drastisch scheiden nd rechts %ebedrijf, denis als d Fontijn /erkopen. :en koper lijn gezin net paard Wegens Castricum 'ting was ijnlijk de reeg met eveneens nog aan ie garage jf aan de :ionsweg, i bekende rijlessen is niet de 3 volgen, de dag in beheerd Johanna aat 39 in rdam. Hij Johannes nsterdam n kennen, t jaar het reeg. Het el (Sient) weer een rdieping. hijnt, een itutien. In og steeds n garage, is stallen, terugblik UftOLCA V.r.n.l. de panden Dorpsstraat 39, 39a, 41 en 43 omstreeks 1995. op de Dorpsstraat, die zij in 1981 in het Nieuwsblad van Castricum publiceerde, de dichtregels ontlokte: "Die akelige verhuiswagens van Stet, waren in de bocht van de weg geen pret"De garage hield op te bestaan in 1968, toen Theo Zijlstra de ruimte in gebruik nam als stoffeerderij. In 1980 vestigde zich op Dorpsstraat 39a makelaardij Hopman en Mooij; zij voerden een renovatie door, waarover de plaatselijke pers enthousiast was. In 1989 gingen Hopman en Mooij elk afzonderlijk verder en bleef Hopman in het pand. In 2004 vertrok hij naar de Torenstraat en ontstond de huidige situatie met op Dorpsstraat 39a de schoenenwinkel 'Feel It'. Dorpsstraat 41 (nu 'Haarstudio Avant-Garde') In 1911 verkocht Jan Stolk, zoals reeds vermeld, een stuk grond aan zijn zoon Cornelis, toen 27 jaar, die er in 1912 de nog bestaande panden Dorpsstraat 41 en 43 liet bouwen. Cornelis Stolk begon er een rijwiel- en motorhandel maar hield het niet lang vol. Hij vertrok in 1917 naar de Duin en Boschweg, waar hij zich als veelzijdig technicus en uitvinder ontpopte, maar vooral bekendheid kreeg als beheerder van een radiocentrale van waaruit een deel van de Castricumse bevolking radio kon ontvangen. De beide panden die Stolk achterliet aan de Dorpsstraat, werden Deze foto, te dateren omstreeks 1915, toont de rijwiel- en motorhandelaar Cornelis Stolk en naast hem een nog jonge Anton Gorter, die als knecht bij hem in dienst was en later zelf een reparatie-inrichting voor rijwielen en motoren begon. gekocht door Bernard Roemer, een uit Akersloot afkomstige reparateur van fietsen. Roemer hield zich ook bezig met de reparatie van auto's en daarvoor gaven de van Stolk gekochte huizen hem waarschijnlijk te weinig armslag, want al in 1920 kocht hij enkele panden verderop in de Dorpsstraat, waar hij een garage en werkplaats kon inrichten. We komen daar nog op terug. Op Dorpsstraat 41 vestigde zich nu Anne Vlietstra met een drogisterij. Van Vlietstra weten we weinig meer dan dat zijn zaken slecht zijn gegaan, want hij bleef in gebreke betreffende een hypotheek om rente en aflossing te betalen. De schuldeiser, een bank te Amsterdam, organiseerde in augustus 1925 een openbare verkoop van het winkelhuis in café Van Benthem. Herman Steevers, een kapper uit Velsen, was de koper. In Castricum nam de loopbaan van Steevers een geheel andere wending. Een inmiddels bejaarde dochter karakteriseerde haar vader als een intelligente man. die het kappersbedrijf had opgegeven en met succes studies was gaan volgen in de boekhoudkunde. In Castricum plukte hij hiervan de vruchten, want hij werd in toenemende mate als administrateur betrokken bij de bedrijfsvoering van Castricumse middenstanders. Zijn vrouw Catharina van Duin was in de voormalige winkel van Vlietstra een herenmodezaak begonnen met een beperkt assortiment, voornamelijk hoeden en petten. In 1939 stopte zij om gezondheidsredenen met haar modezaak en verhuisde de familie Steevers naar de Geelvinckstraat. Doorkijk Dorpsstraat in 1921Rechts zien we achtereenvolgens een stukje van de werkplaats van Schram, het pand van Jan Stolk, met in het rechtergedeelte 'De Nieuwe Winkel' en de in 1912 gebouwde panden, nu Dorpsstraat 41 en 43. In dat jaar, op 19 mei. deed Johannes Mul. tot dan woonachtig in Heiloo en werkzaam als chauffeur, op 27-jarige leeftijd zijn intrede op Dorpsstraat 41Johannes Mul zette min of meer het bedrijf voort van mevrouw Steevers en verkocht aanvankelijk ook voornamelijk hoeden en petten. Een van zijn eerste advertenties na de oorlog lu idde dan ook: 'J. Mul, herenmodes, heeft het maken van petten hervat, bij inlevering van stof'. Niettemin ging hij zijn assortiment verbreden, want in 1947 is sprake van 'herenmodes en ondergoederenhuis' en in 1949 verkoopt hij blijkens advertenties ook overhemden. In mei van dat jaar signaleerde het Nieuwsblad voor Castricum en Omstreken het eerste jubileum: 'Het is deze maand tien jaar geleden dat de heer J. Mul, het herenmodemagazijn, gevestigd aan de Dorpsstraat 41 overnam van de heer Steevers'. Herenmodezaak Mul werd langzamerhand een begrip in de Dorpsstraat en ook daarbuiten, bijvoorbeeld op het kampeerterrein, waar hij kleding verkocht. In 1955 verhuisde Johannes Mul met zijn winkel naar Dorpsstraat 47. We zullen herenmodezaak Mul hier in het vervolg nog tegenkomen. Na de verhuizing bleef Mul wel in het bezit van het pand Dorpsstraat 41 en ging hij de winkel verhuren. De eerste huurder was ene Simon Swart met een winkel CASTRICUM. DORPSTRAAT 47

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 47