tuinaanleg werd opnieuw opgestart. De sporen van de Duitsers ver dwenen met uitzondering van de twee bunkers aan de zijkant van het huis, die werden aangepast als kippenhok en om wat tuingereedschap en overwinterende planten kwijt te kunnen. Het terrein dat ooit wei land was geweest veranderde steeds meer in een prachtig natuurpark. Regelmatig ontving Kraakman er familieleden en dat waren samen komsten waar hij en Fien Kelderman, die ook tot de familie werd ge rekend. naar uitkeken. Vooral in de wintermaanden vond Fien het veel te stil op De Doornduyn. Kraakman onderhield zijn gasten graag met lange monologen over diverse, vaak historische onderwerpen, waarvan hij een studie had gemaakt. Traditie was het jaarlijks kerstdiner dat vele uren duurde, onderbroken door speeches, discussies enz. Ook vonden er wel fa miliefeestjes plaats in Johanna's Hof of in restaurant Komman. In de zomer werd er vaak door gezinnen van neven en nichten, zowel van Jaap als van Fien op het terrein gekampeerd. Ideaal natuurlijk omdat er ook gelegenheid was om te zwemmen in de grote vijver. Velen bewaren goede herinneringen aan de vakanties daar. Graag gingen de kinderen met oom Jaap op de tandem mee naar het dorp omdat ze dan bij veel winkels een kleine traktatie kregen; een stukje worst bij de slager of koek van de bakker. Oom Jaap en tante Fientje, zoals ze door alle neefjes en nichtjes wer den genoemd, vervulden een centrale rol in het familieleven. sie. Zij meenden dat het gebied in het verlengde van de Bleumerweg de ideale plaats zou zijn voor de situering van een station, dat zowel voor Castricum als voor Limmen en Egmond zou kunnen dienen. Pachtzaken Veel boeren in Bakkum-Noord, maar ook in andere plaatsen in de provincie, pachtten grond van Kraakman. Pachtcontracten hanteer de hij lange tijd niet. Voor hem was het 'een man een man, een woord een woord'. Pas in zijn laatste levensjaren heeft hij pachtzaken ook schriftelijk geregeld om te voorkomen dat er na zijn overlijden pro blemen zouden ontstaan. Zijn pachters respecteerden en waardeer den hem. Boeren kwamen vaak met paard en wagen langs om de (lage) pacht te betalen. De pachtsom bleef zo achter bij wat algemeen gebruikelijk was dat pachters zich er zelfs ongerust over maakten. Cor Huysmans: Meneer Kraakman verhuurder voor f90,- per ha toen de gebruikelijke pachtprijs al 300,- was. In mei en september moest worden betaald, maar een boer die pas was begonnen mocht in vier delen betalen of soms schold hij het hete bedrag kwijt. Kraakman wilde niet dat een boer bijvoorbeeld een koe moet verko pen om hem te kunnen betalen. "Jij kan het beter gebruiken als ik, zei hij dan. Tankgracht Kraakman was een goed zwemmer en hij kon het heel lang onder wa ter uithouden. Verteld wordt dat hij in zijn jeugd de eerste was die van de spoorbrug het Noord-Hollands kanaal in dook. Ook werd hij in zijn puberjaren gesignaleerd, drijvend in een teil in de gracht in Alkmaar bij de molen van Piet met een boek in zijn hand. De grote vijver bij De Doornduyn is zeker ook aangelegd om te dienen als privé-zwembad. Kraakman dook er regelmatig in vanaf een soort duikplank. De vijver werd bevolkt door allerlei soorten grote karpers en hij vond het leuk om ze een stukje brood tussen zijn tenen te la ten weghappen. Later maakte Kraakman, net als veel Bakkummers, ook gebruik van een overblijvend deel van de tankgracht die op zijn land lag. Hij had na de oorlog bedongen dat dat stukje gracht niet gedempt zou wor den ter wille van de jeugd van Bakkum. Siem Mooij vertelt: "Mijn broer Piet en ik gingen ook graag zwem men in het stuk tankgracht aan de Bleumerweg dat zou blijven be staan. Voor het dichten van de rest waren rails gelegd waar lorries over konden rijden voor het vervoer van grond. Het weiland liep een beetje af naar de tankgracht. We vonden het leuk om zo'n lorrie te pakken en hem op gang te duwen om ons er zo naar toe te laten rol len om te gaan zwemmen. Meneer Kraakman had dat gezien en vroeg of hij mee kon rijden. Ik werd als jongste voorop gezet en meneer Kraakman en Piet duwden hem aan en sprongen er achterop. Door de ongelijke gewichtsverdeling ontspoorde de lorrie en kantelde om en alle drie doken we in het zand. Meneer Kraakman had een wond je op zijn gezicht en zijn pijp was in tweeën gebroken We dorsten thuis niets te zeggen, maar tot onze schrik kwam meneer Kraakman ons de volgende dag tijdens het melken opzoeken. Hij had verband om zijn hoofd. Hij wilde ons alleen even laten weten dat het toch ei genlijk allemaal goed afgelopen was. Het stuk land met de tankgracht heeft Kraakman na de oorlog willen schenken aan de initiatiefnemers voor een plaatselijk zwembad. Klaas Veldt en Gerrit Ronk sr hadden hem voor dat comité gevraagd. Het aanbod werd afgeslagen. Men vond dat de tankgracht veel te ver van het dorp lag. Grootvaderen vader Kraakman hadden in Bakkum-Noord overigens grondaankopen gedaan met een nog grootsere toekomstvi- Cor Huysmans nog eens terug op De Doornduyn. 62 Op een gegeven moment begonnen pachters het geld via de bank over te maken. Daar vond Kraakman niets aan. Hij gaf de voorkeur aan persoonlijke contacten. De heer Pé Hes herinnert zich dat hij meneer Kraakman vroeg een stukje grond te mogen kopen om er een huis op te bouwen. Kraakman vond dat wel goed en vroeg hem wat hij er voor wilde betalen. Met het voorgestelde bedrag stemde hij meteen in. Jaren later was de transactie nog niet notarieel geregeld en op nieuw toog Hes naar meneer Kraakman. Die schreef toen op een pa pier dat hij het stuk grond aan Pé Hes had verkocht. Met dat bewijs stuk moest Hes vervolgens zelf de notaris maar vragen om de ver koop vast te leggen. De waterhuishouding in Bakkum-Noord was een grote zorg. De wa terwinning bracht grote veranderingen voor het duingebied met zich mee en had ook gevolgen voorde achterliggende graslanden. Joh. Duijn: Mij is verteld dat er eens zoveel water uit de richting Egmond kwam, in de buurt van duinboerderij Johanna 's Hof, dat de Zeeweg, toen nog een zandpad, helemaal wegspoelde. Toen het pomp station kwam verdween de tuinbouw uit het duingebied. De tuinders brachten er wel een piepertje heen. maar er kwam soms niets meer terug. Het had ook gevolgen voor de landerijen in de polder. Een

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 62