De oude dorpskern De bebouwing van het in voorgaande artikelen besproken gedeelte van de Dorpsstraat tussen de spoorovergang en het kruispunt met de Overtoom en Burgemeester Mooijstraat kan men, in het licht van de geschiedenis van Castricum, beschouwen als relatief jong. Het merendeel der huizen werd gebouwd na 1900. Anders is het gesteld met het gedeelte van de Dorpsstraat nabij de Oude Pancratiuskerk (nu Hervormde kerk), waarmee we ons in dit artikel bezighouden. Fragment van de kaart 'De Heerlykheid van Castricum'uit 1737. Hier was, zoals oude prenten en kaarten tonen, reeds vele eeuwen geleden sprake van een vrij intensieve bewoning. Dat blijkt bijvoorbeeld uit een intrigérende prent van de hand van A. Rademaker, 'Dorpsgezicht' met een zicht op Castricum, gemaakt in 1622 vanuit een standpunt dat we situeren ter hoogte van het huidige pand Dorpsstraat 45. ('Klaver Vier') Het is bekend dat er in die tijd al een herberg (bierstal) bestond, waarvan een gedeelte links op de prent is afgebeeld. Deze lag ongeveer op de plaats van de latere 'De Rustende Jager'. Rechts, schuin voor de toren van de kerk, zien we een voor die tijd vrij robuust 'dubbelpand' op ongeveer de plaats van "t Eethuysje'. Naar de functie van dit gebouw kunnen we slechts gissen. Meer naar achteren aan de rechterkant van de weg zien we enkele bescheiden huisjes, in de schaduw van de kerk, die de tand des tijds ongetwijfeld niet hebben doorstaan, hoewel er op ongeveer deze plaatsen later andere huizen zijn gebouwd en er nog weer later de intensieve bebouwing van nu tot stand kwam. De toenmalige doorgaande weg, de latere Dorpsstraat, was volgens de prent een onverharde weg met karrensporen. Meer dan 100 jaar later, in 1737, krijgen we een vrij gedetailleerde indruk van de bebouwing nabij de kerk uit de bekende kaart 'De Heerlykheid van Castricum', die was opgedragen aan de toenmalige ambachtsheer van Castricum, mr. Lieve Geelvinck. In vrijwel dezelfde periode, in 1730, maakte A. Zeeman een gravure die een welhaast fotografisch beeld geeft van het toenmalige dorpscentrum van Castricum. De graficus Zeeman, die in onze provincie vele dorpsgezichten heeft vastgelegd, koos voor het maken van deze afbeelding vrijwel dezelfde plaats als eerder Rademaker: bewesten de kerk, nabij de herberg, waar hij waarschijnlijk verbleef. Een vergelijking van kaart en prent toont frappante overeen komsten. De op de kaart schetsmatig ingetekende panden komen in de prent tot leven. Opvallend is het lage, langgerekte pand rechts van de weg, tegenover de kerktoren. Het lijkt een loods of opslagplaats, met daarvoor nog een glimp van een voornamer en hoger pand, mogelijk het pand dat eerder op die plek door Rademaker werd afgebeeld. Links van de weg is er nog steeds de herberg, nu duidelijk met de schuin daarnaast gelegen doorrijstal. Van de bewoningssituatie nabij de kerk, nog weer honderd jaar later, geeft de kadasterkaart uit 1822 een beeld. Langs de doorgaande weg, de latere Dorpsstraat, bewesten de kerk, bestaat nog steeds een vrij intensieve bebouwing, We kunnen ons afvragen of er nog panden bij zijn die we ook op kaarten en prenten uit de voorgaande periode tegenkwamen. Dat is niet waarschijnlijk. Afgezien van de veroudering die over een dergelijk lange periode plaatsvindt en tot vernieuwing noopt, werd juist dit gedeelte van Castricum getroffen door verschillende rampen, waarbij huizen verloren zijn gegaan. Een grote brand in 1795 legde 5 woonhuizen nabij de kerk in de as, terwijl meerdere huizen schade opliepen. De slag bij Castricum op 6 oktober 1799 en de daarop volgende plunderingen door de soldaten, brachten eveneens veel schade toe aan vooral de huizen langs de doorgaande weg waarlangs de militairen trokken. Zelfs de muurankers van de huizen werden gestolen. Het enige pand dat wellicht, hoewel met de nodige verbouwingen, tot in onze tijd is blijven bestaan, is de herberg, die rond 1813 'De Rustende Jager' is gaan heten (in 1976 gesloopt). Gravure van A. Zeeman, gedateerd 1730, die een doorkijk geeft van de toenmalige Dorpsstraat, met de bebouwing nabij de kerk. Links de herberg met doorrijstal. 59

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 59