Castricum - Honderd jaar geleden In het jaar 1901 hebben er in Castricum geen schokkende gebeurte nissen plaats gevonden. Voor het jaarlijkse overzicht van 'Castricum van honderd jaar geleden' moeten we volstaan met de betrekkelijk eenvoudige zaken die in de plaatselijke politiek speelden. Het geeft vooral de sfeer van die tijd weer. De informatie is ontleend aan de notulen van de gemeenteraadsvergadering, de inkomende en uit gaande stukken van de Gemeente Castricum. de provinciale bladen, de burgerlijke stand registers etc. Op 1 januari 1901 bestaat het gemeentebestuur uit burgemeester Johannes Mooij, de wethouders Wulbert Melker en Jacob Kuijs en de raadsleden Arie Asjes, Joseph Goes, Jan Schuijt, Comelis Spaansen en Jan Twisk. De gemeenteontvanger is Bemardus A. Res. Zo'n honderd jaar geleden heeft Castricum hijna 1900 inwoners. Op 1 januari 1901 telt Castricum 1894 inwoners. Het aantal inwoners is op 31 december 1901 toegenomen tot 1969. In het jaar 1901 zijn in Castricum 82 kinderen geboren; er worden slechts 9 huwelijken ge sloten en er overlijden 25 personen. Door het geboorteoverschot van 57 en doordat er 18 personen meer in Castricum komen wonen (108) dan er zijn vertrokken naar elders (90). neemt het inwonertal met 75 personen toe. De medische zorg wordt in Castricum behartigd door de arts Pieter Stolp en de verloskundige Elisabeth Kieft-Slot. 10 januari 1901 Verzoek van Yde Bergsma, bierhandelaar en mineraalwaterfabrikant te Beverwijk, om een uitweg te mogen hebben van het land 'De Groote Weide' naar de Bakkersweg (Ruiterweg) en een van de Leeningeweide naar de Groenelaan. De gemeenteraad besluit een sollicitatieprocedure te starten voor een extra onderwijzer vanwege het grote aantal te verwachten school kinderen (227 kinderen). Het jaarsalaris wordt vastgesteld op 575 gulden. 30 januari 1901 De directie van de Stoomtram Haarlem - Alkmaar meldt dat er voor de winkel van de heer M. de Haas door baldadige jongens een of an der voorweip op de rails is gelegd waardoor een knal ontstond, die het publiek niet kon verklaren maar toch deed vreezen Aan de bur gemeester wordt beleefd verzocht een onderzoek in te stellen om her haling te voorkomen. 13 februari 1901 Er is een bespreking over de slechte toestand van de weg naar Egmond- Binnen. Een commissie uit Gedeputeerde Staten (GS) met Burgemeester en Wethouders van Castricum maakt de afspraak dat er een begroting van de kosten moet worden opgesteld. Hiermee wordt de heer N. de Wolf, opzichter van gemeentewerken van Beverwijk, belast. De fouragehandel van M. de Haas in de Dorpsstraat ca. honderd jaar geleden. Hier hadden toen bal dadige jongens een of ander voorwerp op de tramrails gelegd. Nu is hier de firma Schotten, woninginrichting, gevestigd.

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 90