Het was een zekere Jan Adam van Soll die het bescheiden pand liet bouwen. Hij was toen broodbakker, een belangrijk beroep in die tijd, want het had te maken met de eerste levensbehoeften. De kaart toont nog twee nabijgelegen bouwwerken, die van oudere datum zijn en ook in het bezit waren van Van Soll. Het pand dat we hier bespreken, werd waarschijnlijk in gebruik genomen als bakkerswinkel. Aan de Overtoom was een bergplaats. Het pand met kadasternummer 1392, gelegen tussen Dorpsstraat en Overtoom, was bakkerij en woonhuis. Op de lange geschiedenis van de bakkerij komen we nog terug. In 1891 machtigde Jan van Soll zijn schoonzoon om pand en erf met kadasternummer 1391 te verkopen aan de uit Monnickendam afkomstige huis- en rijtuigschilder Hendrik Schram, die er met zijn vrouw Maria Hoogland en vier zonen ging wonen en er ook een werkplaats inrichtte. Hendrik Schram pakte de zaken voortvarend aan, want hij liet al in de eerste jaren van zijn vestiging aan weerszijden van zijn huis nieuwe huizen bouwen, die aanvankelijk bij zijn schildersbedrijf waren betrokken. De timmerwinkel van de fa. Schram omstreeks 1950. Foto daterend van omstreeks 1900, met op de voorgrond het pand, dat Hendrik Schram in 1891 kocht. Het voorste gedeelte was ingericht tot woonhuis en het achterste gedeelte, met de grote voordeur, was de schilderswerkplaats. Daarnaast een pand dat Hendrik Schram omstreeks 1892 liet houwen en ten tijde van deze foto werd bewoond door Jan Stolk en zijn familie, die in het voorste gedeelte van het pand een kruidenierszaak had gevestigd. De komst van Hendrik Schram naar dit gedeelte van de Dorpsstraat betekende het begin van een bedrijvigheid, waaraan nog lang de naam Schram verbonden bleef. Hendrik overleed in 1915 op 65- jarige leeftijd. Van zijn zonen zetten er drie het schildersbedrijf in Castricum voort, hoewel ze elk hun eigen weg gingen. Het pand dat onderwerp is van deze bespreking verkocht Hendrik Schram in 1912 aan zijn zoon. de huis- en rijtuigschilder Simon (Siem) Schram, die in dat jaar op 25-jarige leeftijd in Castricum was gehuwd met Agatha Buur. Siem Schram overleed in 1948 en in dat jaar verviel zijn bezit aan zijn kinderen en aan zijn tweede vrouw Margaretha Christina Schaap, met wie hij in 1940 was getrouwd. Nog kort voor zijn dood had hij toestemming gekregen voor de verbouw van zijn pand, waarbij in het woongedeelte van de benedenverdieping een tweede winkel werd gerealiseerd. Aan de voorzijde toonde het pand nu naast de ingang twee etalages, de linker voor verfwaren en behang en de rechter voor ijzerwaren en gereedschappen. In 1952 werd het bedrijf voortgezet als 'Vennootschap Schram', met als vennoten de weduwe Schram- Schaap en de kinderen uit het eerste huwelijk. Er breekt nu een periode aan waarin een derde generatie Schram de scepter gaat zwaaien. Dorpsstraat 37

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 43