Madeweg langs het schuthok (dit stond op de kruising van Duinweg - Hoogeweg en was voor het schutten van loslopend vee) langs de Zanddijk tot voorbij de woning van de heer Jan Bakkum (totale leng te ca. 1800 m). 10 september 1901 Johannes Hoebe uit Egmond aan Zee vraagt vergunning om binnen de gemeente Castricum aan de Bakkummerweg een smederij te mo gen vestigen (in deze smederij wordt niet met stoom gewerkt). 25 september 1901 Lammert de Winter verzoekt om een toegang naar zijn perceel B584 te mogen aanleggen waarvoor dan twee struiken houtgewas moeten worden gerooid. Op het perceel wordt een smederij gebouwd. Een verordening wordt vastgesteld voor de regeling van de jaar wedden voor het onderwijzend personeel aan de openbare lagere school, de enige school in Castricum. Per vijf dienstjaren gaat het sa laris omhoog, na 20 dienstjaren blijft het constant; voor het hoofd der school varieert het jaarsalaris tussen 950 en 1250 gulden, voor een onderwijzer van 550 tot 750 gulden. Hoofd der school is Cornelis J. Bussen: de onderwijzers zijn Gerrit Beetsma. Dirk Dekkeren Gerardus J. Schipper en de onderwijzeressen zijn Maria A.J. Sluijsken en Dieuwertje Eenhoorn. 8 oktober 1901 W. Koopman, rijtuigmaker te Castricum, heeft mede namens nog vier andere ingezetenen een vergunning aangevraagd tot het houden van een verloting van roerende en onroerende goederen waarvan de opbrengst gedeeltelijk zou strekken ten voordele van de bewoners van Transvaal en Oranje Vrijstaat in Zuid-Afrika. Dit verzoek is via de burgemeester en de provincie terechtgekomen bij de minister van financiën. Laatstgenoemde geeft bij besluit van 8 okt. 1901 geen toe stemming. omdat onroerende goederen niet verloot mogen worden en ook omdat particuliere verlotingen niet worden toegestaan wan neer daarmee geheel of gedeeltelijk eigen voordeel wordt beoogd. De opbrengst van de verkochte loten wordt geraamd op 25.000 gul den. Hiervan zal 13.000 gulden in mindering gebracht worden voor de kosten van aankoop der prijzen en vervolgens ook nog vermin derd worden met de salarissen en voorschotten. In de verloting zit ten een herenhuis en een burgerwoning, beide in Castricum. 17 oktober 1901 Gerrit Nijman wordt tot vaste werkman aan de gemeentewegen aan gesteld voor 7 gulden per week van maart tot december en voor 6 gulden per week van december tot maart. Het aanbod van de heer Braakenburg van Bakkum wordt aangeno men om de wapenborden van de Heeren van Backum in de raadzaal op te hangen. 4 december 1901 J. Stuifbergen, voorheen gemeentewegwerker, heeft een schaars in komen en verzoekt de gemeente daarin verbetering te brengen. De heer Goes oppert het idee om het echtpaar in het Algemeen Armenhuis op te nemen als weesvader en weesmoeder. Het alternatief is 50 cent per week extra van het Algemeen Armbestuur. 31 december 1901 De gemeenterekening over het jaar 1901 telt aan ontvangsten/12.619,- De uitgaven bedragen 12.520,- zodat een batig saldo overblijft van 99 gulden. Simon Zuurbier In 1901 wordt Bernardus Wempe caféhouder van het café later genoemd 'Sportlustop de hoek van de Burgemeester Mooijstraat en de Dorpsstraat. 92

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 92