pmwielHANPE^ Het winkelcomplex Dorpsstraat 49, 51, 53, ca. 1920. Rechts (nu 49) de kapperszaak van Boddeke. Het middengedeelte (nu 51) lijkt in gebruik als woonhuis rechtsen winkel (links). Het linkergedeelte (nu 53) is onmiskenbaar in gebruik als pakhuis en wagenloods. Later kwamen ook enkele kleinkinderen van Kos Boddeke in het kappersvak terecht, zodat we kunnen spreken van een kappersdynastie Boddeke in Castricum. In de periode Kos Boddeke onderging het pand enkele veranderingen. In 1927 werd de woning, met toestemming van buurman Veenstra, naar achteren uitgebreid. In 1938 werd een etalageraam geplaatst in de zijgevel en vond ook een interne verbouwing plaats, waarbij het scheergedeelte werd vergroot. Kos Boddeke overleed in 1950. Zijn weduwe Agatha Meerman werd nu eigenaresse van het pand. De kapperszaak werd voortgezet door zoon Ben, die als assistent van zijn vader al met het knippen en scheren vertrouwd was geraakt. Ben Boddeke overleed geheel onverwacht in 1960. Er was geen gegadigde om de kapperszaak voort te zetten en het winkelpand werd verkocht aan Hendrik Bergman, die werkte bij een opticien in de Torenstraat en nu zijn kans schoon zag om een eigen zaak te beginnen. In 1986 nam zoon Harry Bergman de zaak over en hij is er nog steeds als opticien gevestigd. Dorpsstraat 51 (nu 'Tourkoop Keishuro Zonvaart') De zaadhandel van Kuijs bleef lang aan de Dorpsstraat gevestigd. Nog in 1949 treffen we in de Castricummer advertenties aan met als tekst "P. Kuijs, zaadhandel, tuinmest en planten, Dorpsstraat 51-53" Na zijn overlijden op 71-jarige leeftijd in 1951 werden Dorpsstraat 51 en 53 verkocht aan Seger Lakeman, van huis uit een slager. Lakeman kreeg in 1953 vergunning voor het verbouwen van de percelen tot automatiek en woonhuis. Reeds in 1956 deed Lakeman afstand van het pand Dorpsstraat 51, dat werd gekocht door Lambertus (Bertus) Eikel, die zijn reeds bestaande rijwielhandel verplaatste van het naastgelegen Dorpsstraat 55 naar Dorpsstraat 51. Eikel stond in Castricum bekend als een prima fietsenmaker, met veel vaste klanten. Hij herkende feilloos hun fietsen, zoals in het geval van een lid van een wielerclub, wiens racefiets was gestolen. De dief durfde met de fiets niet voor de dag te komen en dumpte hem in een vijver. Weken later was een jongetje in de vijver aan het vissen en tot zijn verbazing kwam de racefiets boven water. Hij bracht de fiets voor herstel naar Eikel, die de fiets herkende en onmiddellijk de eigenaar belde. In 1977 verkocht Eikel zijn rijwielhandel aan Wilhelmus (Wim) van Vliet, die er niet minder dan 20 jaar gevestigd bleef, om in 1997 zijn vleugels uit te slaan door te verhuizen naar een ruimere behuizing 'bergman] Recente foto van de zaak van opticien Harry Bergman, Dorpsstraat 49. Ten opzichte van 1919, toen Kos Boddeke er zijn kapperszaak begon, is de karakteristieke gevel niet veel veranderd, alleen de etalagepartij is aangepast. Het is een vrij smal pand, maar biedt toch onverwacht veel ruimte, omdat het naar achteren ver doorloopt. De rijwielhandel van Eikel, Dorpsstraat 51, in 1967. 53

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 53