Negenman lijkt geen succes te zijn geweest, want in 1982 werd de zaak al weer opgeheven. Er komen op deze plek nu modezaken. Eerst Cob'Elle Mode, opgevolgd in 2001 door de Tip Top Lady's shop. die er nog steeds is gevestigd. Dorpsstraat 45 (nu 'Klaver Vier') Het pand Dorpsstraat 45, waar nu "Klaver Vier' zetelt, dateert van 1968 toen Albert Spaan het liet bouwen voor de uitbreiding van zijn fotozaak. Aan deze nieuwbouw viel een iets meer naar achteren gelegen pand ten offer, dat een zeer lange geschiedenis als bakkerij heeft gekend. Reeds de kadasterkaart uit 1822 toont op deze plaats een bouwwerk met het kadasternummer 399. Zoals we op foto's kunnen zien. had het pand dat Spaan liet slopen het uiterlijk van een boerderij. Van oorsprong lijkt het dat ook te zijn geweest, want de oudst bekende bewoner en eigenaar was Pieter de Graaf, een akkerbouwer. In 1833 verkocht hij huis en erf aan Willem Kieft. zoon van de Castricumse burgemeester Pieter Kieft en tot dan werkzaam als broodbakkersknecht. Met Willem Kieft nam de geschiedenis van de bakkerij een aanvang. Er zijn aanwijzingen dat Kieft het pand hiertoe drastisch liet verbouwen. Op een hiervoor weergegeven gedeelte van een kadasterkaart uit 1874 draagt het pand kadasternummer 1392 en was er toen. zoals reeds besproken, de broodbakker Jan Adam van Soll gevestigd. Van Soll stamde uit een Amsterdamse familie en kwam met zijn vrouw Margrieta Rensenbrink omstreeks 1848. op 35-jarige leeftijd, naar Castricum. Waarschijnlijk heeft hij reeds in dat jaar de bakkerij van Willem Kieft overgenomen. Hij was vanaf 1881 tot zijn overlijden in 1892 actief als raadslid, waarbij hij onder meer nauw betrokken was bij de plannen voor de aanleg van een trambaan door de Dorpsstraat. Kenmerkend voor de winkelbedrijven die we tot dusver hebben besproken, is de bonte afwisseling van activiteiten. Het is opvallend dat dit niet opgaat voor het pand dat we hier bespreken, want het bleef heel lang een bakkersbedrijf, wat waarschijnlijk te maken heeft met de kostbare investeringen, zoals de ingebouwde oven. De broodbakker die Van Soll in 1871 opvolgde, was Roelof Hendrik Pen. Daarna, in 1893, vestigde zich er broodbakker Johannes Koopstra. In 1909 werd de zaak gekocht door de toen 24-jarige en pas getrouwde Dirk Hoogland, die oudere Castricummers zich wellicht nog kunnen herinneren, want zijn zaak bestond lang, tot 1945. Hoogland ging met zijn tijd mee. want in 1916 liet hij een heteluchtoven plaatsen. Maar aan het pand liet hij in de periode dat hij er gevestigd was niet veel veranderen. Interessant is een zogenaamde arbeidskaart uit 1919, die een indruk geeft van de dagelijkse werktijden die voor het personeel van Hoogland golden. De werkdag begon om 7 uur in de ochtend en eindigde om 6 uur in de avond, wat dus neerkomt op een arbeidsduur van 11 uur. Verplichte werkpauzes: een half uur in de ochtend, anderhalf uur tussen de middag en een half uur in de namiddag. Trijntje Kooij. de vrouw van Dirk Hoogland en ongetwijfeld het 'gezicht van de winkel', overleed, nog pas 56 jaar oud. in 1942. Kort na de oorlog, in 1945, kreeg Hoogland nog een klap te verwerken, doordat zijn enige zoon Comelis en eventuele opvolger op 29-jarige leeftijd aan de gevolgen van een auto-ongeluk kwam te overlijden. Hoogland gaf het nog in hetzelfde jaar op. vertrok naar familie in Egmond aan Zee en verkocht zijn bakkersbedrijf aan Piet Kaper, de laatste van de reeks bakkers in de geschiedenis van Dorpsstraat 45. In Foto die we dateren 1963, kort voordat het pand Dorpsstraat 45, waarin toen nog bakkerij Kaper was gevestigd, werd gekocht door Bertus Spaan. De foto geeft een indruk van hoe het pand er in een ver verleden heeft uitgezien; het was wellicht een boerderij. Rechts een glimp van het pand Dorpsstraat 43, toen slagerij Biskanter en links Dorpsstraat 47, waar toen Johannes Mul was gevestigd. Dirk Hoogland, omstreeks 1914, met paard en bakkerskar voor zijn winkel. Dorpsstraat 45. Naast hem zijn vrouw Trijntje Kooij, met de dochters Neeltje en Grietje. Rechts knecht Kees Vendel. de periode Kaper ondergaat het pand uiterlijk weinig veranderingen. Wel vraagt Kaper in 1947 vergunning voor verbouwing van een kamer in zijn huis op de begane grond voor uitbreiding van de bakkerij. In 1963 vestigde zich in het pand van Kaper, vanuit Amsterdam, de dertigjarige Adelbertus (Albert) Spaan. Hij ontmantelde het bakkersbedrijf en begon er een zaak in fotoartikelen, die 'Fotokino' werd gedoopt. In 1966 trokken zich boven het oude maar karak teristieke pand donkere wolken samen, want Spaan wilde zijn zaken uitbreiden en diende een plan in voor sloop, om er een modern winkelpand voor in de plaats te zetten. Toestemming had nogal wat voeten in de aarde, omdat het plan aanvankelijk niet aan een bestaand bestemmingsplan voor dit gedeelte van de Dorpsstraat voldeed. Een nieuw gebouw met als bestemming winkel- of bedrijfspand zou twee verdiepingen moeten omvatten. Spaan omzeilde dit door een herziend plan in te dienen met een bouwtekening die nu twee woonlagen toonde, met echter de bouwplanning in twee fasen: eerst een 49

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 49