Voorwoord Ten geleide Het jaar 2004 was voor de Stichting Werkgroep Oud-Castricum een druk en afwisselend jaar, waarin naast het lopende werk. de digitalisering van foto's, dia's en andere bronnen en ook het voorbereidend werk voor dit 27e jaarboekje als een rode draad door de vele activiteiten heen liep. Bij dit omvangrijke werk waren vele leden van de Werkgroep op verschillende manieren betrokken. Uitgebreid onderzoek voor het jaarboekje werd onder andere verricht bij het Regionaal Archief en het Kadaster te Alkmaar. Op vragen over panden of familieleden, die door bezoekers op onze open dagen werden gesteld, werd eveneens getracht antwoorden te vinden. De maandelijkse openstelling van 'De Duynkant' op de eerste zondag van de maand, trok veel belangstelling; er was sprake van toenemende aantallen bezoekers. Op die open dagen werd afwisselend een onderwerp via digitale presentatie en op een aantal fotopanelen onder de aandacht van de bezoekers gebracht. Ook onze website, die regelmatig wordt geactualiseerd, werd steeds vaker geraadpleegd. Door de Werkgroep werd een kleine fototentoonstelling ingericht in het nieuwe pand van de Rabobank te Castricum over het hotel 'De Rustende Jager' en de doorrijstal met omgeving. In twee gevels van dit nieuwe gebouw zijn de door de Werkgroep beschikbaar gestelde oude tegeltableaus, afkomstig van het voormalige hotel, aangebracht. Op verzoek van de gemeente Castricum was de Werkgroep ook vertegenwoordigd in de klankbordgroep die betrokken werd bij de voorbereiding van het monumentenbeleid. Ook werd een schriftelijke reactie gegeven op 'de Verkenningsnota Buiten Gewoon Castricum', waarbij vooral aandacht werd gevraagd voor het behoud van het dorpse karakter met zijn vele historische plaatsen en objecten. Met de historische verenigingen van Akersloot en Limmen is inmiddels regelmatig overleg tot stand gekomen. Vooral de archeologie is een belangrijk punt van aandacht om tot samenwerking te komen met de verenigingen in de regio en de A.W.N. te Alkmaar. Afstemming met de gemeente Castricum vindt plaats over te volgen procedures, zowel bij de voorbereiding als de uitvoering van archeologische projecten. Gedacht wordt aan de vorming en inzet van een speciale werkgroep, waaraan amateur archeologen van verschillende verenigingen kunnen deelnemen. Een aantal leden was reeds betrokken bij de opgraving aan 'De Krocht' te Limmen en aan de Schoolstraat te Castricum, waar de organisatie in handen was van onze Werkgroep. Veel uiteenlopende activiteiten werden door onze leden met veel enthousiasme aangepakt en daarvoor wil ik mijn grote waardering uitspreken. Tenslotte gaat mijn dank uit aan iedereen die heeft meegewerkt aan dit 27e jaarboekje. Ik verwacht dat de veelzijdige inhoud velen zal aanspreken. Veel genoegen met dit 27e jaarboekje. Het 27e jaarboekje behandelt geen specifiek thema, maar kent een grote verscheidenheid aan onderwerpen. In meerdere artikelen wordt een vervolg gegeven op onderwerpen die in eerder verschenen jaarboekjes werden behandeld. Met name geldt dit voor de artikelen over de geschiedenis van de Dorpsstraat en de ontwikkeling van de armenzorg. Het vervolgartikel over de stolpboerderijen in Castricum en Bakkum wordt vanwege plaatsgebrek in het volgende jaarboekje opgenomen. Nieuwe onderwerpen zijn de geschiedenis van Johanna's Hof en van de Castricumse fanfare, alsmede het levensverhaal van Hein Scheerman, eerst tuinder en later eierhandelaar. In de rubriek 'Wie was deze keer het verhaal over de in Castricum geboren en getogen Dirk Dekker, die hier 42 jaar als schoolmeester aan de Openbare Lagere School was verbonden. Van de Castricumse familie wordt deze keer de stamboom en de geschiedenis van de familie Meijne behandeld. Dit jaarboekje wordt zoals gebruikelijk afgesloten met de vaste rubrieken: Castricum honderd jaar geleden, het jaarverslag en de kroniek van het afgelopen jaar. Tot slot danken we de heer Jan Buijsman voor het aangeven van taalkundige verbeteringen in de teksten. De redactiecommissie Hans Boot Niek Kaan Sinton Zuurbier Archeologische opgraving in de Schoolstraat. Piet Blom, voorzitter.

Jaarboek Oud Castricum | 2004 | | pagina 2