De geschiedenis van de Dorpsstraat en zijn bewoners (deel 3) Inleiding In de twee voorgaande jaarboekjes van de Werkgroep Oud- Castricum werd een aanvang gemaakt met de geschiedschrijving van de Dorpsstraat. Het is wellicht de meest interessante straat van Castricum, sfeerbepalend voor het dorpscentrum, met zijn kerken, bioscoop, winkels en cafés. In een eerste artikel (26e jaarboekje) bespraken we een aantal huizen met even nummers aan de noordkant van de Dorpsstraat, te beginnen met het pand nummer 2, dat lange tijd onder de naam Funadama bekend was (nu restaurant Jasmin Garden) en eindigend met het pand op de hoek Dorpsstraat - Burg. Mooijstraat nummer 42 (nu Brasserie 'bij Beentjes'.) In een tweede artikel (27e jaarboekje) passeerden de tegenoverliggende panden de revue, vanaf villa Geertruida op nummer I tot en met snackbar De Eetsaloon op nummer 35. In dit artikel worden de huizen met even nummers aan de Dorpsstraat beschreven die zijn gelegen tussen de Verlegde Overtoom en de Schoolstraat. Hoewel bij deze panden niet direct sprake is van bijzondere architectuur, zijn ze om hun geschiedenis niettemin interessant. Een plattegrond van omstreeks 1935 geeft een overzicht van de beschreven panden met vermelding van de huidige huisnummering, die in 1929 werd ingevoerd toen het gedeelte van de Rijksstraatweg tussen de spoorwegovergang en de R.-K. kerk in het vervolg Dorpsstraat werd genoemd. Ter vergelijking is op dezelfde schaal een kadasterkaart afgebeeld uit 1822, waaruit blijkt dat sommige van de te bespreken panden of voorlopers daarvan er in dat jaar reeds stonden. Aangegeven zijn de toenmalige kadasternummers van de percelen en de daarop gebouwde huizen. Het kermisterrein Het gedeelte van de Dorpsstraat dat wel 'het pleintje' wordt genoemd, werd pas in 1961 bebouwd. Om de bestaande nummering van de Dorpsstraat, die eindigde met 37, de snackbar en begon met 39. slagerij Van der Meer. niet aan te tasten, kregen de nieuwe panden de nummers 39 A t/m D toebedeeld. In dit gedeelte van de Dorpsstraat hebben sindsdien een reeks van middenstanders hun bedrijf uitgeoefend. We noemen Portegies, met zijn winkel in verf, glas en behang. Randstad Uitzendbureau, het Nieuwsblad Gedeelte van kadasterkaart uit 1822. Kadasterkaart uit 1935 met de panden die wij in dit artikel zullen bespreken. 41

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 41