De molen in het begin van de vorige eeuw. geen aanknopingspunten, noch de verwachting dat dit de Bakkumse familie De Winter zou zijn geweest. Van de Egmonden naar Bakkum De eerder genoemde meelmolenaar in Egmond aan den Hoef heeft een zoon Jan die na zijn huwelijk in 1774 met Maartje Jacobs Zmidt uit Bergen eerst gaat wonen op 't Woud (gemeente Bergen); na haar overlijden hertrouwt Jan in 1782 met Doortje Franse Brakenhoff. In datzelfde jaar heeft Jan twee huisjes gekocht in Egmond aan den Hoef en is daar blijven wonen. Doortje is geboren in Limmen en de doch ter van de chirurgijn Frans Brakenhoff. de stamvader van de Castricumse familie Brakenhoff (zie het 11 e jaarboekje). Doortje heeft drie broers, waarvan er twee in de gemeente Castricum wo nen: Jan in de Oosterbuurt. is veehouder en heeft veel land en meer dere boerderijen en Willem, eveneens veehouder, woont op Noord- Bakkum op de boerderij 'het Pannenhuis'. De gebroeders Brakenhoff treden na het overlijden van Jan de Winter op als voogden over de kinderen van Doortje. Het merendeel van de kinderen van Jan de Winter is jong overleden; er blijven drie zoons over die huwen en het geslacht verder voortzetten: Cornelis, Jacob en Dirk de Winter. Van hen is Cornelis de oudste en geboren in 1784. Hij is arbeider, trouwt met Maartje Hopman en overlijdt al op 42-jarige leeftijd in zijn woonplaats Egmond aan Zee. Zijn nageslacht zet zich voort via zijn zoons Jan en Dirk in Beverwijk en Wijk aan Zee; meerdere af stammelingen zijn hier nog woonachtig. De tweede zoon Jacob is geboren in 1785, is o.a. arbeider en woont de langste tijd in Heiloo, waar hij in 1837 op 51 -jarige leeftijd is over leden. Jacob is getrouwd met Geertje Schoone. Van hun vier zonen. Jan, Cornelis, Willem en Pieter zetten alleen Willem en Pieter het nageslacht voort. Jan is slager en woont in Haarlem, waar hij in 1881 kinderloos is overleden. Cornelis, eveneens slager, woont in Beverwijk en overlijdt kinderloos op 36-jarige leeftijd. Willem is kleerbleker in Haarlem; hij trouwt met Maria Stals en heeft een aantal kinderen, die zich vooral in Haarlem hebben voortgeplant. De jongste zoon Pieter is boerenknecht en arbeider, eerst enkele jaren in Castricum, daarna op Wimmenum (Egmond aan den Hoef). Op bijna 50-jarige leeftijd gaat hij naar de gemeente Wijk aan Zee en Duin (nu Beverwijk) en heeft daar een café of koffiehuis. Pieter trouwt met Petronella Apeldoorn; zij krijgen een groot aantal kinderen (15), die vooral in de omgeving van Beverwijk zijn gaan wonen. De derde zoon Dirk is geboren in 1787, is boerenknecht en schel penvisser, woont in de Oosterbuurt in Castricum en is daar op 45-ja- rige leeftijd, evenals zijn vrouw Trijntje Dirkszon. in 1833 overle den. Dirk heeft twee zoons. Jan en Dirk de Winter, die beiden in Bakkum gingen wonen. Hun nakomelingen worden tot in de huidi ge generaties uitvoerig in dit jaarboekje gepubliceerd. Nakomelingen van Jan de Winter en Maartje van Weenen Jan. de oudste zoon van Dirk de Winter en Trijntje Dirkszon, gebo ren in 1823. is landbouwer, veehouder, woont op Noord-Bakkum en is aldaar op hoge leeftijd overleden. Jan gaat in Limmen ter kerke, waar hij ook kerkmeester is. Hij trouwt met Maartje van Weenen en op latere leeftijd nog met Jannetje Kool. Uit zijn eerste huwelijk wor den veertien kinderen geboren, waaronder de zoons Dirk. Jacob en Cornelis, die het geslacht De Winter zullen voortzetten. De oudste zoon Dirk is eerst kastelein in de Kerkbuurt in Castricum en vanaf 1888 slager aan de Dusseldorperweg in Limmen; zijn 9 kin deren zijn in Limmen opgegroeid en voor een deel daar ook blijven wonen. Zijn zoon Hein is naar Obdam getrokken en zijn nageslacht is grotendeels in Obdam woonachtig; zijn zoon Dorus woont later aan de Westerweg, is getrouwd met Anna Bruins en is in Limmen gebleven. De tweede zoon Jaap de Winter woont vanaf 1891 in Aagtdorp on der Schoorl: zijn twee kleinzoons hebben hier nog een elektrazaak en een garagebedrijf. De derde zoon Kees de Winter trouwt met Antje Liefting en woont op de Limmervoort. Van zijn elf kinderen zetten de zoons Jan en Joop het geslacht verder voort, resp. te Uitgeest en Limmen. Nakomelingen van Dirk de Winter en Heintje Hageman Dirk, de jongste zoon van Dirk de Winter en Trijntje Dirkszon, is ge boren in 1828. trouwde in 1858 met Heintje Hageman, is, schelpen visser. vrachtrijder en kastelein, erft in 1859 van zijn schoonouders een huis met café aan de Heereweg. Dit café is later vervangen door 'De Goede Verwachting'. Dirk en Heintje krijgen vier zoons: Dirk. Lammert, Jan en Pieter, die er voor zullen zorg dragen dat de familienaam De Winter in onze ge meente een vertrouwde naam wordt. De oudste zoon Dirk is jachtopziener, vervult allerlei maatschappe lijke functies, woont aan de Heereweg en trouwt met Maartje Lute; zij krijgen zeven kinderen, waaronder Dirk. wagenmaker, gevestigd aan de Bakkummerstraat en Bal, jachtopziener in Medemblik; bei den krijgen grote gezinnen. De tweede zoon Lammert is tuinder, arbeider en vrachtrijder, woont aan de Van Oldenbarneveldweg, trouwt met Kaatje Morsch en heeft acht kinderen; zijn zoon Cor heeft een kruidenierswinkel aan de Heereweg. De derde zoon Jan is tuinder onder Beverwijk en overlijdt, net als zijn vrouw Neeltje de Ruijter, op zeer jonge leeftijd. Zij hadden vier kinderen, waarvan de enige zoon Jan tuinder is en in Heiloo aan de Lijnbaan gaat wonen; hij heeft veel kinderen, die vooral in Heiloo wonen. De jongste zoon Pieter is tuinder, woont aan het Achterlaantje, trouwt met Dieuwertje de Zeeuw; zij krijgen 17 kinderen: de zes zoons: Engel. Dirk. Jan, Ab, Jaap en Lammert trouwen, wonen in onze ge meente en/of in omliggende plaatsen. Ook hun generatie is inmid dels overleden. In de navolgende stamboom is dit verder gedetail leerd uitgewerkt. Stamboom In het bijgevoegde schema wordt het navolgend uitvoerig behandelde deel van de stamboom van de Castricumse familie De Winter weer gegeven. Onder de toegevoegde nummers 1 t/m 40 zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de duidelijkheid van het schema zijn alleen de namen van de ouders van de gezinnen opgenomen. N.B. Tenzij anders vermeld in de hierna volgende uitwerking, heb ben geboorte, huwelijk en overlijden in Castricum plaatsgevonden. 66

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 66