gebruik maken, ook zullen er wel onder zijn, die niet meer kunnen werken, maar laten dan dezulken in de gemeenten hunner inwoning, zich aldaar waar zij thuis behooren, bij het armbestuur aanmelden even zoo als onze huiszittende armen hier doen. Het is echter van algemeene bekendheid, dat er vele van die bedelaars zijn, die van Assendelft en Krommenie komen, en daar des winters bij de werkver schaffing werk kunnen vinden, doch daar de dagloonen hun te klein zijn willen zij liever de geest op om te bedelen, dus wel een bewijs dat het bedelen nog niet zoo kwaad is en meer opbrengt dan werken en het bewijs daarvan is, dat die eenmaal den bedelzak heeft opge nomen, dezelve bij hun dood nog niet slegt, maar als erfgoed aan een ander overgaat en alzoo de bedelarij, zoo daarin niet op eene afdoende wijze wordt voorzien, eer toe, dan afneemen zal. Ook de gelden die door vreemde bedelaars in deze gemeente jaarlijks worden opgehaald leiden in het nadeel van onze eigen armen en behoeftigen, en ook tot groot nadeel van onze instel lingen van weldadigheid, want bij aldien de bedelarij zooveel mogelijk door de politie word geweerd en tegengegaan, dan zouden voorzeker de giften bij te houden collectens of inschrijvingen milder en ruimer zijn dan thans en zouden de armenkassen aanmerkelijk worden gesteund, en zoo noodig, ruimer bedeeling aan onze arm lastigen en behoeftigen kunnen plaatshebben. Wellicht zal ons worden geantwoord dat onze Algemeene Armenkas thans in eene niet ongunstige toestand verkeert, doch treden wij weinige jaren terug, dan ontwaren wij al dadelijk in welken benarden toestand de armenkas, en ook de gemeentekas terwille van de armen zich heeft bevonden door het brengen van zware offers. Wel is waar dat de toestand van de Algemeene Armenkas thans zeer bevredigend is, maar hoelang zal dat duren Dat is onzeker en hangt van de omstan digheden af, want in het Algemeen Armenhuis zijn thans weinig ver pleegden, doch hoe spoedig zoude dat getal weer kunnen klimmen? Het zij door sterfgevallen met achterlating van kinderen of, door oude van dagen, die zich niet meer kunnen redden en zich mitsdien ter opneming in het armenhuis aanmelden. Om nu echter, terwijl het nog tijd is, middelen aan te wenden om de algemeene armenkas zoveel mogelijk in een gunstige toestand te houden, nemen wij de vrijheid U edelachtbaren voor te stellen: Dat de bedelarij en landlooperij zoveel mogelijk door politiezorg in deze gemeente worden tegegegaan en de burgerij worde aange spoord om aan vreemde of buiten deze gemeente wonende bedelaars geen aalmoezen te geven, maar als zij zich, alsdan vrijwillig wilde verbinden, tot eene 3 maandelijksche bijdrage tot ondersteuning van de algemeene armenkas, dan zoude daardoor de finantieele toestand dier kas veel kunnen verbeteren. Ondanks de zorg van Schotvanger is de toestand van de algemene armenkas in 1899 nog steeds gunstig. In augustus van dat jaar worden de leden Schermer en Velzenboer van het Rooms-katholiek Armbestuur door penningmeester Franse gekritiseerd wegens ondersteuning van een Castricums gezin. Volgens Franse hadden zij deze ondersteuning beter aan het Algemeen Armbestuur kunnen overlaten, dat er financieel goed voorstaat en in 1899 zeker 2000 gulden zou overhouden. De verbetering van de economische situatie, die kenmerkend is voor het einde van de 19e eeuw, met een afname van de werkloosheid en daarmee van de armoede, zette zich in de 20e eeuw aanvankelijk door. Hoewel Nederland neutraal bleef, werd de gunstige ontwikkeling pas onderbroken door de oorlog van 1914-1918, met vrij ingrijpende gevolgen voor de welvaart van de bevolking. Na een herstel sloeg in een periode vanaf 1930 een ernstige economische crisis toe, met als gevolg een grote werkloosheid en groeiende armoede. Een enkele Castricummer zal zich deze moeilijke periode, die in Castricum en omringende dorpen vooral voor de tuinbouw ongunstig uitpakte, wellicht nog herinneren. In een toekomstig artikel hopen wij op de economische ontwikkelingen in de eerste helft van de twintigste eeuw en de consequenties voor Castricum nader terug te komen. Bronnen: Archiefstukken Castricum in het Regionaal Archief Alkmaar: - Maatschappelijke zorg, nr. 618- 662 - Algemeen Armbestuur, nr. 785-799 - Pancratius Parochie Castricum - Diaconie Hervormde Gemeente Castricum. Bieleman, J.: Geschiedenis van de landbouw in Nederland 1500- 1950, Meppel, 1992. Bremer, J.T.: De Zijpe, deel II, 1813-1920, Schoorl, 1991. Deelen, D. van: Historie van Castricum en Bakkum, Schoorl, 1973. Hildebrandt: De Noordhollandse Boer. Camera Obscura, Pandora, 1996. Israël, J.I.: De Republiek 1477-1806, deel II vanaf 1647, Franeker, 1996. Jansma. K.; Schroor M.: 10.000 jaar geschiedenis der Nederlanden, Rebo 1991. Jelles, J.G.G.: Geschiedenis van beheer en gebruik van het Noordhol lands duinreservaat, Instituut voor Toegepast Biologisch On derzoek in de Natuur, mededeling nr. 87. Arnhem, 1968 Loo, L.F. van: Arm in Nederland 1815-1990, Boom, 1994. Schama, S.: Patriotten en Bevrijders, Agon, 1989. Steeman, W.A.M.: De dorpsschool van Castricum in de jaren 1800 tot 1860, 1 le Jaarboekje Werkgroep Oud-Castricum, 1988 Vries, J. de, Woude, A.M. van der: Nederland 1500-1815, Am sterdam, 1995. Woude, A.M. van der: Het Noorderkwartier, Wageningen 1972. Zuurbier. S.P.A.: Het dagelijks leven in Castricum omstreeks 1840 in: Op zoek naar Castricums verleden, Schoorl. 1992. Zuurbier. S.P.A.: Wie was....Jan de Quack, 4e Jaarboekje Werkgroep Oud-Castricum, 1981. Wim Hespe

Jaarboek Oud Castricum | 2004 | | pagina 25