De oude toren van Castricum Ik heb U lief, o oude Grijze, Die steeds uw bont\'erweerden kop Steekt over gansch ons dorpje henen Naar boven, fier ten hemel op. Die hier, gesteld tot onze schutse, Sinds eeuwen trouw aan ons verpand. Die wachter waart bij dag en duister, Van Castra in het Ken 'merland. Die heel een rij van voorgeslachten Zaagt komen en weer zaagt vergaan. Die wat ter wereld kwam te vallen, Trots storm en onweer pal bleef staan. Die na het wreede spel der Noren, Spanjool en Franschman dulden moest, Moest zien en Adelbarts Abclije En Castra 's Huis door vuur verwoest. Die ons als kind zaagt dart'len, stoeien, In 't groenend hofke aan uw voet. En eens met doffe weemoedsklanken Ons op den weg naar 't graf begroet. O, oude Grijze, kondt ge spreken In taal door iedereen verstaan Luid zou uw machtig lied weerklinken, Uw lied van komen en vergaan. Luid zou het schallen in het ronde: "Des menschen rijkdom is de tijd! Benut dien, eer uw dag gaat enden. Wat buiten ligt, is ijdelheid!" O vriend van grooten en van kleenen, O beeld van kracht uit ver verleen. Weersta nog lang 't geknaag der tijden. Wijsons uw spits ten hemel heen. Gedicht geschreven door meester Dekker Bijzonder onderwijs Meester Dirk Dekker zal tijdens zijn loopbaan zeker te maken hebben gehad met veranderingen en ver nieuwingen van het onderwijs, maar tucht en orde in de klas waren voor hem een absolute voorwaarde om op wat voor manier dan ook les te kunnen geven. De richtingenstrijd die er in het land werd gevoerd, ging ook niet aan Castricum voorbij. In de grondwet van 1848 was de vrijheid van onderwijs verankerd, maar de bijzondere scholen kregen geen subsidie. Het tijdperk tussen 1850 en 1917 werd in ons land aangeduid als de periode van 'de schoolstrijd'. In de Lager-onderwijswet van 1920 werd uiteindelijk de financiële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs geregeld. Een kijkje in de Schoolstraat vanaf de Breedeweg. Links staat het witte huisje van de familie Dekker dat na 1945 gesloopt is. In het overwegend katholieke Castricum waren er nogal eens proble men geweest rond het geloof bij de benoeming van personeel. Aan het begin van de twintigste eeuw schreef een groot aantal ouders een brief aan de gemeenteraad, waarin werd gepleit de aanvangstijd van de school op negen uur te stellen, opdat de kinderen voor het begin van de school eerst de kerk zouden kunnen bezoeken. Vanuit het bisdom werd steeds meer druk uitgeoefend op de plannen voor bijzonder onderwijs en het aanpassen van regels om kerkbezoek en catechese op school mogelijk te maken. Hoewel het onderwijsteam sinds de indiensttreding van meester Ludewig katholiek was en de dorpsschool praktisch een katholieke school, werden door het R.-K. Kerkbestuur van Castricum voortvarend plannen gemaakt om tot stichting van een eigen school over te gaan: een afscheiding die zich steeds meer had gemanifesteerd in de hele dorpsgemeenschap, doordrong in het verenigingsleven en zelfs een rol speelde bij de keuze van de bakker en de melkboer. Nog voor de afkondiging van de financiële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs kwam in 1919 de r.-k. meisjes school gereed en kort daarna de r.-k. jongensschool. Op de open bare school vond leegloop plaats. Ook leerkrachten vroegen bij het gemeentebestuur ontslag om bij het kerkbestuur in dienst te treden, maar meester Dekker bleef zijn oude school trouw. Met pensioen Op vijfenzestigjarige leeftijd, in de zomer van 1921, kwam er een einde aan zijn loopbaan als onderwijzer in zijn geboorteplaats. De wens, die hij uitte in de brief van 21 april 1880 aan het bestuur van de gemeente Castricum 'om lange tijd aan deze school werkzaam te zijn', was in vervulling gegaan. Per 1 augustus 1921 werd hij eervol uit zijn functie ontslagen. Burgemeester Lommen las in de raadsvergadering het verzoek om ontslag voor en wees erop dat achter enkele regels een hele levens geschiedenis schuil ging en dat Dirk Dekker zijn beste krachten had gewijd aan het onderwijs en de gemeente. Het ontslag werd hem op de meest eervolle wijze gegeven, met bijzondere dank voor de vele bewezen diensten en met een enveloppe met inhoud. Slechts één jaar heeft meester Dekker kunnen genieten van zijn pen sionering. Vrijdag 4 augustus 1922 overleed hij en natuurlijk werd hij in zijn geliefde Castricum begraven. De betekenis van Dirk Dekker voor het onderwijs was voor de gemeenteraad aanleiding hem postuum te eren, door zijn naam te verbinden aan een straat, dichtbij de plaats waar hij zo lang had gewoond en gewerkt. Het schoolgebouw werd in 1934 gesloopt. Bij het dit jaar uitge- 62

Jaarboek Oud Castricum | 2004 | | pagina 62