lijn vader ts tochten. Sicilië en Jaap was ijd dat we ilweerge- ek die we breid ver vakantie. tent over- en. omdat chauffeur >r de aan- n. In mijn •or de tent vakantie 'd en toen cker door Nederland uit 1928, tmstreeks kmaar, de j de peda- en bij he- ■jrden met kilogram zittingen r. Hij was ?ens heeft nden; een op de weg ngen door n gegeven zich in de indelijk is De krik en ewaard. Paige ge- 0,- waard en; lucht- luilhok op Mijnheer Kraakman in zijn eeuwige manchester broek. De eerste auto van Kraakman was een 8-cilinder Graham Paige een uit Amerika geïmporteerde limousine. het tuintje van mijn vader gezet en ik heb er nog goeie herinnerin gen uit mijn verkeringstijd aan overgehouden. De tussenbank is nog jaren in gebruik geweest als tuinbank. De wielen, de koperen radia- teur en de koperen koplampen hebben nog aardig wat opgebracht. Tweede wereldoorlog In de loop van 1942 werden veel Duitse soldaten in Castricum en Bakkum gelegerd. De bouw van een verdedigingslinie langs de west kust met kustbatterijen, radarstations en tankversperringen begon. Velen werden gedwongen om hun huis te verlaten en de sloop van veel huizen en boerderijen nam een aanvang. Cor Huysmans: "Meneer Kraakman zag we! aankomen dat de Duitsers bij hem zouden worden ingekwartierd. Hij gaf de timmerman op dracht van alle eiken deuren in het huis goedkope grenen kopieën te maken. De originele deuren hebben we ergens opgeslagen en na oorlog weer terug gehangen. Vlak voordat de Duitsers in 1943 binnenstapten, hebben we al het koperwerk 's nachts uit het huis gehaald en begraven in de tuin. Net als een kist met nikkelen munten. We schrokken erg toen ze juist op die plaats wilden gaan bouwen. Hals over kop hebben we al les weer opgegraven en naar een andere plaats gebracht. Totdat we werden verrast door een Duitser. Meneer Kraakman kon hem afleiden, waarop ik nog net met krui wagen en al wist weg te komen. tankgracht, die dicht langs De Doornduyn liep. betekende nog al wat. Luttele meters van het terras lag een zes meter hoge bult grond, die bij het uitgraven van de gracht was opgeworpen. Kraakman moest in januari 1943 evacueren en vond samen met zijn moeder onderdak in Limmen. Voor de opvang in Limmen was hij heel dankbaar en hij heeft dat tot uitdrukking gebracht door aan de gemeente een stukje grond aan de Hoogeweg te schenken, bestemd voor een boom, ter herinnering aan de kroning van koningin Juliana op 6 september 1948. Een voorwaarde was dat over deze grond geen fietspad mocht komen en het plantsoentje ligt er dan ook nu nog on geschonden bij. De historische vereniging van Limmen profiteert nog van de films die Kraakman na de bevrijding in Limmen maakte en waarop onder andere de aftocht van de Duitsers is te zien. In augustus 1945 kon in De Doornduyn weer worden gewoond en de In de tuin werden twee bunkers gebouwd die aan twaalf soldaten plaats boden. In de grote woonkamer van het huis hielden zij hun dansavondjes. Later was Kraakman er trots op dat het ze nooit gelukt is om zijn grote kluis open te krij gen; er was zelfs op geschoten. In totaal zijn er in de drie hoek Duinweg, Doornduyn en de jeugdherberg Koningsbosch 31 bunkers gebouwd, wat een enorme in greep was in dat beperkte gebied. Ook de aanleg van een Juffrouw Kelderman en Jaap Kraakman met op De Doornduyn kamperende familieleden. 61

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 61