Wie was meester Dekker Meester Dirk Dekker was tientallen ja ren onderwijzer aan de enige lagere school in Castricum. Generaties Castricummers hebben les van hem gehad. In 1879 werd hij be noemd in de vacante functie van onderwijzer in het dorp. Liefst 42 jaar zou hij aan de school verbonden blijven. In de zo mer van 1921 werd Dirk Dek ker eervol ontslag verleend. Zijn naam blijft in dankbare herinnering voortleven door een besluit van de gemeenteraad om aan een van de straten in het dorp de naam 'meester Dekker' te verbinden. Daar vlakbij ligt ook de Meester Ludwigstraat. Meester Ludewig was ruim 34 jaar hoofd van de school en heeft zijn collega Dirk Dek ker ook als leerling in de klas gehad. Zo zijn de onderwijspioniers van Castricum onafscheidelijk geworden. Portret van Theoclorits DirkDekker (1856-1922). ven vader en moeder Dekker met vijf jongens en een meisje over. Vader Dekker probeerde op verschillende ma nieren in het onderhoud van zijn gezin te voor zien. Eerst was hij bakker, later makelaar en tot zijn overlijden op 10 oktober 1899 was hij ontvanger bij de gemeente Castricum. In de raadsvergadering werd het overlijdensbe richt voorgelezen. Hij was kennelijk de enige ambtenaar in het gemeentehuis. De toenmalige burgemeester-secretaris Mooij achtte een hulp secretaris wenselijk, omdat hij anders alleen op de secretarie zou zijn... Het gezin woonde in een wit huisje aan de west kant van de Schoolstraat dat direct achter de dit jaar gesloopte timmermanswerkplaats van Jan Res heeft gestaan. Dirk is in dat huis samen met zijn zuster Maartje (Ma) en zijn broer Cornelis (Kees) tot het eind van zijn leven blijven wonen. Een zoon (Adriaan) van hun broer Johannes (Jan), wiens vrouw was overleden, kwam op jon ge leeftijd bij zijn tante en ooms inwonen. Dirk nam de zorg voor Adriaan op zich. Adrianus Dekker en Aaltje de Groot, de ouders van meester Dekker, trouwden op 25 april 1847 in Castricum, de geboorteplaats van Aaltje. Adrianus was in Limmen geboren op 15 oktober 1815. Theodorus (Dirk) Dekker, die in Castricum het levenslicht zag op vrijdag 25 januari 1856, is een van de negen kinderen (zes jongens en drie meisjes) uit hun huwelijk. Het verdriet door het verlies van jonge kinderen bleef de ouders van Dirk Dekker niet bespaard. Drie van de negen kinderen overleden op jonge leeftijd. Uiteindelijk ble- Adriaan Dekker (1815-1899), vader van meester Dekker. Hij was o.a. bakker en makelaar en tenslotte lange tijd gemeenteontvanger en de enige ambtenaar op het gemeentehuis. Hij stond ook bekend als 'buienteller' De twee oudere broers van Dirk Dekker, Pieter en Cornelis, kozen voor het beroep van metselaar en zijn twee jongere broers, Jan en Piet, waren wagenmaker van professie. Dat Dirk onderwijzer werd is bijzonder en sterk afwijkend van de beroepen van zijn broers. Dirk Dekker mocht doorleren en is waarschijnlijk opgeleid op de eerste Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Haarlem, hoewel ve len het vak ook gewoon in de praktijk leerden en alleen een proeve van bekwaamheid moesten afleggen bij de sollicitatiecommissie. 'Ik neem de vrijheid te solliciteren' De eerste bewaard gebleven brief van Dirk Dekker dateert uit eind mei 1879. Dirk Dekker was toen als hulponderwijzer verbonden aan de Openbare Lagere School te Uitgeest en hij schreef aan Jonkheer Boreel van Hogelanden, burgemeester van Castricum: "Bij deze neem ik de vrijheid te solliciteren naar de vacante betrekking van hulpon derwijzer in uwe gemeente. Hiernevens de vereischte stukken. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn. Weledelachtbare dienaar D. Dekker. Het is jammer dat de stukken die Dirk Dekker bij zijn sollicitatie brief voegde, niet bewaard zijn gebleven. Dan was er meer bekend geworden over de periode waarin hij in Hilversum en Uitgeest in het onderwijs werkzaam was. Zeker is dat Dirk Dekker, 19 jaar jong. op 1 januari 1876 naar Hilversum vertrok om daar een baan als hulp onderwijzer te aanvaarden. Hoe lang hij in deze latere omroepstad voor de klas heeft gestaan, hebben we niet kunnen achterhalen. Het college van burgemeester en wethouders van Castricum heeft in 1879 informatie over hem ingewonnen bij de schoolopziener van 58

Jaarboek Oud Castricum | 2004 | | pagina 58