ye.) in bij aan de mming ster en ouderij e klein m o.a. Twisk, tehuwd boren, rieden. Hofje n 1938 teer de ïrd een er van die het ichting zoon ;en 20- veiland taar en mmers dat in grootte ereweg daarna ernella ,vd met houden ne van tgenote n 1881 indman meente 19.930 nd aan die het uder te die hij e eerste oor het pte Jan terderij >t gezin nieuwe r' louden; kens in jn zoon De ligging aan de Madeweg. Inmiddels stonden huis, schuur en weiland sedert 1941 op naam van Gerardus Twisk, bloemkweker en zijn de mede-eigenaren Thomas Meijne, bloemist te Alkmaar, gehuwd met Everdina Cornelia Lobbert, winkelierster en Maria Meijne, drogiste van beroep, weduwe van Abraham Kroon, wonende te Utrecht. Petrus Cornelis van der Voort betrok de boerderij in 1953 en in dat jaar werd ter vervanging van het giergat een gierkelder gebouwd, een loods bijgeplaatst en in 1959 een noodwoning, waar onder meer Pé Hes met zijn gezin verbleef na de brand van zijn bedrijf. In 1973 kwamen huis, loods, schuren, noodwoning, erf en weiland aan de Madeweg in bezit van Jacobus Johannes van der Voort Sr., landman, geboren in 1927 te Den Helder, die toen in Odoorn woonde, gehuwd met Catharina J.M. Gouwenberg. Co van der Voort vertelde: Mijn vader Petrus Cornelis van der Voort was in 1905 geboren in Warmond en is na zijn huwelijk in 1926 met Anna Zwetsloot uit Warmond naar Koegras bij Den Helder gegaan waar hij zich vestigde aan de Middenvliet 9. Hij had daar een veebedrijf, 7 hectaren groot met een vijfde deel akkerbouw, vooral voerbieten. Toen vader in 1953 naar Bakkum kwam, is mijn broer, een van de zes kinderen, in Den Helder gebleven. In Bakkum nam hij de melkveehouderij over van Willem Noort, een zoon van Klaas Noort, die op 32 jarige leeftijd is overleden. Vader had 20 melkkoeien op de lange regel staan en toen in 1954 de keuken gebouwd werd, konden er nog 16 staan; op de korte regel stonden er 6, in de boet nog 13 en in de kapberg 10, vaarzen en melkkoeien bij elkaar; ja, dat was een heel bedrijf met zo 'n 45 melkkoeien en hij had dan ook een aantal knechten die hielpen. Aanvankelijk werd het melken met de hand gedaan, later werd het mechanisch melken ingevoerd. We hadden voor het werk drie paarden, maar in 1955 kwam de trekker, een Mc.Cormick, een sterke machine van 20 pk. We hebben hem nog en hij is in 1958 met ons meegegaan naar Odoorn, toen wij daar tot 1969 een akkerbouwbedrijf hadden van 14,5 hectaren, voornamelijk teelt van fabrieksaardappelen. De kinderen zijn in Odoorn geboren en wij kwamen in 1969 met het gezin terug naar Bakkum. In 1971 werd het huurcontract van de boerderij op mijn naam gezet en aanvankelijk werd het bedrijf in dezelfde grootte voortgezet, maar later teruggebracht naar een 30 melkkoeien. In 1992, toen ik 65 jaar was geworden, ben ik gestopt, maar mijn zoons gingen niet in de melkveehouderij, die gingen andere dingen doen. En het is goed zo Enige tijd was de boerderij niet meer als zodanig in gebruik geweest en werd in 1993 door Jacobus Johannes van der Voort jr. (Jeroen), gerechtsdeurwaarder, zoon van Jacobus van der Voort en Catharina De boerderij in 1953. De boerderij in 2002. Gouwenberg, gekocht en voor bewoning geschikt gemaakt, waarbij eerst de gehele kap moest worden aangepakt. De begane grond kreeg een nieuwe indeling, waarbij de bestaande raamverdeling in de gevels zoveel mogelijk gehandhaafd werd; ook inwendig werden, waar mogelijk, bestaande houten kamerwanden opgeknapt en in passende kleur afgeschilderd. Een nieuwe keuken werd in de lange regel aangebracht. In 1998 werd in het vierkant een verdiepingsvloer aangebracht, waardoor een zeer grote bovenruimte ontstond, die met in het grote dak vlak aangebrachte dakramen goed kon worden verlicht. De boerderij is met veel eigen inzet aan de tegenwoordige eisen van bewoning aangepast. Veel zorg is daarbij besteed aan het behoud van de aangetroffen historische en kenmerkende onderdelen. Piet Blom Bronnen: Beentjes, J. Th.. Genealogie van de familie Beentjes van 1791-1991. Sevenum 1991. Gemeentearchief Castricum. Jaarboekjes Stichting Werkgroep Oud-Castricum. Kadaster, directie Noordwest, vestiging Alkmaar. Regionaal Archief Alkmaar. Voort van der. D., Terugblik op het geslacht Van der Voort uit Lisse. Lisse 1994. 25

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 25