voerde archeologisch onderzoek aan de Schoolstraat werd nog een afgeslepen griffel gevonden, waarmee heel wat leitjes zullen zijn volgeschreven. Het was alsof meester Dekker erbij stond te kijken, met zijn handen onder de slippen van zijn pandjesjas. Niek Kaan Bronnen: Archief van de gemeente Castricum opgenomen in het Regionaal Archief Alkmaar. Baars, F.: Het onderwijs in Castricum van 1850 tot 1940, 11e Jaarboekje Werkgroep Oud-Castricum. Dekker-Beemsterboer, T. en Landman. A.: Familie Dekker, delen 1 en 2, waarin opgenomen de levensgeschiedenis van meester Dekker. Ruijter W. Jzn., Q. de: Schippers van het Stet, 1974. Steeman, W.A.M.: De dorpsschool van Castricum in de jaren 1800 tot 1860, 1 le Jaarboekje Werkgroep Oud-Castricum, 1988. Hoe het de familie Dekker verder is vergaan: Wagenmaker Jan Dekker, grootvader van 'coureurJan Dekker. Ter aanvulling op alle informatie die mevrouw Tinie Beemsterboer-Dekker en de heer Arnold Landman bijeen heb ben gebracht voor de uitgebreide beschrijving van de familie Dekker, werd Jan Dekker bezocht, de zoon van Adrianus Dekker die op zijn beurt de pleegzoon was van meester Dekker. Jan Dekker vertelt: "Opa Jan Dekker was wagenmaker in Amsterdam voor de firma Spijker. Hij heeft meegewerkt aan de bouw van de Gouden Koets en het verhaal gaat dat hij de wielen voor zijn rekening heeft ge nomen. Opa zat nog midden in de kleine kinderen toen zijn vrouw Neeltje Steeman, afkomstig uit Castricum, kwam te overlijden. Gelukkig werd hij binnen de familie goed opgevangen en vonden de kinderen een thuis in de Schoolstraat, bij zijn zus Maartje en zijn broers Kees en Dirk. Adriaan die mijn vader zou worden, heeft altijd een bijzondere band met hun gehad. Meester Dirk Dekker werd ook zijn voogd. Na het overlijden van zijn ooms Kees en Dirk en tante Ma werd mijn vader de hoofdbewoner van het witte huisje aan de Schoolstraat. Hij werd fietsenmaker. In 1919 won hij een grote prijs in de Staatsloterij. De prijs was f25.000 groot, voor die tijd een fortuin. Daarmee werd goede sier gemaakt, maar ook was er geld voor het bouwen van een werkplaats. Achter het witte huis van de familie werd de werkplaats opgetrokken. Vlak voor zijn huwelijk met Dieuwertje Kloes in 1926, hield mijn vader het repareren van fietsen voor gezien en koos hij een ander vak. Hij werd huisschilder. In de crisistijd begon hij een eigen schilders bedrijf en vervolgens startte hij met het spuiten van auto 's. Hij liet aan de Schoolstraat op nummer 13 een nieuw huis en een werkplaats bouwen. Op 4 augustus 1933 heb ik de eerste steen mogen leggen, die er nog altijd in zit. Mijn vader had orgel teren spelen van meester Dekker en speel de ook op het orgel in de Hervormde kerk. Hij speelde ook piano op feestjes. Hij is eens een week niet thuis geweest in verband met de opening in 1930 van badhotel Armeria. Voordat na de oorlog mijn geboortehuis werd gesloopt heb ik daar nog vaak op de houten zolder rond gesnuffeld. Er zat zelfs een oude houten schoorsteen in, met een spies waaraan hammen gerookt konden worden. Het huis dateerde dan ook uit 1643. Er lagen stapels papieren en boeken waar ik nog iets van heb be waard; achteraf helaas veel te weinig, maar ik was natuurlijk nog maar een kind. Er lagen ook veeI weerkaarten. Mijn over grootvader Adrianus was o.a. 'buienteller', dat wil zeggen dat hij waarnemingen deed voor het KNMI in De Bilt. Tussen het oude huis en dat van de familie Res heeft nog een klein huisje gestaan. Daar woonde Thijs Schuit; een oude man die volgens overlevering 's avonds vanuit de bedstede de petrole umlamp met zijn geweer met kruitvulling 'uitblies'. De Schoolstraat had meer markante bewoners, zoals Dorus de Groot de smid. Maarten Duin die iedere ochtend op zijn klompen naar de melkfabriek kloste en Jan Res, aannemer/timmerman. Mijn vader zat wekelijks te pandoeren met Jan Heideman van de manufacturenzaak. Dorus de Groot en Jan Res. Het was een heel leuk buurtje. Door de straat kwamen veel paarden met wagens op weg naar de melkfabriek of naar de hoefsmid. Er lag dus altijd paardenpoep waar de nodige vliegen op zaten en daardoor stikte het er van de zwaluwen. Mijn vader heeft ter gelegenheid van mijn vijfde verjaardag voor mij een bijzonder cadeau gemaakt: een schitterende auto in mi- niuitvoering. Daar zijn heel wat uren in gaan zitten. Het was een auto met een gelijkstroommotor die op een accu was aangeslo ten. Ik kon er 15 tot 20 km per uur mee rijden. Zodoende kan ik zeggen dat ik nu al 72 jaar auto rijd. 63

Jaarboek Oud Castricum | 2004 | | pagina 63