aan het Raadhuisplein. Op Dorpsstraat 51 vestigde zich in 1997 de firma 'Automat', die handelde in auto-onderdelen, opgevolgd in 2001 door de reisorganisatie 'GoodBookers'. In 2004 nam Tourkoop reisbureau 'Zonvaart' er zijn intrek. Dorpsstraat 53 (nu 't Eethuysje') In 1951 kwamen de panden Dorpsstraat 51 en 53 in het bezit van Seger Lakeman. Hiervoor hebben we vermeld dat hij nummer 51 alweer in 1955 verkocht aan rijwielhandelaar Bertus Eikel. Wat betreft zijn andere pand. Dorpsstraat 53, kwam pas in 1963 een einde aan de 'automatiek'. Na een pauze van enkele jaren, waarin verbouwingen plaatsvonden, opende Henricus (Henk) Michels, afkomstig uit Egrnond, er in 1966 restaurant "t Eethuysje'. Het karakteristieke pand werd echter in toenemende mate bouwvallig en de voorgevel moest zelfs worden gestut. Foto uit 1979, waaruit blijkt dat de voorgevel van "t Eethuysje' in slechte conditie verkeerde en werd gestut. Naar rechts verder: rijwielhandel Wim van Vliet Dorpsstraat 51), optiek Hendrik Bergman (49), in aanbouw (47), Fotokino Spaan (45), firma Negenman (43). Henk Michels kwam voor een belangrijke beslissing te staan: sloop of nieuwbouw. Over hoe de beslissing uitpakte, berichtte het Nieuwblad voor Castricum in 1980 onder de kop "t Eethuysje heropend': "Onder grote belangstelling hebben Henk en Corry Michels vorige week vrijdag 4 juni hun bekende Eethuysje aan de Dorpsstraat heropend. Op de plaats van het voormalige Eethuysje, dat sinds 1966 aan de Dorpsstraat was gevestigd, is een geheel nieuw pand opgetrokken. Hoewel het jammer is dat het oude, overigens bouwvallige pandje moest verdwijnen, is men er in geslaagd een aantrekkelijk geheel te creëren, omdat schaal en karakter van de Dorpsstraat niet mochten worden aangetast". Het laatste wordt inderdaad bevestigd door foto's. In 1989 werd het restaurant overgenomen door Cor en Wil den Engelsen, die er in 1995 hun 5-jarig bestaan vierden met een speciaal enu. Later werd eigenaar Johannes (Jan) Beentjes, bekend van hotel Funadama, dat later een Chinees Restaurant is geworden. Jan Beentjes overleed in 2003, waarna zijn zoon. eigenaar van de brasserie 'bij Beentjes', hoek Dorpsstraat-Burg. Mooijstraat, 't Eethuysje voortzette, tot vandaag de dag. Dorpsstraat 55 en 57 afgebroken) Zouden we onze beschouwingen beperken tot nog bestaande gebouwen, dan was nu het pand aan de beurt waarin woninginrichting Piet Post is gevestigd, Dorpsstraat 61. Het hiervoor besproken Eethuysje draagt echter nummer 53. Er ontbreken dus drie nummers. Tussen het Eethuysje en het winkelpand van Piet Post hebben inderdaad nog huizen gestaan, die jongere Castricummers zich niet meer zullen herinneren omdat ze rond 1964 werden afgebroken. Gaan we terug in de tijd, dan toont de kadasterkaart uit 1822 op deze plek slechts één klein pand met kadasternummer 395. Dit huis was toen eigendom van Joachim Nuhout van der Veen, voormalig schout van Castricum, die zich inmiddels in Alkmaar had gevestigd. Volgens het bevolkingsregister uit 1830 waren in dat jaar de bewoners de 51-jarige weduwe Antje Zonneveld en haar dochter, waarbij we mogen aannemen dat ze woning en de omliggende grond hadden gepacht. Het huis moet reeds voor 1799 zijn gebouwd, want in dat jaar had Nuhout van der Veen het gekocht van Cornelis Haarlem. Het spoor gaat nog verder terug, want volgens het Oud Rechterlijk Archief werd het pand door Cornelis Haarlem in 1784 gekocht van Willem Rosenberg, een inwoner van Heemskerk. We kunnen dus concluderen dat de ouderdom van het pand teruggaat tot voor 1784, maar over de personen van zowel Cornelis Haarlem als Willem Rosenberg en hun eventuele gebruik van het pand beschikken we verder niet over gegevens. In 1833 kwam het pand bij de openbare verkoop van de onroerende goederen van Nuhout van der Veen, in dat jaar in Alkmaar overleden, in handen van de ons reeds bekende Hendrik Butter, die toen 21 jaar was en zich waarschijnlijk in dat jaar in Castricum vestigde om als wagenmakersknecht te gaan werken in het naastgelegen bedrijf van Wandert Smenk. Zoals reeds besproken nam Hendrik Butter in 1842 het wagenmakersbedrijf van de inmiddels bejaarde Wandert Smenk over. Het jaar 1856 was mogelijk financieel een kritisch jaar voor Hendrik Butter, want hij verkocht het pand waarin zijn wagenmakersbedrijf was gevestigd aan zijn vader en het pand dat onderwerp is van deze bespreking met de bijbehorende grond aan de 32-jarige Pieter Lot, een boerenknecht en dagloner. Pieter Lot was kort voor zijn aankoop in 1854 getrouwd met Grietje Admiraal en het ligt voor de hand te veronderstellen dat hij het pand als woning in gebruik nam om er een bestaan op te bouwen. Kadastergegevens. hoewel in dit geval wat moeilijk te interpreteren, maken aannemelijk, dat in 1896 het huis en het bijbehorende perceel grond door Pieter Lot, of inmiddels door zijn in 1864 geboren zoon Pieter Lot jr., werden verkocht aan kruidenier Martinus de Haas. Het pakhuis van De Haas ca. 1915. Het lijken twee panden, maar het moet beschouwd worden als één pand met twee puntdaken en dat later dan ook één nummer, Dorpsstraat 57, kreeg toegewezen. 54

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 54