Jaarverslag 2001 De activiteiten van dit jaar waren gericht op de verdere voorberei ding en het realiseren van de uitbreiding van 'de Duynkant' met een historisch informatie centrum. Door de werkgroep is ook dit jaar weer in verschillende plaatselijke en regionale verbanden samengewerkt of hulp verleend. Onze col lectie werd door verschillende schenkingen aangevuld. De belangrijkste gebeurtenissen en activiteiten 2001 volgen nu in chronologische volgorde: Op 6 januari was de werkgroep Oud-Castricum tijdens de nieuw jaarsmanifestatie van het gemeentebestuur in Geesterhage aan wezig met een fototentoonstelling. Op 15 januari bracht een kleine afvaardiging van de werkgroep een bezoek aan de Vereniging Oud-Hoorn. Daar bekeek deze het gebouw van deze historische vereniging om een idee te krijgen hoe een historisch informatie centrum kan worden ingericht. Op 18 januari werd mevr. Katja Bossaers, provinciaal consulent geschiedbeoefening, speciaal uitgenodigd bij de bestuursvergade ring om adviezen te geven m.b.t. een historisch informatie centrum. Op 29 januari werden in de ledenvergadering, voor de realisatie van het historisch informatie centrum, vier werkgroepen geïn stalleerd: 'Gebouw', 'Informatie Centrum', 'Inrichting' en 'Sponsoring'. Op 14 april was 'De Duynkant' geopend voor bezoekers in ver band met het 'Open Museumweekend'. Op 26 april besloot de gemeenteraad op voorstel van het colle ge om een bedrag van 190.000,- beschikbaar te stellen voor de bouw van het historisch informatie centrum. Op 9 juni was de jaarlijkse voorjaarsexcursie. Onder leiding van Ernst Mooij fietsten wij de door hem samengestelde 'St.- Aagtendijkroute'. Op 8 oktober werd met de bouw van het historisch informatie centrum begonnen. Op 25 oktober werd het eerste exemplaar van het 24e jaarboek je in het kader van het hoofdthema 'Strand' uitgereikt aan de heer Thijs Bakker. Op 15 november, op onze jaarlijkse donateursavond, hielden de heren Bert Veer en Harry de Raad. beiden werkzaam op het Regionaal Archief in Alkmaar, een boeiende lezing over de Castricumse schatten in het Regionaal Archief. Op 2 december brachten de besturen van Oud-Akersloot, Oud- Limmen en Oud-Castricum een gezamenlijk advies uit betreffende het ontwerp van een nieuw gemeentewapen. Op 29 december, ter gelegenheid van het afscheid van de ge meente Castricum als zelfstandige gemeente, presenteerden Loek Zonneveld en Jaap Stuifbergen in het gemeentehuis namens de werkgroep Oud-Castricum een dia- en videovoorstelling. De zes werkgroepen Werkgroep archeologie Dit jaar was de werkgroep betrokken bij een archeologisch onder zoek onder leiding van R.A.A.P. op de hoek van de Breedeweg /Rietkamp. Hier werden bewoningssporen uit de Romeins-inheem se tijd aangetroffen en aardewerk uit de 17e/18e eeuw. Aan het ein de van het jaar was de werkgroep aanwezig bij het archeologisch on derzoek in de duinen (zie hierover het artikel van Rob van Eerden in dit jaarboekje). Werkgroep inventarisatie Deze werkgroep is al enkele jaren bezig om al het materiaal wat Oud- Castricum in bezit heeft digitaal te ontsluiten. Het grote voordeel hiervan is dat wij op deze manier de gegevens gemakkelijk kunnen terugvinden. Dit jaar zijn er weer veel bestanden bijgekomen of aan gevuld: zo zijn er heel veel foto's en ansichtkaarten gescand en via de computer te raadplegen. Met het gegeven dat volgend jaar de uit breiding van ons gebouw gerealiseerd is en dat we daarin een histo risch informatie centrum gaan inrichten om de bezoeker beter te kun nen informeren, is veel energie gestoken in het ontwikkelen van een intranet pagina. Er komt een computer in de nieuwe ruimte te staan waarop de bezoeker, eventueel met hulp, zelf kan gaan zoeken in de bestanden. Daar kunnen bezoekers ook bijvoorbeeld onze bibliotheek raadplegen. Werkgroep jaarboekje en archiefonderzoek Wekelijks werd op dinsdagavond door een groepje van vier perso nen in het Regionaal Archief in Alkmaar veel onderzoek verricht. Het onderzoek richtte zich voornamelijk op de onderwerpen voor het huidige en de toekomstige jaarboekjes. Werkgroep financiën De lopende exploitatie over het jaar 2001 werd positief afgesloten. Verschillende activiteiten werden ontplooid ter verwerving van fond sen en donaties om de inrichting van het nieuwe gebouw te kunnen bekostigen. Het beroep dat in dit kader werd gedaan op onze dona teurs voor een extra bijdrage bracht ca. 4500 gulden op. Fotowerkgroep Ter voorbereiding van het 'Jaar van de boerderij' (in 2003) werd een groot aantal boerderijen gefotografeerd. De panden in het dorp die werden afgebroken, zijn ten behoeve van het fotoarchief op de foto gezet. Public Relations De werkgroep heeft dit jaar regelmatig van zich laten horen door mid del van krantenartikelen en een interview op radio Castricum. Ook werd de fietsroute 'St.-Aagtendijk' uitgegeven. Het boekje bevat fo to's en een beschrijving van historisch belangrijke kenmerken in het landschap tussen Castricum, Uitgeest. Krommeniedijk en Beverwijk. Bestuur, leden en donateurs Op 31 december 2001 was het bestuur als volgt samengesteld: S.P.A. Zuurbier, voorzitter Mevr. A.H.A.M. van Boxtel, secretaris M.G.J. Schiermann, penningmeester P.A. Levi. lid H.M. Vermanen, lid L. Zonneveld, lid Aan de werkavonden in 'de Duynkant' en andere activiteiten werd door een twintigtal werkende leden deelgenomen. Op 31 december 2001 bedroeg het aantal donateurs 1268. Aan de werkende leden komt veel dank toe voor hun bijdrage aan het werk van de Stichting Werkgroep Oud-Castricum en de extra in zet die is geleverd bij de totstandkoming van het historisch informa tie centrum. Antoinette van Boxtel

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 93