Voorwoord Ten geleide Het afgelopen jaar was voor de Werkgroep weer een jaar vol met activiteiten, uiteenlopend van archeologisch onderzoek, inventarisatie tot en met geschiedschrijving. Onze actieve leden hebben, naast de gebruikelijke werkzaamheden in en rond De Duynkant. met veel inzet en enthousiasme hieraan deelgenomen. In het kader van het zich ontwikkelende monumentenbeleid heeft de gemeente het initiatief genomen voor een maandelijkse rubriek 'Langs de Schulpvaart' in het Nieuwsblad voor Castricum. De uitvoering ligt in handen van de drie historische verenigingen binnen de gemeente. De Werkgroep werd door de gemeente gevraagd de opgezette basislijst voor de totstandkoming van een monumentenregister te actualiseren. Inmiddels heeft een lid van de Werkgroep zitting genomen in de Monumentenraad. Door de Werkgroep is een schriftelijke reactie gegeven op de door de gemeente gepresenteerde strategische toekomstvisie 'Buiten Gewoon Castricum 2030'. In deze reactie werd onder meer gepleit voor het handhaven van het huidige dorpse karakter van Castricum en het voorkomen van woningbouw in het gebied Oosterbuurt, waarin het provinciaal monument Kronenburg is gelegen. Overleg met de historische verenigingen in de regio (Akersloot. Limmen, Egmond en Uitgeest) en de archeologische stichting Baduhenna uit Heiloo heeft geleid tot de vorming van een samenwerkingsverband om samen archeologisch onderzoek uit te voeren, zoals dat vorig jaar in de Schoolstraat werd gedaan. De Archeologische Werkgroep Oer-IJ heeft hiermee vorm gekregen; organisatie, verantwoordelijkheden, taken en archeologische uitvoeringsbijzonderheden zijn vastgelegd in een speciaal opgezet Handboek Archeologie, gebaseerd op gegevens van de Archeologische Werkgroep Nederland (AWN), dat aan de amateur archeologen is uitgereikt. Naast het wekelijks bezoek aan het Regionaal Archief te Alkmaar voor onderzoek naar de geschiedenis van Castricum en Castricumse families werd, ten behoeve van pand- en perceelbeschrijvingen, het hypotheekkantoor van het Kadaster in Alkmaar bijna wekelijks bezocht om in de openbare registers onderzoek te doen. Er trad daar echter een vertraging op toen bleek dat de boeken met kadastrale leggers ter digitalisering naar elders werden afgevoerd. In het begin van het jaar werd nog een keer een traditionele diapresentatie gegeven door de Werkgroep aan de Ouderensoos in Geesterhage met als onderwerp 'Het Castricum van vroeger'. Dergelijke presentaties, waarmee de Werkgroep in 1985 was begonnen, zullen door toepassing van nieuwe technieken zoals powerpoint presentaties met beamer, waarschijnlijk niet meer worden gehouden. Daarmee lijkt een hoofdstuk te zijn afgesloten. In de bibliotheek werd een tentoonstelling ingericht in het kader van de boekenweek met als onderwerp 'Het heden en verleden van Castricum'. Op tentoonstellingsborden waren teksten en foto's aangebracht die een goed beeld gaven van de ontwikkeling van ons dorp. Door een tweetal leden van de Werkgroep werd veel werk verricht voor de samenstelling van het fotoboek 'Alsof het gisteren was', dat Castricum en Bakkum in de tweede helft van de 20e eeuw laat zien en beschrijft. Samen met uitgeverij Aprilis uit Zaltbommel kwam dit boek tot stand, waarvan het eerste exemplaar op 29 april aan de burgemeester, mevrouw A. Emmens-Knol, werd overhandigd. Dat was ook de dag waarop ons lid Niek Kaan werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij is samen met Loek Zonneveld auteur van het boek. De open dagen op de eerste zondag van de maand blijken nog steeds bij het publiek goed aan te slaan. Het bezoekersaantal is groot en mede afhankelijk van het onderwerp dat gepresenteerd wordt. De in mei 2005 gehouden open dag trok maar liefst 174 bezoekers. Deze dag stond in het teken van de herdenking van de bevrijding in 1945; er was een fototentoonstelling en er werd ook een film vertoond. Dat de inzet van de actieve leden dit allemaal mogelijk heeft kunnen maken, stemt tot grote tevredenheid; allemaal tot zover bedankt. En u lezer, heel veel plezier met dit 28e jaarboekje! Piet Blom, voorzitter. Het 28e jaarboekje kent een grote verscheidenheid aan onderwerpen. In enkele artikelen wordt een vervolg gegeven op onderwerpen die in eerder verschenen jaarboekjes werden behandeld. Met name geldt dit voor de artikelen over de stolpboerderijen in Castricum en Bakkum en over de geschiedenis van de Dorpsstraat. Nieuwe onderwerpen gaan over de Schoolstraat (de resultaten van de archeologische opgraving en de geschiedenis van het aldaar verdwenen timmerbedrijf), over de doorgaande weg richting Beverwijk die in 1785 werd verlegd (aanleg van de Malleweg) en over zestig jaar scouting in Castricum. Naar aanleiding van de herdenking van 60 jaar bevrijding nu in de rubriek 'Wie was het aangrijpende verhaal over drie Castricummers: Leo Toepoel. Jan Hoberg en Huibert van Ginhoven, die vanwege hun rol in het verzet werden gefusilleerd. Deze keer wordt de stamboom en de geschiedenis van de Castricumse familie De Zeeuw beschreven. Het jaarboekje wordt zoals gebruikelijk afgesloten met de vaste rubrieken: Castricum honderd jaar geleden, het jaarverslag en de kroniek van het afgelopen jaar. Tot slot danken wij de heer Jan Buijsman voor het aangeven van taalkundige verbeteringen in de teksten. De redactiecommissie Hans Boot Niek Kaan Simon Zuurbier

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 2