Drie terroristen terechtgesteld De anti-Duitse gevoelens die ze van hun vader hadden meekregen, maakten voor Hennie en Jan de beslissing vanzelfsprekend om onder te duiken en de oproep voor arbeidsinzet te negeren. Hennie verdween in Amsterdam en Jan vond onderdak bij de broer van de hopman, Emile Wagenaar, waar hij ook op kantoor werkte. Later had hij een onderduikadres in Amsterdam. Vanuit Amsterdam schreef Jan in 1943 een brief aan Hennie. Een zin daaruit: "We zullen met zijn allen knokken om de heeren eruit te trappen, op onfatsoenlijke manier. De ondergrondse acties met de verkenners in Alkmaar gingen intussen gewoon door. Een van de leden van de groep. André van Elburg, heeft de verschillende escapades mooi beschreven. Ze stalen strozakken en een kachel uit hun oude clubgebouw. Zelfs pikten ze een schrijfmachine uit het kantoor van een Duitse instantie en ze ontvoerden een geitje van een NSB'er. Na elke geslaagde actie stuurden ze een pesterig briefje ondertekend met 'Cupido' aan de slachtoffers of aan de politie. Overval In 1944 veranderde de toon van Andrés memoires. Onder leiding van hopman Herman Wagenaar beraamden hij en enkele andere verkenners een overval op het bevolkingsregister in hun stad. Wekenlang had André gespioneerd op het stadhuis en hij had - met „Ik breek mijn woord nooit" hulp van een ambtenaar- een gedetailleerde plattegrond van het stadhuis gemaakt. Het doel was om de kluis open te breken, het bevolkingsregister te vernielen en formulieren, zegels en stempels voor persoonsbewijzen mee te nemen. Het padvindersmes werd opeens vervangen door een pistool en handgranaten. Op 15 februari 1944 was het zover. De groep opereerde bij nacht en was gemaskerd. Hopman Wagenaar droeg zijn marine-uniform om daarmee 'als vertegenwoordiger van de wettige regering in Londen' indruk te maken op de gemeentesecretaris, die ze in zijn woonhuis wilden gijzelen en van wie ze de sleutels van het stadhuis zouden eisen. De actie loopt aanvankelijk volgens plan. De secretaris een 'goede' Nederlander, geeft de sleutels af. Tijdens de eerste minuten van de overval heeft de man het licht in de vestibule laten branden. Dat kan iemand in de verduisterde stad zijn opgevallen - bijvoorbeeld de 'overbuurman', een door de Duitsers gevorderd garagebedrijf. Hennie Hoberg blijft bij de secretaris achter met een op scherp gezette handgranaat. De anderen fietsen naar de volgende ambtenaar in de Emmastraat. Ook hier bemachtigen zij een sleutel en Jan Hoberg blijft bij deze ambtenaar achter, ook met een handgranaat in zijn hand. Bij het verlaten van het huis kunnen zij door twee voorbijgangers zijn gezien, maar helemaal zeker is André van Elburg er niet van. Nadat hij ze even heeft gevolgd, Iaat hij ze verder gaan. In het stadhuis wordt de kluisdeur geopend. Blikken trommels en waardevolle papieren zetten de overvallers klaar om mee te nemen. Als alles is verzameld, zal het bevolkingsregister met benzine worden overgoten en in brand worden gestoken. Dan blijkt er nog een sleutel te ontbreken van een brandvrije kist, waarin zich de nieuwe persoonsbewijzen bevinden. De hopman besluit de ontbrekende sleutel in de Emmastraat te gaan halen. Plotseling komt de hopman weer buiten adem binnenstormen: 'Alarm, alarm'. Haastig vertelt hij dat de jongens alles zo snel mogelijk mee moeten nemen en het gebouw moeten verlaten. Vlug wordt alles ingepakt. De een na de ander komen de jongens op de afgesproken plaats, het kantoor van Emilie Wagenaar, aan. Ze Officiële bekendmaking van de voltrekking van het doodvonnis aan Jan Hoberg en twee lotgenoten. Gedenk in Uw vrome gebeden de ziel van Verkenner JAN HOBERG GEBOREN: 28 SEPT. 1925 GEÏNSTALLEERD 18 JAN. 1939 P. L. 25 AUG. 1939 GESTORVEN 14 APRIL 1944 „Een verkenner is trouw" Dit was het levensdevies van Jan, wat hij niet alleen toonde door het trouw bij wonen der bijeenkomsten, maar vooral in zijn dagelijks leven. Om die trouw werd Jan ondanks zijn grote bescheidenheid na een half jaar als P.L. aangesteld. Op heldhaftige wijze beleefde Jan die wet in zijn gevangenschap. Ondanks levensgevaar wilde Jan zijn landstrouw tonen. Maar bij de eerste overval werd Jan gearresteerd. De vijand gebruikte de wreedste middelen om Jan uit te horen. Zijn antwoord zond Jan zijn ouders op een vodje, waarin met een nagelrand stond geprikt; „Ik breek mijn woord nooit" Op 14 April stond Jan voor de vuur monden. Zijn loon ligt in Christus woord: „Goede en trouwe dienaar, treed binnen in het rijk van eeuwige vreugde" Ook in den hemel zal Jan trouw blijven bidden voor al zijn dierbaren, voor allen, die hem opleidden tot die heldentrouw, voor allen, dié na hem trouw beloofden. Bidden ook wij voor hemGetrouwe God wil Jan opnemen in Uw eeuwige tenten DEN HAAG. 14 April, r- Naar rif Höhorc ff- ünd Poüzeiführer ..Nord- west" mededeelt, heeft het. Polizei- stnnrigericht Den Haag op 13 April 1944 de volgende Nederlandse onder danen ter.dood veroordeeld; 1. Den ambtenaar Willem Leng ton. geboren 4 April 1917 in Zwolle, zonder vaste woonplaats. 2. Den tekenaar Karei Schippér. geboren 6 Maart 1919 in Den Haag, woonachtig In Den Haag.. 3. Den kantoorbediende Jan Ho berg. geboren 28 September 1925 in .Ouder-Amstel. woonachtig tc Am sterdam. De doodvonnissen zijn ria' onder-.' zoek der gra tickwestie hedenochtend .voltrokken. Dc ter dood veroordeelden hadden zich- aangesloten bij terreurgroepen, oio betrekkingen hebben onderhou den met een onder communistische invloed staande terreurorganisatie cn welker 'doel was 4. de uitvoering van roofoycr.vallen op distributiekantoren en gemeentehuizen, bencyens moor den op in openbare dienst zijnde Nederlanders^ Dc ambtenaar Wib iem Lengton heeft deelgenomen óp 1 December 1943 aan-de. ovêrval op het distributiekantoor 'iri 'Ochtcn Gelderlanden óp 25v December *1943.. aan de overval op het gemren- iehuisf. in Kestcrcn Gelderland). Bij. de overval in Ochten zijn. o.m: ongevoer 3000 levensmiddelenkaar ten' en ongeveer 1000 tabakskaarten met wapengeweld geroofd. In het gemeentehuis van Kestercn' hebben Lengton en zijn medeplichtigen alle persoonsbewijsformulleren .en de kaarten der cartotheek vanhet be volkingsregister gesfolcn." Dé. tekenaar Karei Schipper, heeft met andere leden van een in Amster dam werkzame terreurgroep in Febru ari j.1. afspraken gemnaki óver het •vermoorden' van een Nederlandsen ambtenaar vap politie. De moord is verhinderd cn Karei Schipper werd gearresteerd. E>c kantoorbediende Jan Hoberg heeft op -15' Februari 1D44 deelgenomen aan de overval op het .gemeentehuis van Alkmaar. Waarbij 500 distributiebescheiden én ongeveer 550 werden geroofd. Toen hij op dc plaats .van de misdaad gearresteerd werd. had hij een handgranaat in- zijn bezit. y - 65

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 65