Stolpboerderijen in Castricum en Bakkum (deel 2) 5 i lO s -if O In het 26e jaarboekje werd in het kader van het "jaar van de stolpboerderij 2003' een zevental boerderijen in Castricum en Bakkum onder de aandacht gebracht. Voor dit jaar is weer een zevental boerderijen min of meer willekeurig uitgekozen; een viertal gelegen in Castricum en drie in Bakkum. Ook deze boerderijen zijn niet meer in gebruik als bedrijfspand, maar zijn geschikt gemaakt voor bewoning. Een dergelijke verandering is meestal heel ingrijpend door de grootte van het pand en de algemene bouwkundige staat. Vaak leidt het tot omvangrijke werkzaamheden, zoals bij enkele boerderijen in foto's tot uitdrukking is gebracht. I)e boerderij aan de Oude Haarlemmerweg (nr. 46) Op 26 maart 1917 werd in opdracht van Sirnon Klaaszoon Beentjes een aanvraag ingediend door Gerrit Kabel, bouwmeesteren werkbaas te Castricum. voor het bouwen van een burgerwoonhuis met boerderij 'aan de oude weg, voorbij de gasfabriek' te Castricum. Het perceel weiland waarop gebouwd werd, groot 6230 m2, had hij in 1914 gekocht voor/335,- op een openbare veiling, gehouden in café De Vriendschap te Castricum. Toen de boerderij, die gebouwd werd door Gerrit Kabel en Gerrit Borst, medio 1917 betrokken werd. verkocht Simon Beentjes zijn huis, schuur en erf, gelegen aan de Duijnkant, achter het spoor. De gebouwde boerderij was toen wel gereed maar het woongedeelte nog niet, daarom werd de eerste tijd met de tien kinderen in de stal gewoond. Het afwerken van het woongedeelte betrof vooral het schilderwerk; vandaar dat Simon Beentjes een zoon opdracht gaf; Haal jij even 5 kilo verf, dan schilder ik het zelf wek'. Om meer melkvee te kunnen houden, werd in 1924 een houten schuur bijgebouwd en werden ook de stal en de dors vergroot, terwijl in 1929 de houten schuur vervangen werd door een grotere, gemetselde schuur. In 1937 werd aan de zuidzijde van het woonhuis een serre geplaatst, waarvan de kosten toen op 125,- waren begroot. Na het overlijden van Simon Klaasz Beentjes, gehuwd met Hendrika Zonneveld, werd op 17 juli 1941 het onroerend goed over de kinderen verdeeld, ieder voor 'A onverdeeld aandeel; aan Maria Beentjes. Jacob Beentjes, Cornelis Beentjes en de nog minderjarige Simon Beentjes. In 1942 werd ten overstaan van notaris Boerrigter te Alkmaar een nieuwe verdeling tot stand gebracht, waarbij Maria, Jacob en Simon Beentjes ieder 1/3 deel kregen toegewezen van het onroerend goed, dat toen bestond uit: een woonhuis met schuur, aanhorigheden en teelland, groot totaal 17.578 m2; een perceel weiland aan de Uitgeesterweg, groot 39.630 m2; een perceel bouwland gelegen op de Zanderij aan de Gestiehtsweg, groot 8398 m2. In 1944 volgde na onderling overleg een nieuwe vastlegging van de toedeling, waarbij Maria Beentjes, wonende aan de Pernéstraat, gehuwd met Hendrikus Tavernen, tuinder te Castricum, het weiland aan de Uitgeesterweg kreeg toebedeeld. Jacob Beentjes, gehuwd met Annie Vennik en Simon Beentjes, gehuwd met Anna Cornelia Mors, beiden wonende aan de Oude Haarlemmerweg 46, kregen het woonhuis met schuur en teelland en het bouwland op de Zanderij toebedeeld. Jaap Beentjes vertelde er nog wat van: "We hadden een melkveehouderij met ongeveer 30 koeien en mijn broer Simon en ik hadden de taken verdeeld. Hij deed de handel en ik deed de melkveehouderij. Soms hadden we wel 60 koeien in het tand. Een stier, een echte stamboekstier, hadden we ook, dekken deden we zelf, want die K.I., nee daar hielden wij niet zo van. Als de koe gekalfd had, verkochten we vaak de koe en het kalf samen. Dat bracht toch wat meer op. Het was eigenlijk wel een groot bedrijf zo af en toe, maar dan hielpen Kees van Duin en Wub van Weenen ons, dat ging goed. Twee paarden hadden we voor het normale werk, maar we konden er wel een paar, een stuk of vier, bij De ligging aan de Oude Haarlemmerweg. 16 De boerderij in 2001 vanaf de zuidzijde.

Jaarboek Oud Castricum | 2005 | | pagina 16