w:\ De Bakkumse familie De Winter X*' Omdat in dit 25e jaarboekje vooral de geschiedenis van Bakkum het hoofdthema vormt, was er al eerder voor gekozen om de geschiede nis en stamboom van een Bakkumse familie te publiceren. Het be treft de familie De Winter, een familie die reeds een aantal genera ties in Bakkum aan de Heereweg en omgeving woont. molenaar en eigenaar vanaf 1732 van 'De Nieuwlander molen' in Alkmaar. Bij zijn overlijden in 1757 worden als zijn kinderen Pieter, Trijntje en Jannetje de Winter genoemd. Bij Cornelis de Winter konden we geen verwantschap aantonen met de Alkmaarse familie. Stamvader Jan of Pieter de Winter Meelmolenaar in Egmond aan den Hoef Cornelis de Winter kunnen we met zekerheid tot de oudste stamva der van de Bakkumse familie De Winter rekenen. Cornelis woont in Egmond aan den Hoef en trouwt in 1729 met de Alkmaarse Cornelia Weijtmuijs. Over de vader van Cornelis de Winter hebben we geen zekerheid. lil de verschillende akten waarin Cornelis wordt genoemd, wordt bij zijn naam nergens de naam van zijn vader gemeld als zogeheten patroniem en dat is in zijn eeuw heel ongewoon. Omdat Cornelis zijn eerste zoon en na diens overlijden ook zijn tweede zoon de naam Jan geeft, is het waarschijnlijk - gegeven het in vroeger eeu wen vrij consequent gehanteerde vernoemen - dat zijn vader ook Jan zal heten en dat hij zelf dus Cornelis Jansz de Winter is. De ge boorte van Cornelis is nergens gevonden in de doopboeken. Wel vinden we in 1696 de doop van Maartje de Winter, geboren in de Egmondermeer als dochter van Jan Cornelisz de Winteren Agtje Winter. Deze ouders zou den heel goed de ouders van Cornelis de Winter kunnen zijn en in de uitwerking van de stamboom kiezen we dit als uitgangspunt. De vadersnaam van Cornelis de Winter zou echter ook wel Pieter kunnen zijn. Bij het hu welijk van Cornelis de Winter met Cornelia Weijtmuijs treden als getuigen op Willem Winder en Marijtje Henderikx. In de oude akten is men slordig met het schrijven van namen. Zo komt De Winter regelmatig zon der 'De' voor en vinden we ook wel eens Winder geschreven. Genoemde Willem Winder blijkt Willem Pietersz (de) Winter te zijn die is gehuwd met Marijtje Hendriks Kemp. Bij hun huwelijk in 1720 voor het stadsbestuur van Alkmaar is Willem nog niet eerder gehuwd en woont net als de bruid aan de Keetsloot in Alkmaar. Marijtje is dan al weduwe. In Alkmaar komt inde 18e en 19e eeuw en zich uitstrekkende over meerdere generaties de naam Pieter de Winter voor. Zo is Pieter de Winter, meel- De eerdergenoemde Cornelis de Winter woont in Egmond aan den Hoef en heeft begin 1727 met de eigenaar van de Egmondse meelmo- len. Jan Cornelisz, afgesproken dat hij de molen voor een periode van twee jaar huurt: de huur gaat in op 1 mei 1727. Op genoemde datum blijkt dat Jan Cornelisz de molen niet wil uitruimen voor Cornelis de Winter. Cornelis laat het er niet bij zitten en laat voor de notaris een T^7Schaal van e*n 77falf'Uur &aans A°ï-jaq. F.o-jiiont op don HooJl C -* «Ié* D O J k', De Egmondse korenmolen aan het Mallegat, afgebeeld op een routekaart je voor pelgrims naar Heiloo uit 1704. 64

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 64