Castricum - Honderd jaar geleden In het jaar 1903 wordt definitief besloten om in Bakkum een open bare lagere school te bouwen. Vooruitlopend op de verwachte komst van het toen zo geheten krankzinnigengesticht Duin en Bosch wor den in Bakkum een slagerij annex café (nu hotel Borst) en een bak kerswinkel (nu bakker Beerse) gebouwd. Een landelijke werkstaking onder het spoorwegpersoneel wordt als schokkend ervaren. Gedurende vele maanden worden station en spoorlijn over het gehele baanvak van Limmen tot Uitgeest be waakt. De informatie voor dit artikel is ontleend onder andere aan de notu len van de gemeenteraadsvergaderingen, de inkomende en uitgaan de stukken van de Gemeente Castricum, de provinciale bladen en de registers van de burgerlijke stand. Het gemeentebestuur bestaat op 1 januari 1903 uit burgemeester Johannes Mooij, de wethouders Jacob Pzn. Kuijs en Joseph Goes en de raadsleden Wulbert Melker, Jan Schuijt, Jan Twisk, Cornelis Spaansen en Johan Hogenstijn. De gemeenteontvanger is Bernardus A. Res. Op 1 januari 1903 telt Castricum 1990 inwoners. Dit aantal is op 31 december 1903 toegenomen tot 2019. In het jaar 1903 zijn in Castricum 72 kinderen geboren; er worden 16 huwelijken gesloten en er overlijden 36 personen. Door het geboorteoverschot van 36 en doordat er 7 personen minder in Castricum komen wonen (72) dan er zijn vertrokken naar elders (79), neemt het inwonertal slechts met 29 personen toe. In 1903 telt Castricum voor de gemeenteraadsverkiezingen 272 kiesgerechtigde personen. 11 februari 1903 De heer Goes komt in de gemeenteraad met het voorstel een nood- school te bouwen om in de komende maand april nog enigszins te kunnen voorzien in de behoefte tot plaatsing van schoolkinderen. Het voorstel vindt wel bijval, maar een noodschool zal veel geld gaan kosten en de schoolopziener zal er weinig voor voelen, zolang nog niet met de bouw van een definitieve school is begonnen. Als alternatieven wordt het gebruik van het voorportaal van de Protes tantse kerk of van het raadhuis genoemd. Na overleg met de dis trictsschoolopziener wordt besloten om de raadszaal te gebruiken als schoollokaal. Ook GS geeft hieraan op 1 april zijn goedkeuring. 25 februari 1903 De minister van Binnenlandse Zaken wil een subsidie van 9.000 gulden verlenen om tegemoet te komen in de kosten van de bouw van een school en onderwijzerswoning in Bakkum en van de aan schaf van schoolmeubelen. Vervolgens merkt de minister op dat de kosten voor de onderwijzerswoning veel te hoog worden geraamd. De minister eist een minder dure woning, anders wordt de te verle nen subsidie evenredig verlaagd. De raad besluit om de voorwaar den voor de subsidie te accepteren en een tweede openbare lagere school met onderwijzerswoning te laten bouwen op het perceel dat geschonken was door Hare Koninklijke Hoogheid, de vorstin Von Wied. 14 maart 1903 De heer W.F. Bakker van Uitgeest is aangesteld tot deurwaarder der plaatselijke belastingen en heeft met het afleggen van de eed zijn betrekking aanvaard. 7 april 1903 Door de gemeenteraad wordt een verordening aangenomen waar door naar keuze van de burgemeester een aantal inwoners van 25 tot en met 40 jaar zal kunnen worden aangewezen om de openbare orde te handhaven. Dat geldt in het algemeen belang voor die situaties waarin er onvoldoende politiebeambten of veldwachters beschik baar zijn. Deze personen zullen worden gekozen uit inwoners die ongehuwd of weduwnaar zijn. dan wel gehuwd zonder kinderen. De achtergrond van deze verordening was een landelijke - als schokkend ervaren - gebeurtenis. In januari 1903 was er in Am sterdam een werkstaking onder het spoorwegpersoneel uitgebroken. Stakingen bij spoor- en tramwegen waren ten strengste verboden en werden toen als revolutiegevaar aangemerkt. De regering wil met alle beschikbare middelen een herhaling voorkomen en acht het nodig om stations en spoorlijnen met wissels en nabij gelegen kunstwerken te bewaken. Hiervoor is veel extra mankracht nodig die in plaatsen met een militair garnizoen of schutterij van hieruit kan worden geleverd. Dat geldt echter niet voor Castricum. De re gering verwacht dat er in dit soort plaatsen met een station genoeg volkomen betrouwbare mannen te vinden zullen zijn om een korps te vormen dat bereid is de nodige diensten vrijwillig te verrichten. In de als zeer geheim geclassificeerde brieven van het provinciebestuur aan de burgemeester van Castricum worden de opeenvolgende ontwik kelingen en te nemen maatregelen beschreven. In een schrijven van 10 februari wordt een rijksveldwachter beschikbaar gesteld. Op 24 febru ari zal de Tweede Kamer worden bijeengeroepen en hiervan wordt op nieuw een uitbreken van een staking verwacht. Op 23 februari moet in de omgeving van het station door de politie enig machtsvertoon worden getoond om het goedgezinde personeel vertrouwen in te boezemen. De voortdurende bewakingsdiensten op de baanvakken van de spoorlijn hebben meerdere maanden geduurd. Nog op 8 april is er een oproep van de commissaris van de koningin in Noord-Holland om streng toe zicht op de stations te blijven houden, omdat verslapte controle elders ten gevolge heeft gehad dat stakers stations zijn binnengeslopen en al daar kwaad hebben gesticht. Ook kan op verzoek van de burgemeester militaire bijstand worden ingeschakeld. In een telegram van 14 april schrijft garnizoens-commandant Schwartz dat de gevraagde verster king zal worden gezonden. Die zal niet lang nodig zijn geweest, want op 20 april schrijft de stationschef aan de burgemeester dat met het oog op de plaatselijke toestand er zijns inziens geen bezwaar bestaat om de bewaking op te heffen. Een maand later op 20 mei wordt van overheidswege officieel de werkstaking als beëindigd beschouwd. De gemeenten kunnen opga ve doen van de extra kosten die gemaakt zijn voor het buitengewoon politietoezicht, de bewakingen en de beveiligingen. Ook Castricum dient een rekening in, echter de uitbetaling laat op zich wachten. In november 1903 krijgt de burgemeester te horen dat er door het Ministerie van Binnenlandse Zaken nog geen besluit is genomen over de toekenning van beloningen aan dienaren van politie voor 89

Jaarboek Oud Castricum | 2004 | | pagina 89