Foto genomen ca. 1918 van 'De Nieuwe Winkel', de gerenoveerde kruidenierszaak van Jan Stolk met daarnaast het nog intacte woongedeelte van het oorspronkelijke pand. Voor de winkel rechts Jan Stolk. links zijn dochter Hendrika Stolk. levensmiddelenbedrijf van de ondernemende zaken man Nicolaas Portegies. Dat was wellicht de voornaamste reden om zijn kruideniersbedrijf naar elders in het dorp te verplaatsen, aanvankelijk naar de Stationsweg. Later komen we kruideniersbedrijven van Stolk in Bakkum tegen, maar dat was alweer een volgende generatie. De bezittingen van Jan Stolk in de Dorpsstraat werden in het openbaar verkocht en kwamen via enkele tussenpersonen, waaronder Siem Schram, in 1924 in handen van Anthonius (Anton) Gorter, die in dat jaar op 23-jarige leeftijd was gehuwd met Guurtje Mooij en nu in de Dorpsstraat een bestaan hoopte op te bouwen. Anton was een zoon van Ariën Gorter, als veldwachter een bekende Castricumse figuur, die in 1909 vanuit Hoogwoud op het adres Dorpsstraat 20 was komen wonen. Anton had al jong voor rijwielhersteller geleerd in het bedrijf van zijn buurman Jaap Lute, Dorpsstraat 22 en bij rijwielhandelaar Cornelis Stolk. Hij begon zijn loopbaan als zelfstandige ondernemer met een 'Herstelwerkplaats voor Rijwielen en Motoren' in de voormalige 'De Nieuwe Winkel'. Jan Stolk kan worden gezien als de initiator van diverse bouwactiviteiten, die het straatbeeld van dit gedeelte van de Dorpsstraat drastisch hebben veranderd. We bespraken in het vorige artikel reeds het pand Doipsstraat 31/33, dat hij in 1906 liet bouwen en dat recent door nieuwbouw werd vervangen. In 1911 verkocht Jan Stolk een stuk grond aan zijn zoon Cornelis, die er de smalle maar vrij robuuste en nog bestaande panden Dorpsstraat 41 en 43 liet bouwen. In 1917 nam Jan Stolk het winkelgedeelte van zijn eigen pand onderhanden en voerde hij een ingrijpende verbouwing door. Er kwam onder andere een verdieping bovenop en het geheel kreeg, zoals uit diverse foto's blijkt, een karakteristieke voorgevel. Het woongedeelte bleef overigens zoals het was. De kruidenierszaak kreeg nu de toepasselijke naam 'De Nieuwe Winkel'. Jan Stolk heeft niet lang plezier gehad van zijn vernieuwde kruideniersbedrijf, want hij overleed in 1921 op 68-jarige leeftijd. Zijn zaak aan de Dorpsstraat werd nog kort beheerd door zijn zoon Hannes Stolk, die zijn vader reeds geruime tijd had geassisteerd. In 1921 kreeg Hannes Stolk een concurrent als buurman, het Voorde winkel verscheen al spoedig een benzinepomp van maatschappij 'De Automaat'. Gorter was een ambitieuze figuur en breidde in 1925 zijn activiteiten uit. Hij kocht een autobus met ongeveer 15 plaatsen voor vervoer in de zomer, volgens een min of meer vaste dienstregeling, naar het strand. Dat was een succes. Later ging Gorter samenwerken met Herman Twisk en Johan Borst en kwamen er voor het vervoer naar het strand twee Fordbussen en een personenwagen. Dorus Veldt van de Gasstraat, als chauffeur in dienst bij Gorter, wilde de oude bus graag overnemen. Bejaarde Castricummers herinneren zich deze bus nog als een bezienswaardigheid, want als het slecht weer was, bracht Veldt zijn eigen kinderen en veel kinderen uit zijn omgeving met de bus naar de Augustinusschool naast de kerk en haalde ze daar ook weer op, wat natuurlijk een feest was. Gorter kreeg in deze periode behoefte aan een garage en in 1928 werd vergunning verleend voor een drastische verbouwing van het woongedeelte van het pand. Het kwam in feite neer op nieuwbouw, want bouwtekeningen tonen nu een grote ruimte, achter een geheel veranderde voorgevel en met een plat dak. Anton Gorter was een impulsieve figuur, want nadat hij nauwelijks Anton Gorter in de deuropening van zijn rijwielherstelwerkplaats, gevestigd in de voormalige 'De Nieuwe Winkel'. Naar de versierde etalage te oordelen werd de foto waarschijnlijk kort na de opening in 1924 genomen. Links het nog intacte woongedeelte van het oorspronkelijke pand. Foto, te dateren omstreeks 1927, met Anton Gorter zelf aan het stuur van een personenwagen en daarachter een nieuwe autobus voor het vervoer naar het strand. 45

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 45