rZW Een familiewapen van 'n familie De Winter. Het centrum van Egmond aan den Hoef omstreeks 1800 met de plaats van de molen aan het Mallegat en in de nabij heid de huizen van Cornelis de Winter (2) en van zijn zoon Jan de Winter (3). verklaring afleggen door twee getuigen die aanwezig waren bij het ge sprek ten huize van meelmolenaar Jan Cornelisz. Op de vraag van Cornelis de Winter waarom hij nu de meelmolen niet wilde uitruimen had hij geantwoord: gij sidt noijt op de molen komen om dat U moe der mij heeft uijtgescholden voor een grote schrock en dat gij in 't ge maakte briefje in plaats van guldens - stuijvers hebt gestelt". De naam van de moeder van Cornelis wordt in deze akte helaas niet genoemd. Wel blijkt dat kort daarop de meelmolen door Jan Cornelisz wordt ver kocht aan Claas Paulusz Eenhoorn, woonachtig in Wormerveer. We mogen aannemen dat Cornelis dan volgens zijn eerder gesloten huur contract de molen huurt, want als het huurcontract na twee jaar afloopt, wordt in februari 1729 de molen met het huis en het erf dat erbij hoort, gekocht door Dirk Weijtmuijs ten behoeve van zijn schoonzoon Cornelis de Winter, die in diezelfde maand trouwt met Dirks dochter Cornelia Weijtmuijs. De vorige eigenaar Claas Paulusz Eenhoorn woont bij die verkoop nog steeds in Wormerveer. Dirk Weijtmuijs blijkt niet onbemiddeld te zijn; hij is herbergier bij de Friese poort in Alkmaar. Na het overlijden van Dirk Weijtmuijs wordt de Egmondse molen, het huis en erf in 1743 verkocht door zijn erfge namen aan meelmolenaar Jan van Rooyen. Cornelis de Winter is dus van 1727 tot eind 1743 meelmolenaar op de molen geweest. Enkele maanden later koopt hij op 5 oktober 1743 voor 700 gulden een huis en barg met het erf. Dit huis staat schuin tegenover de meelmolen aan de westzijde van de Schoolsteeg en aan de noordkant van de Schulpvaart. Na zijn overlijden en dat van zijn vrouw wordt het huis geërfd door zijn zoon Jan: diens erfgenamen verkopen het geheel in 1810. Naamsvarianten en verschillende families De Winter De familienaam De Winter is in Nederland een betrekkelijk veel voor komende naam en het aannemen van deze naam hangt - naar we mo gen veronderstellen - samen met het jaargetijde. Onduidelijk is dan wel waarom familienamen als Herfst en Lente betrekkelijk weinig voorkomen. Als verklaring is wel gegeven dat de namen Winter en ook Zomer gebaseerd zouden kunnen zijn op de Oudgermaanse mans- voornamen Wintar en Sumar; in het jaar 858 droegen twee broers deze namen volgens een Oudduits naamboek. Als achternaam is de naam De Winter en De Wynter al heel oud: in de Vlaamse stad Iperen leeft er in 1127 een aanzienlijk man die Boudewyn de Wyntere heet. Bij de volkstelling van 1947 komt de familienaam De Winter in Nederland 2796 keer voor, waarvan verreweg de meeste in de pro vincie Zuid-Holland met 1404 naamgenoten: op de tweede plaats komt de provincie Noord-Holland met 589 naamgenoten. Ook de va rianten Winter (zonder de) en Winters komt in ons land veel voor; resp. 1601 en 1725 keer. Winter (zonder de) komt het meeste voor in Noord-Holland (629) en Winters het meeste in de provincie Overijssel (541 Als we de verspreiding nagaan van de familienaam De Winter in Noord-Holland, dan komt de naam in 37 gemeenten voor met zoals eerder genoemd in totaal 589 personen. Naar grootte in aflopende volgorde is dit in Amsterdam (238). Haarlem (67), Castricum (48), Beverwijk (48). Limmen (24). Heemstede (19). Bloemendaal (18). Alkmaar (17). Heiloo (11), Velsen (11). Zaandam 11en verder nog in een groot aantal gemeenten minder dan 10 personen. In vroeger eeuwen zullen meerdere personen in ons land de naam De Winter hebben aangenomen zonder dat er sprake was van een fami lierelatie. Als we de verspreiding in Noord-Holland nagaan, dan be hoort de familie De Winter in de plaatsen boven het IJ voor het over grote deel tot de Bakkumse familie De Winter. Het familiewapen Van enkele families De Winter bestaat een familiewapen. In de he raldische handboeken van J.B. Rietstap (Armorial Général) worden er vier vermeld: twee uit Holland, een van Brielle (Batavia) en een van Brabant. Van de Hollandse familiewapens "De Winter' heeft het eerste wapen in het le en 3e kwadrant een eikentak, in het 2e en 4e kwadrant een zeilschip met opgerolde zeilen. Het tweede wapen is hierbij afgebeeld. Het heeft in het le en 3e kwa drant een boom in wintertijd met een winterkoninkje en in het 2e en 4e kwadrant een paar schaatsen. Het is niet bekend door welke fa milie De Winter deze wapens oorspronkelijk werden gevoerd: er zijn 65

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 65