w De installatie van een verkenner van de St. Wilfriedgroep in de jaren vijftig. Kapelaan Van der Linden kijkt toe. De leiders van de welpen en de verkenners van St. Wilfried in 1949. V.l.n.r. staand: Jan Groot. Cornetia Castricum, Tini de Nijs, Niek ZonneveldBen van de Berg. Tini Res, Agatlia Welboren en Enge! Zonneveld: zittend: Gré van Diepen. Niek de Graaf, kapelaan Cees Bakker, Joop Zijlstra en Truus Veldt. De betekenis van de totem Vlak na de oprichting van de verkenners heeft vaandrig Groot een totempaal voor de groep gemaakt uit een lindeboom die in Castricum heeft gestaan. Na het uitsnijden is de paal bewerkt met lijnolie voor het conserveren. Hij is dan ook meer dan 50 jaar intact gebleven. De totempaal bestond uit een franse lelie met daarachter een kruis, dat staat voor de katholieke verkennerij. Daaronder volgden drie zuilen die de verkennersbeloften symbo liseerden. Hieronder stond het devies van de verkenners: "Weest Paraat", dan volgden een wereldbol, de tekst "Ere- totem van de verkenners van de St. Wilfriedgroep Castricum", het wapen van Castricum en tot slot twee blazende windgoden waannee de roerige tijd werd aangeduid. Ook de welpen droegen in een processie hun totem mee. Deze werd beschouwd als een soort familiewapen en betekende voor de scouting wat een vlag of vaandel voor iedere andere vereniging betekent. Aan de totem werden herin neringen gehangen, bijvoor-beeld aan de installatie van een welp of de viering van St.-Joris, ouderavond, bivak, enz. de duinen in om met de troep te gaan "sluipen". Hiervoor had men een vergunning aangevraagd bij het PWN, waarvoor maar liefst 50,- moest worden betaald. In augustus 1946 gingen de twee troepen samen op kamp in Wijk aan Zee, waar men op de fiets heen ging. Later trok men ook naar Bergen op Zoom en toen was de vrachtauto van Stet weer het vervoermiddel. Op kamp ging er altijd een aalmoezenier mee en elke eerste vrijdag van de maand was er 's morgens een verplichte groepsmis. Naast genoemde kapelaan Van der Zalm was ook kapelaan Bakker in die beginperiode van de partij. Het Nieuwsblad voor Castricum van 11 mei 1949 maakte melding van de installatie van de twee aspiranten Cees Castricum en Gerard Borst als verkenner bij de Jan Hobergtroep. De hopmannen De Graaf en Zijlstra vertrokken in het begin van de jaren '50 om plaats te maken voor vers bloed in de personen van Siem Plijter en Jan Groot. In het begin van de zestiger jaren verhuisden de verkenners van de Het onderkomen van de verkenners en rowans van de St. Wilfriedgroep. dan geheten St.-Jorisgroep naar de blokhut "De Kanninefaten' aan de Zanderij. Er werd in die tijd één keer per jaar een ouderavond georganiseerd in de toneelzaal van Piet Roozendaal. Op die avond deden de patrouilles toneelstukjes en dansten of zongen de jongens iets. Een ander evenement was het districts-weekend 'Distorama', waar de verkenners uit het district Beverwijk aan meededen. In 1965 organiseerde St. Wilfried onder leiding van groepsleider Schreuder, hopman Maas en vaandrig Van de Avoort de derde Distorama en dat werd een enorm succes. Op 11 oktober 1979 was er voor het eerst via Scouting Nederland contact met de Engelse scoutinggroep 'Ie Burgess Hill', omdat de Wilfriedgroep een buitenlandse groep wilde leren kennen. Er werd vervolgens door 3 leiders van de Engelsen een bezoek gebracht aan 32

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 32