is toch met Dirk Slicker getrouwd. In 1734 laten zij bij de notaris hun testament opmaken. Kort daarna is Maartje overleden. Uit haar nalatenschap wordt een stuk weiland ter grootte van 1013 roeden (ca. 1,2 ha) aan de Armen van Limmen geschonken. Dirk Comelisz Slicker hertrouwt in 1736 met Neeltje Fransen uit Castricum. Naar Boekei in de gemeente Akersloot Het geslacht Meijne wordt voortgezet door Pieter, de tweede zoon van Cornelis Jansz Meijne. De derde en jongste zoon Jan trouwt met Maartje Willems en krijgt een zoon Cornelis en een dochter Annetje. Laatstgenoemde zoon Cornelis trouwt met Trijntje Breetveld; van hen zijn geen kinderen aangetroffen. Pieter zal omstreeks 1660 geboren zijn, trouwt met Neeltje Ariens en krijgt vier kinderen. Zijn zoon Cornelis trouwt met de weduwe Antje Jansdr. Huijge en gaat wonen op een boerderij op Boekei in de gemeente Akersloot. De familie Meijne zal meerdere generaties op Boekei wonen. Boekei was een gehucht dat na de aanleg van het Noord-Hollands kanaal aan dit kanaal was gelegen. Aan de westzijde lag de Boekelermeer. In een opgave in 1840 stonden er vijf huizen. Boekei telde dertig inwoners en er stond een schooltje dat tot 1883 in ge bruik is gebleven. In de Middeleeuwen stond er te Boekei een fraai slot met dezelfde naam. Met het echtpaar Cornelis Pieterszoon Meijne en Antje Jansdr. Huijge begint de uitbreiding van de familie Meijne door hun drie zoons: Pieter. Arie en Jan, geboren in resp. 1729, 1731 en 1736. De oudste zoon Pieter Meijne woont in de Schermer, trouwt met Maartje Jacobsdr. Kuijs uit Castricum, krijgt negen kinderen, waarvan er vijf jong overlijden en de dochters Antje, Jannetje, Willemijntje en Klaasje in het huwelijk treden. Er zijn geen getrouwde zoons, dus zet de 'Meijne' tak van Pieter zich niet voort. De familie Meijne, grootgrondbezitters op Dorregeest te Uit geest De tweede zoon Arie heeft de meeste nakomelingen. Arie trouwt in 1757 met Maartje Pieters Mors, die afkomstig is van Dorregeest in de gemeente Uitgeest. Arie is veehouder en woont na zijn trouwen op Dorregeest In 1774 koopt hij een boerenplaats op Dorregeest met in totaal bijna 20 morgen land. Arie heeft 12 kinderen, waarvan er 7 jong overlijden. De drie zoons: Cornelis, Jan en Pieter, geboren in resp. 1763, 1769 en 1784, zullen het geslacht Meijne voortzetten. De oudste zoon Cornelis zal in de voetsporen van zijn vader treden als veehouder op Dorregeest. Cornelis boert goed, hij koopt in een reeks van jaren veel land en boerderijen en wordt een van de rijk ste boeren van Uitgeest. Als een van de hoogst aangeslagenen in de belasting werd Cornelis vereerd met de toelating tot de Garde d'Honneur, een elitekorps waarin de rijksten mochten dienen on der de vanen van Napoleon. In en na de Franse tijd tot aan zijn overlijden in 1830 maakte Cornelis als wethouder deel uit van het gemeentebestuur van Uitgeest. Hij laat een bezit van 9 boerderijen met 192 hectare land na. Deze Cornelis - in de volksmond Kees Meijne geheten - was in 1792 getrouwd met Maartje Klaasdr. Kap uit Akersloot. Van hun 11 kinderen trouwen er zeven, waaronder vijf dochters en twee zoons, Arie en Klaas. Van deze Klaas zijn de Castricumse families van de Breedeweg en van de Madeweg uitein delijk afkomstig. Jan, de tweede zoon van Arie Meijne, geboren in 1769, ook vee houder op Dorregeest, overlijdt op 36-jarige leeftijd. Zijn vrouw Maartje van Berk hertrouwt met Hendrik Blom en gaat met haar kinderen in Warmond wonen; haar zoons blijven ongehuwd. Pieter, de derde zoon van Arie Meijne, geboren in 1784, was eerst boer op 't Woud in de gemeente Bergen en woonde vanaf 1815 in Heiloo als boer, bulloper en arbeider. Zijn enige zoon Arie is kleer maker en winkelier in Heiloo. Arie is een van de eerste Meijne's die niet meer in het boerenvak werkzaam is; ook z'n zoon Pieter heeft allerlei verschillende beroepen en woont de langste periode in Haarlem, alwaar hij in 1918 overlijdt. Als Pieter met zijn grote gezin in de bevolkingsregisters van Haarlem wordt ingeschreven, is hun naam abusievelijk als Meine (geen ij) opgetekend. Deze familie gebruikt als enige de naam Meine en is klein gebleven met alleen nog afstammelingen in Gorkum. Bijna alle kinderen overlijden We keren we terug naar Boekei en zijn bij Jan. de jongste zoon van Cornelis Pietersz Meijne en Antje Jansdr. Huijge. Jan is geboren in 1736, is veehouder en neemt na het overlijden van zijn vader in 1763 de boerderij over. Jan trouwt drie keer en krijgt in totaal 19 kinderen. Doordat heel veel kinderen op zeer jonge leeftijd overlij den, blijven er slechts drie over die meerderjarig worden, waaron der slechts één zoon Cornelis. Bij het overlijden van Jan Cornelisz Meijne in 1795 bestaat zijn nalatenschap uit twee boerderijen en veel land in Akersloot en Heiloo. Ook genoemde zoon Cornelis Meijne, geboren in 1775, woont op de boerderij in Boekei. Uit zijn huwelijk in 1808 met Aagje Pietersz Groot worden de zoons Pieter en Jan geboren, die het geslacht verder zuilen voortzetten. Zoon Jan geboren in 1811 woont o.a. in Obdam en Heerhugowaard, krijgt maar twee zoons, die kinderloos overlijden. Van Boekei naar Bakkum Zoon Pieter Meijne is geboren in 1810 op de boerderij te Boekei; hij trouwt in 1840 met Willemijntje Enke, die weduwe was van Klaas Ranke en aan de Achterlaan in Bakkum woonde. Pieter komt bij haar op Bakkum wonen. Pieter is de stamvader van de fami lie Meijne van de Heereweg. Zijn enige zoon Cornelis trouwt met Aafje van der Eng en woont in het witte huisje van zijn ouders aan de Achterlaan. Hun drie zoons: Piet, gehuwd met Mantje Liefting, Petrus, gehuwd met Mien Bruin en Jan, gehuwd met Riek de Win ter, zetten het geslacht Meijne in Bakkum voort. De verspreiding van de familie Meijne Bij de volkstelling van 1947 komt de familienaam Meijne uitslui tend voor in de provincie Noord-Holland en de stad Utrecht en wel met resp. 65 en 5 personen. Het is heel bijzonder dat er in de overige provincies geen enkele Meijne woonden. Als we de verspreiding nagaan van de familienaam Meijne in Noord-Holland, dan komt de naam in 12 gemeenten voor met zoals eerder genoemd in totaal 65 personen, waarvan verreweg de meeste in Castricum. Naar grootte in aflopende volgorde is het aantal per sonen met de naam Meijne in Castricum 32, Akersloot 12, Egmond- Binnen 7, Alkmaar 3, Beverwijk 3, Hilversum 2 en verder nog in 6 gemeenten met 1 Meijne. Allen stammen af van Cornelis Meijne en Antje Jansdr. Huijge van Boekei. Stamboom In het bijgevoegde schema wordt de stamboom van de familie Meijne weergegeven. Onder de toegevoegde nummers 1 t/m 47 zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de duidelijkheid zijn alleen de namen van de ouders van de gezinnen opgenomen. 66

Jaarboek Oud Castricum | 2004 | | pagina 66