De vroegere kapel, zoals Andries Schoemaker haar schetste in 1726. 's-Gravenhage, Koninklijke Bibliotheek). kapel in Bakkum. Wellicht was de jonge hertog Willem zelf ook in gelicht: in ieder geval liet hij de stichting van een kapel in Bakkum vastleggen als de eerste uitwerking van een door hem zelf afgelegde gelofte daaromtrent. Hertog Willem bevond zich waarschijnlijk in Haarlem. Leiden of Dordrecht ter voorbereiding op zijn veldtocht in Zeeland. Het schijnt zeker dat niemand anders de jonge hertog Willem tot de eed kan hebben aangespoord dan zijn adviseur Jan van Egmond. We schreven zoéven hertog Willem, niet graaf Willem, want graaf (van Holland enz.) was hij in 1351 nog niet: dat zou hij in 1354 pas onbetwist worden bij de verzoening met zijn moeder Margaretha. Willem was in 1351 titulair hertog van Beieren, meer niet. De in de oorkonde genoemde dotatie of begiftiging met goederen be trof een grafelijk domein bij Spanbroek. Een 'melm' was een des tijds gangbare veldnaam, een toponiem, een aanwas der zee, in West- Friesland veel voorkomend, maar later in onbruik geraakt. Het ging hier blijkbaar om bouw- en/of grasland in de ban van Opmeer en Spanbroek, waarvan in diverse charters uit de oude Leen- en Registerkamer van Holland sprake is. echter niet met betrekking tot de beoogde kapel in Bakkum. De jonge Willem was, gezien het bo venstaande, niet bevoegd de beoogde kapel te Bakkum te doteren met het grafelijke nieuwe land bij Spanbroek. Zijn moeder was in 1351 gravin van Holland en Zeeland, vrouwe van Friesland, (dus ook van Spanbroek)6. Geen aanwijzingen voor bekrachtiging van de oorkonde De bisschop van Utrecht die de stichtingsoorkonde zou moeten be krachtigen, was Jan van Arkel, met wie de graaf van Holland (met name Willem IV.de bij Warns in 1345 gesneuvelde oom van Willem V.) een ambivalente politieke houding had. Jan van Arkel was an ders dan zijn voorganger Jan van Diest (f1340) een krachtig vorst van het Sticht, die de bestuurskracht in de stad Utrecht herstelde en niet naar de pijpen van de nieuwe machthebbers in Holland wilde dansen. Zo gezien zou de zet met het pionnetje 'Bakkum' op het po litieke schaakbord een misrekening van de Hollandse machthebbers blijken te zijn, want nergens is een spoor te vinden van een be krachtiging van de in de oorkonde geuite wilsbeschikking door de Utrechtse bisschop (wiens kerkelijk gezag zich ook over Holland en West-Friesland uitstrekte) of zijn vicaris. Mogelijk heeft hertog Willems aanmatiging zich graaf van Holland enz. te noemen, juist de afzijdigheid of afwijzing van de bisschop tot gevolg gehad! Werd direct met de bouw van de kapel begonnen? Wie denkt dat de stichtingsoorkonde van 28 juli 1351 binnen af zienbare tijd de bouw te Bakkum van de bedoelde kapel met zich meebracht, vindt voor die gedachte geen steun in de relevante bron nen der historie. In de oudst bekende kroniek uit de laat-vijftiende eeuw. een anoniem document lopende van de stichting van het kloos ter te Egmond in de 10e eeuw tot het jaar 1481met onder meer een kerkenlijst, staat geen kapel te Bakkum vermeld, wel een te Wimmenum'. Deze kapel van Wimmenum heeft omstreeks 1357 voor abt Hugo van Assendelft moeten dienen om de noordgrens van het gebied van de abdij af te bakenen. Diverse andere oude geschriften, waaronder de kroniek van Jan van Leyden geschreven omstreeks 15008, de zogenaamde Divisiekroniek van 1517 door Cornelius Aurelius9 en de historiën der bisschoppen van Utrecht en graven van Holland, uitgegeven in 1612 en 1643'°, maken geen enkele melding van een kapel te Bakkum, evenmin als een bekend werk over de his torie van Egmond van de hand van Hovaeus11een monnik te Egmond die in 1568 is overleden. Ook uit een aantal later te dateren ge schiedkundige verhandelingen met betrekking tot de kerkgeschie denis van Holland wordt de stichting van een kapel in Bakkum niet belangrijk genoeg geacht om te noemen en worden we over de wer kelijke stichtingsdatum dus niets wijzer. Bronnen waarin de Bakkumse kapel wordt genoemd Men zou uit het ontbreken van enige aanwijzing omtrent een Bakkumse kapel in de oudst genoemde historische geschriften kun nen vermoeden, dat de stichtingsoorkonde van hertog Willem van Beieren niet tot de bouw van een kapel in Bakkum heeft geleid. 9

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 9