B E W IJ S van de groep om de geschiedenis zo goed mogelijk in beeld te brengen en de Werkgroep Oud-Castricum liftte daarop mee. Omdat er rond de jaren zestig op de zolder van het clubhuis brand uitbrak, ging een deel van het archief echter helaas verloren en daardoor is het verhaal niet compleet. ST. WILFRIED Op 25 juni 1945 werd de R.K.- scoutinggroep St. Wilfried opgericht. Sint-Wilfried, die in ons land beter bekend staat als Bonifatius, werd rond 672 in Engeland geboren en was de eerste zendeling die Nederland bezocht. Hij werd tot bisschop gewijd en in 754 bij Dokkum vermoord. Een van de eerste welpenleidsters was Gré van Diepen. Zij werd geïnstalleerd op 8 juni 1946 en op die dag kwamen de volgende zes jongens voor de eerste keer naar de horde: Piet Klaasse, Wim Groot. George Bon, Frans Zaal. Ber Castricum en Jan Kaandorp. Twee weken later kwamen Piet Wester en Loek Kuijs daar nog bij. Op zondag 13 oktober van dat jaar werden de eerste twee welpen door Gré van Diepen geïnstalleerd en het Hoofdkwartier berichtte daarover in een krant: "Een dag om trotsch op te zijn. Ook zij hebben zich gesteld onder de veilige hoede van onzen patroon St.-Wilfried. Welpen hoe is 't ook weer: Akela, wij doen ons best. Daar rekenen we dan ook op. Nu volgen er meer. In een snel tempo kwamen er ook meer, zodat er in twee hordes moest worden gedraaid. Akela Van Diepen leidde de 'Kanhiwara- horde en akela Truus Veldt de 'Limmershin-horde'. Het onderkomen voor de welpen was in de beginjaren de zolder van het Jeugdhuis (nu De Kern). Bij de installatie kregen de nieuwe welpen hun insignes opgespeld en werd de witte das vervangen door een rood-groene (rood aardbeien en groen duinen). Een welp die nog niet geïnstalleerd was. noemde men teerpoot; daarnaast kende men nog de grijsbroer. Dat was een welp die eigenlijk al zou moeten 'overvliegen' naar de verkenners, maar daar nog geen zin in had. De grijsbroers mochten de leiding helpen met allerlei kleine klusjes. Andere welpen die de leiding hielpen, waren de gidsen en de hulpgidsen. Aan het begin van iedere opkomst werd er heel formeel geopend. Dit bestond uit het hijsen van de vlag en een uniforminspectie. Dat hield in dat de dassen recht moesten hangen, de schoenen er netjes moesten uitzien en dat er gekeken werd wat de welpen in hun broekzakken hadden. De opkomst op zaterdagmiddag bestond uit pionieren, seinen, kompas leren lezen, volksdansen, veel zingen en heel veel in het duin spelen. Met het uitvoeren van speciale opdrachten, bijvoorbeeld EHBO of seinen, kon de welp een ster voor op zijn pet verdienen. De activiteiten Ook voor de welpen van St. Wilfried was het hoogtepunt het zomerkamp. Samen met kapelaan Van der Zalm en burgemeester Smeets zocht de leiding in 1947 de eerste geschikte kampplek. Er werd gekozen voor Schoorl, waar gedurende vijf dagen in augustus onderdak werd gevonden bij een boer. Voor het vervoer van alle bagage zorgde expeditiebedrijf Stet. Tijdens het kamp werden er allerlei leuke bezigheden en uitstapjes georganiseerd en de welpen genoten hiervan volop. Per groep gingen er 3 leidsters mee en een kookster, die voor al het eten moest zorgen, zodat de leiding alle aandacht en tijd aan de welpen kon geven. Dat eerste kamp was al, zoals de meeste zomerkampen die nog zouden volgen, een themakamp. Behalve de wekelijkse opkomsten en de zomerkampen waren er nog diverse andere activiteiten waar de welpen en de leiding aan meededen, zoals: - de maandelijkse groepsmis, waar alle leden in de kerk om 6.45 uur op de eerste vrijdag van de maand in volledig uniform aanwezig dienden te zijn; - de jaarlijkse sinterklaasviering; - correspondentie met de strijders tijdens de oorlog in Indië; - oude mensen helpen oversteken en boodschappen doen voor de goede daad; - het eerdergenoemde 'Heitje voor een Karweitje'; - de herdenkingsdagen van St.-Wilfried, St.-Joris en Baden-Powell. De welpen hadden ook een districtsdag. Dat was een themadag, waar alle welpen van de omliggende scoutinggroepen aan mochten deelnemen. Ook St. Wilfried heeft deze dag een keer georganiseerd. Toen kwamen de groepen uit Akersloot, Uitgeest, Velsen etc. naar het schietterrein van de Castricumse politie. In de loop der jaren is de invloed van de kerk afgenomen en zijn de kerkelijke activiteiten verdwenen. Het eerste zomerkamp van de welpen in 1947 in Schoorl. DE VERKENNERSBELOFTE Op mijn erewoord beloof ik met de hulp van God's yenade ern stig te zulten ti achtenMijn plicht te doen tegenover God, de Kerk en mijn lancpaedereen te helpen waar ik "klH'; De Verkenners wet te qefaüorzamen. liandtckentncj vöu don houder VAN LIDMAATSCHAP VAN M.M.Q.van Diepen ALS «VKLEKKiBIDSTER St.lVilf riadgroap Caatricuau Hoofdcommissaris. Bewijs van lidmaatschap van Gré van Diepen van de St. Wilfriedgroep uit 1947. 30

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 30