het zesde district in onze provincie. De schoolopzie ner, die nu inspecteur van het onderwijs genoemd zou worden, de heer M. Luimes, liet in een brief van 17 juni 1879 weten dat hij geen bezwaar had tegen de benoeming. Een week later kreeg Dirk Dekker het fiat van de gemeenteraad. Hij werd aangesteld als 2e hulponderwijzer op een jaarwedde van 600.-. Vanuit Uitgeest schreef Dekker op 8 juli 1879 dat hij de betrekking van hulponderwijzer aan de Openbare Lagere School te Castricum aannam en al op 20 juli trad hij in functie. Dirk Dekker was weer terug op zijn geboortegrond en kon aan het werk op een paar stap pen van zijn ouderlijk huis. Het eerste schoolgebouw uit 1854 In 1854 was naast het gemeentehuis, op de hoek Schoolstraat/Dorpsstraat, een school gebouwd met drie lokalen, geschikt voor 180 leerlingen. In 1883 werden er nog drie lokalen aangebouwd. Op 4 janu ari 1884, gelijk met de houtveiling, werden de oude schoolmeubelen verkocht. Voor 1854 werd nog les gegeven in een deel van de Hervormde kerk. Er was een scheidingswand geplaatst, zodat er een flink lokaal ontstond. Schoolhoofd werd in 1825 meester Schut, die tevens gerechtsbode was, koster en voorzanger van de Ned. Hervormde kerk, klokluider en opwinder van het uurwerk, schrijver van de gemeentelijke register- boeken en tenslotte schoonmaker van het raadhuis. Hij woonde in een deel van het raadhuisje, dat er stond voordat het huidige gebouw met het trapgeveltje in 1911 verscheen. Hij had op 19-jarige leeftijd negentig kinderen onder zijn hoede! In 1832 oordeelde de schoolop ziener dat het schoolvertrek in middelmatige staat verkeerde en niet zindelijk was, dat het meubilair slecht was, de vorderingen van de leerlingen beneden verwachting waren en dat het ontbrak aan stilte en orde. Bovendien waren er voortdurend spanningen die voortkwa men uit het feit dat meester Schut hervormd was en 90 van zijn leerlingen van katholieke huize. Na een lange periode van vooral dieptepunten wordt in 1852 de katholieke onderwijzer Franciscus Ludewig aangesteld en de situ atie verbetert dan aanmerkelijk. Een grote stap vooruit is de inge bruikneming van het nieuwe schoolgebouw, met lokalen voor de drie afdelingen waarin de leerlingen zijn onderverdeeld. Helaas botert het niet tussen meester Schut en Ludewig en deze laatste vertrekt dan ook in 1856 naar Egmond. Opnieuw verslechtert De ongetrouwd gebleven broers en zuster staan met pleegzoon Adriaan voor hun ouderlijk huis in de Schoolstraat. V.l.n.r.: Kees, meesterDirk, Maart je en pleegzoon Adriaan Dekker. de situatie op de school. In 1859 eindigt de loopbaan van meester Schut. Meester Ludewig wordt als nieuw schoolhoofd benoemd, maar van alle nevenfuncties wordt hij verlost. Het onderwijs komt vervolgens in een rustiger vaarwater. Ludewig maakt zich tot een geliefd en gezien man in het dorp. Het aantal leerlingen neemt ver der toe en een ervan is de jonge Dirk Dekker die bijna naast de school woont. Hij was kennelijk een goede leerling. Meester Ludewig wist wat voor vlees hij in de kuip had, toen hij in 1879 zijn goedkeuring gaf aan de benoeming van Dekker als nieuwe collega. De school waar naast het hoofd twee hulponderwijzers werkzaam waren, werd toen door ongeveer 200 leerlingen bezocht. Ferme taal van Dirk Dekker Met schoolhoofd Ludewig kon meester Dekker goed overweg en hij ontwikkelde zich als een gedreven leerkracht. Met zijn brood heer, de gemeente Castricum, had hij duidelijk meer moeite. Wat was er aan de hand? De eerste hulponderwijzer van de school was vertrokken en de gemeente Castricum had in het onderwijsvakblad 'De Wekker' en de courant 'Nieuws van den Dag' een advertentie laten plaatsen waarin sollicitanten werden gevraagd voor de vrijge komen functie. Daarbij was ook vermeld dat de nieu we hulponderwijzer een salaris van 650,- zou ont vangen. Dat stak Dirk Dekker. Hij pikte het niet dat hij met een salaris van 600,- werd achtergesteld bij zijn nieuw te benoemen collega. Op 18 februari 1880 had hij zijn ongenoegen al eens kenbaar gemaakt bij de burgemeester, maar zijn verzoek werd niet ontvan kelijk verklaard, of zoals het in die tijd werd omschre ven: "het verzoek werd gewezen van den hand. De Dorpsstraat met de Openbare Lagere School die daar, op de hoek van de Schoolstraat, heeft gestaan van 1854 tot 1934. Het was tot 1905 de enige school in Castricum. 59

Jaarboek Oud Castricum | 2004 | | pagina 59