederland aangetoond waarvan 13 de protestantse godsdienst aanhingen en 3 de (oud-) katholieke, waaronder onze familie die ook de enige familie De Zeeuw is uit Noord-Holland (bron: ir. H. de Zeeuw, Delft 1968). Bij de volkstelling van 1947 wonen er 2466 mensen met de naam De Zeeuw in Nederland. De meesten wonen daarbij logischerwijs in Zuid- Holland, de provincie die grenst aan Zeeland en wel 1575 naamgenoten. In Noord-Holland wonen er 256 met het overgrote deel in Amsterdam (98), gevolgd door Castricum (30). Den Helder (22). Hilversum (19), Alkmaar (16). Haarlem (12). Heiloo 10) en Velsen 10). In relatief geringe aantallen wonen er volgens de genoemde volkstelling van 1947 in ons land verschillende naamsvarianten: Van der Zeeuw, Zeeuwe, Zeeuws, Zeeuwen en Zeeuw (zonder De). Stamboom In het bijgevoegde schema wordt de stamboom van de familie de Zeeuw weergegeven. Onder de toegevoegde nummers 1 t/m 34 zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de duidelijkheid zijn alleen de namen van de ouders van de gezinnen opgenomen. Anna Briefjes als spoorwegwachteres. Op de achtergrond haar woonhuis gelegen tussen de Mient en de spoorlijn bij de spoorwegovergang aan de Vinkebaan. 73

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 73