is dat het pand door Hendrik Schram in gebruik werd genomen ten behoeve van zijn schildersbedrijf. In 1921 werd het pand door Siem Schram, zoon van Hendrik Schram en inmiddels eigenaar van het schildersbedrijf van zijn vader, verkocht aan Ytzen Beintema, een koopman afkomstig uit Huizum, nabij Leeuwarden. Het is altijd interessant om te weten waarom men zich van verre in Castricum vestigde. Volgens Wim Beintema, zoon van Ytzen, heeft dit te maken met het feit dat zijn vader een goede kennis was van de familie Veenstra, die zich eveneens vanuit Friesland aan de Dorpsstraat in Castricum had gevestigd en die we hierna nog zullen ontmoeten. Beintema begon in Castricum een winkel, 'De Gezonde Apotheek', welke naam stond voor de verkoop van verse artikelen, zoals fruit, groenten, aardappelen en vis, hoewel de zaak ook onder schoolkinderen populair was vanwege de verkoop van snoep. Na het opgeven van zijn winkel ging Beintema. inmiddels weduwnaar, in de kost bij de genoemde familie Veenstra. Later woonde hij met zijn tweede vrouw Grietje Boerwinkel aan de Beverwijkerstraatweg. Ytzen Beintema stond bekend als een sociaal bewogen figuur. Hij was onder meer zeer actief in de Ouderenbond en staat te boek als mede-oprichter van de vroegere voetbalvereniging C.S.V. Dorpsstraat 39 (nu snackbar 'Panda') en 39a nu schoenenwinkel 'Feel It') Hendrik Schram liet niet alleen het hiervoor besproken pand bouwen. Een voorgaande foto toont al omstreeks 1900 aan de andere kant van zijn oorspronkelijke pand een nieuw bouwwerkje, dat hij reeds kort na zijn vestiging in Castricum liet optrekken, waarschijnlijk nog in 1891. Welke activiteiten Hendrik Schram hier heeft ontplooid, is niet geheel duidelijk, ze zullen wel met zijn schildersbedrijf te maken hebben gehad. In 1897 verkocht hij dit pand aan een zekere Jan Stolk, geboren in 1853 in Nieuwer Amstel, die in het rechtergedeelte een kruidenierswinkel begon en in het linkergedeelte met zijn gezin ging wonen. Stolk was, voor hij zich in het kruideniersvak begaf, werkzaam als veenbaggeraar in de Vinkeveense Plassen, een familieaangelegenheid, want ook zijn vader en verschillende van zijn broers kwamen hiermee aan de kost. Hij onttrok zich aan dit waarschijnlijk niet zeer lonende bedrijf door zich als kruidenier in Castricum te vestigen met zijn tweede vrouw, de ook uit het veengebied afkomstige Dirkje Sloesarwij, en vier kinderen uit zijn eerste huwelijk met Gerritje Borst, die in 1888 was overleden. In Castricum werd het gezin nog uitgebreid met een dochter, Hendrika Stolk. veranderde in een 'doe-het-zelfcentrum', met als bedrijfsleiders de gebroeders Gerardus (Gerrit) Schram en Joseph (Sjef) Schram, die inmiddels ook een bedrijf waren begonnen aan de Overtoom, een werkplaats met bovenwoningen, welke bezittingen in de vennootschap werden ingebracht. In 1960 werd het pand aan de Dorpsstraat ingrijpend verbouwd, waarbij het bestek onder andere melding maakt van een nieuw gemetselde en licht beschilderde bovenbouw en betegeling van de houten onderbouw met bruingeglazuurde gevelstrippen. Nog in 1968 treden de broers gezamenlijk op bij de opening van een glashandel aan de Overtoom, maar vanaf ongeveer dat jaar lijkt elk zijn eigen weg te zijn gegaan. Alleen Sjef Schram wordt nog als eigenaar van de verschillende zaken genoemd. In 1971 omvatte zijn bedrijf volgens krantenadvertenties de winkel Dorpsstraat 37, waar o.a. verf, behang en ijzerwaren werden verkocht, een Hubo-Houtshop, gevestigd Overtoom 3-5, een keukencentrum, gevestigd Kooiplein 4-10 en een sportzaak, gevestigd Kooiplein 26. Deze veelzijdige bedrijvigheid groeide Sjef Schram wellicht boven het hoofd, want in 1979 verkocht hij, pas 46 jaar oud, zijn zaak Dorpsstraat 37 aan slager Theodorus Johannes (Theo) van der Meer. Theo van der Meer kwam van Dorpsstraat 43, waar hij in 1968 met zijn vrouw Marian van der Zvvet zijn slagerij was begonnen. Met de komst van Van der Meer waren uiteraard ingrijpende in- en uitwendige veranderingen nodig om het pand in een slagerij om te toveren. In 1983 vond een wijziging van voor- en zijgevel plaats, een soort modernisering, waardoor de huidige situatie ontstond. Een afgebroken pand op de hoek Dorpsstraat-Overtoom Hoewel dat nu moeilijk is voor te stellen, blijkt uit oude foto's dat tussen het hiervoor besproken pand en de Overtoom, precies in de bocht, vroeger nog een huis heeft gestaan. Het was de reeds genoemde Hendrik Schram die het omstreeks Foto uit 1924, genomen vanuit de Burg. Mooijstraat, die een indruk geeft van de toenmalige bebouwing van het tegenover gelegen gedeelte van de Dorpsstraat. Op de hoek Dorpsstraat - Overtoom 'De Gezonde Apotheekvan Beintema, vervolgens het pand van Schram, 'De Nieuwe Winkel' van Stolk en de panden Dorpsstraat 41 en 43. 1904 liet bouwen. Het pand was geen lang leven beschoren, want in 1927 werd het aangekocht door de gemeente en bestemd voor de sloop om de plaatselijke verkeerssituatie te verbeteren. Schaarse oude foto's tonen een winkelpand, waarbij op het raam in de voordeur de naam Schram is te ontcijferen, zodat aannemelijk Doorkijk Dorpsstraat omstreeks 1921, met rechts het houten huisje van Siem Schram, ingeklemd tussen de panden die bekend werden als 'De Gezonde Apotheek' van Ytzen Beintema en 'De Nieuwe Winkel' van Jan Stolk. Daarachter nog een glimp van het lage woongedeelte van het oorspronkelijke pand van Jan Stolk en van de twee panden die Cornelis Stolk omstreeks 1911 liet bouwen. 44

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 44