1990 aan 12'/è jaar Daaraan jccesvolle t volgende verden de tijdens het d gegeven ig op zijn ant op het in Emergo ie naar de iten en de in dirigent tijd werd zich meer /ereniging tweeledig. ;t zo hoog eer in het leerlingen dachte dat ugdorkest loop der rkest. Het deelname Enschede, ikt. lift en zit n Zutphen telfde jaar ;rkrade en alleen de tcours een jubileum, iode ging istricumse ■nementen i Emergo Het bestuur van Emergo anno 2004. V.l.n.r.: René Bos, Astrid Breetveld, Edgar Nijman, Patrick Nijman, Martien Baars, Martine Kuiper en Jo Heuberger. In de zomer van 2001 werd het indrukwekkende stuk 'La Guerre Oubliée'in de Pancratiuskerk gespeeld. Voorzitter Heuberger spreekt het publiek toe. georganiseerd. Dat waren onder andere een tentoonstelling over de geschiedenis van de fanfareorkesten, drumbands en majorettegroepen in Castricum en een nostalgisch concert. Het concert volgde het fanfarerepertoire vanaf het begin tot het eind van de 20e eeuw en zodoende kon men genieten van een ouverture uit vroegere tijden tot aan de moderne jazz. Ook het optreden op het internationale 'Concours Flicorno d'Oro' in Italië in maart 1999 werd een fantastische happening. En de successen volgden elkaar op. In juni 1999 behaalde het korps op het nationale muziekfestival in Surhuisterveen een tweevoudig kampioenschap: zowel een eerste prijs van de vakjury voor de muzikale prestatie als het hoogste aantal punten van de publieksjury voor het entertainmentgedeelte. Daarmee werd het hoogste niveau, oftewel de Superieure- of Vaandelafdeling bereikt en Emergo wist zich hierin uitstekend te handhaven. Dat bleek onder meer in november 2000. toen men op het KNFM-concours in Enschede het hoogste aantal punten van alle orkesten in het hele land in de vaandelafdeling binnensleepte. Voor dit resultaat ontving Emergo een Erediploma. Het eind van de glorietijd was daarmee echter voorlopig niet in zicht. Nadat opdracht was gegeven aan de Nederlandse componist Leon Vliex voor het schrijven van het muziekstuk 'La Guerre Oubliée', werd deze compositie mede door de steun van de gemeente gerealiseerd. Het indrukwekkende stuk ging in juni 2001 in het bijzijn van de Commissaris van de Koningin in de Pancratiuskerk in première, waarbij medewerking werd verleend door de Marinierskapel. Een van de laatste hoogtepunten was de eervolle eerste prijs voor het fanfareorkest tijdens het concertconcours in Enschede in november 2003, met onderscheiding en wimpel van de muziekbond KNFM vanwege het behalen van de meeste punten van alle deelnemende orkesten over 2003. Daarom werd op 27 maart 2004 deelgenomen aan het Top Concours in het Musis Sacrent te Arnhem, waar opnieuw een eerste prijs werd behaald. Emergo anno 2004 Door veel mensen wordt nog steeds een fanfareorkest geassocieerd met 'die hoempapamuziek' van de optochten. Emergo heeft dat imago echter van zich afgeschud. Een knelpunt voor de vereniging is nog wel het ontbreken van een geschikte repetitieruimte. Nadat er vanaf de zeventiger jaren in diverse Castricumse scholen werd geoefend, werd in 1989 ruimte gevonden in de kantine van Gemeentewerken aan het Schulpstet. Vanaf september 1997 tot heden wordt er in de muziektherapieruimte van Dijk en Duin gerepeteerd, maar ook dat is niet ideaal en de kans is groot dat men daarop termijn weer moet verdwijnen. De huisvestingsproblematiek is nog altijd niet opgelost. De vereniging pleit vooreen samenvoeging met Toonbeeld in een nieuw te bouwen centrum voor kunstzinnige vorming. Als voordelen daarvan worden onder andere genoemd dat alle leerlingen tegenwoordig hun muzikale opleiding bij Toonbeeld krijgen en dat het slagwerkinstrumentarium gezamenlijk kan worden aangeschaft. Het fanfarekorps telt momenteel zo'n 60 leden en het jeugdorkest is uitgegroeid tot 45 leden. Daarnaast beschikt de vereniging over een opstaporkest en een slagwerkgroep. Alle leden, van jong tot oud, hebben hetzelfde doel: samen iets moois presteren, samen genieten van het maken van mooie, gevarieerde muziek en ook anderen daarvan laten genieten. Naast haar spelende leden heeft Emergo al jarenlang een groot aantal donateurs dat de vereniging trouw is gebleven. Tegenwoordig zijn er zo'n zeshonderd donateurs die voor Emergo een duit in het zakje doen. Al met al kunnen we spreken van een kerngezonde vereniging, die vol vertrouwen de toekomst tegemoet kan gaan. Jo Heuberger, die sinds mei 1997 de voorzittershamer van Emergo hanteert, kijkt nu al uit naar de viering van het 100-jarig bestaan van de vereniging in 2008. Hans Boot Bronnen: Archiefstukken en website Emergo. Feestgids voor het groot federatief festival, 1938. Heideman. H., School- en jeugdherinneringen van Bakkum en Castricum 1940-1959). Oude Ansichten van Castricum, 1971. Reflex, personeelsblad van het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch, 1982. Ruijter W. Jzn., Q. de, Schippers van het Stet, 1974. Verhaal van Q. de Ruijter in Nieuwsblad voor Castricum, 1978. Verhaal van Freek Stuifbergen, geschreven rond 1980. Met dank aan: Jaap Glastra. Jan Camps, Cor sr. en Annie de Beurs, Cor jr. de Beurs. René Bos. Jo Heuberger, Henk Heideman en Jan de Ruijter. 43

Jaarboek Oud Castricum | 2004 | | pagina 43